Reklam Alanı
Reklam Alanı
En İyi Powerbank Tavsiyeleri
Haber 2.941 views 4

2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

Bir powerbank’e ihtiyacınız var ama kafanız biraz karışık. En iyi powerbank tavsiyeleri nelerdir? Hangi powerbank markası daha iyi?, Hangi powerbank daha ucuz? En dayanıklı powerbank markası hangisi? hangi powerbank daha iyi, hangi powerbank daha sağlam, hangi powerbank daha uzun ömürlü, en iyi powerbank hangisi, mAh Değeri  ne demek? Powerbank alırken nelere dikkat etmeli? Hangi Powerbank Alınmalı?

İşte Powerbank’lere ilişkin tüm bu sorularınızın cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Powerbank nedir?

Powerbank; akıllı telefon ve tabletlerinden kopamayanlar için tasarlanmış elektriğe bağlı olmadan çalışan bataryalardır. Türkçe’ye de “taşınabilir şarj cihazı” olarak geçmiş durumdadır. İşte powerbankler bataryalarının şarj süreleri yetmeyen, aniden şarjı biten ya da yolculuk sırasında kullanabileceğiniz yedek bataryalardır.

Powerbank alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Aslında powerbank için öyle çok fazla bir bütçeye ihtiyacınız yok. 50 TL’den 150 TL’ye kadara oldukça iyi bir batarya alabilirisiniz. Ancak Powerbank alırken dikkat etmeniz gereken daha önemli özellikler bulunuyor.

En İyi Powerbank Tavsiyeleri

En iyi powerbank tavsiyeleri

1- mAh DEĞERİ

mAh değeri bir powerbank’deki en önemli detaydır.  Elektrik akım birimine Amper (A) denir ve 1 Amper = 1000 mA’dir. Powerbankler de ise bu değer, mAh yani Miliamper / Saat kullanılır. Powerbank’deki mAh terimi ile cihaza saatte kaç mili amper depolanabildiği ya da cihaza verilebildiği anlaşılır.

mAh değeri ne kadar yüksek olursa o kadar batarya ömrü uzun olur ama batarya da ağırlaşır. Tabi mAh değeri yükseldikçe fiyatta yükselir. Standart olarak kullanılan şarj aletlerinin üzerinde genelde 5V, 1A çıkış gücü yazar. USB çıkışlarda gerilim (5V) sabittir ama Akım (Amper) değişkendir. Bu yüzden bir Powerbank almadan önce kullandığınız telefon ya da tabletin bataryasının mAh değerini öğrenmelisiniz. (Örn: 2000 mAh ).

mAh Değeri

En iyi powerbank tavsiyeleri: mAh Değeri

Örneğin 2500 – 3500 mAh kapasitesinde bir telefonunuz varsa en az 6000 – 7000 mAh kapasitesinde yani en az 2 kez dolduracak şekilde bir powerbank tercih etmelisiniz. Ancak sürekli dışarda olan ve prize az ulaşabilen biriyseniz 10.000 mAh ve üzeri yüksek kapasiteli bir cihaz almalısınız. Ancak mAh değeri büyüdükçe bataryanın da ağırlaşacağını unutmayın!

2- GÜÇ ÇIKIŞI, GİRİŞİ ve ŞARJ ETME HIZI

Powerbank üzerinde bulunan güç çıkış sayısı ve güç giriş değeri oldukça önemli. Aslında “Akım Girişi” demek gerekliydi ama maalesef literatüre böyle geçmiş. Çünkü hem akıllı telefon hem de tablet aynı anda şarj etmeniz gerektiğinde tek USB portlu bir powerbank işinizi görmeyebilir. Bu yüzden üstünde 2 adet 2A’lık güç çıkışı bulanan Powerbank seçmelisiniz.

Ayrıca alacağınız Powerbank’in Güç Girişi de önemlidir. Alacağınız taşınabilir şarj aleti en az 2A giriş akımı ile doldurulan bir model olsun. Yoksa  Powerbank’i doldurmak için saatlerce beklemek zorunda kalırsınız. Yine Powerbank’inizin giriş gerilim ve akım değerlerine uygun bir adaptör almalısınız.

Daha önce 1A çıkış veren cihazlar bataryalar için yeterliydi. Ancak telefon batarya kapasitelerinin artması ve USB Type-C özelliği sayesinde hem şarj etme hızları arttı hem de şarj süreleri kısaldı.

Örneğin 2000 mAh’lik bir batarya 1A çıkış güçlü bir şarj aletini yaklaşık 2 saatte şarj eder. Ancak hızlı şarj diye bilinen şarj aletleri ise Amper çıkışları yüksek oldukları için (Örn: 2A) 2000 mAh’lik bataryayı 1 saatte şarj eder.

5000 – 7000 mAh kapasitesi için minimum çıkış gücü 1.5 Amper, 8.000 – 10.000 mAh ve üzeri kapasiteler için ise en az 2 Amper olmasını öneririz. Genelde piyasadaki powerbank’lerde 5V1A yazıyor ancak 1 Amper çıkış güçlü bu powerbank önerilerinde yer vermiyoruz.

Powerbank’in üstünde 1A, 2A, 2.4A, 3A gibi çıkış güçleri bulunur. Çıkış gücü ne kadar yüksek olursa cihaz o kadar hızlı şarj olur.

Güç Çıkışı

Güç Çıkışı

3-VERİMLİLİK

10.000 mAh Powerbank ile 2000 mAh’lik bataryaya sahip bir cihazı 5 defa şarj edemezsiniz. Çünkü kayıplar olacaktır.

Bazı modeller hem şarj adaptörünü hem de taşınabilir bataryayı aynı anda şarj edebilirler. Ancak bunu yapamayan modeller de var. Bu yüzden hem telefonunuzu hem de Powerbank’inizi aynı anda şarj edebilecek modelleri tercih etmelisiniz.

Ayrıca herhangi bir cihazı şarj ettiğinizi gösteren bir LED bildiriminin de bulunması önemlidir. Yine kolay kullanım, ebat, ağırlık ve tasarımda diğer önemli hususlardandır.

4-KABLO KALİTESİ

Telefonunuzu ya da tabletinizi şarj ettiğiniz USB kablosu da diğer önemli detaylardandır. Eğer bu kablolar kalitesiz ise şarj süresi uzar. Ayrıca harici bataryadaki verimi düşür, batarya ömrünü tüketir. Bu yüzden iyi kabloya sahip markaları yani en az dirence sahip olan ve en yüksek hızı verecek Powerbank’leri tercih etmelisiniz.

5-GÜVENLİK

Bataryalar cebimizde taşıdığımız küçük bir bomba gibidir. Fazla ısı ya da darbeye maruz kalırlarsa patlayabilirler. Özellikle 10.000 mAh gibi yüksek kapasiteli Powerbank’ler daha da dikkat edilmesi gereken modellerdir.

Bu yüzden alacağınız Powerbank’lerin aşağıdaki özelliklerinin bulunması çok önemlidir.

Isınmaya karşı koruma

Kısa devreye karşı koruma

Akım Koruma Teknolojisi

Yüksek Akım Koruması

Şarj dolum uyarısı

Cihaz LED Göstergeler

Otomatik Şarj Koruma

Enerji Kaybı Koruma Sistemi

PTC Koruma Sistemi

Düzenli Şarj Akım Kontrolü

2018 için En İyi Powerbank Tavsiyeleri

Taşınabilir şarj cihazlarında marka önemlidir. Zira piyasada çok yüksek mAh değeri sunduğunu iddia eden ve güvenilmeyecek birçok marka bulunmaktadır. Bu markalar üzerinde yazan değerleri vermeyen kalitesiz powerbanklerdir. Piyasadaki bu tip korsan cihazların telefonunuzun/tabletinizin bataryasını kısa sürede tüketebileceğini unutmayın. Bu yüzden olumlu yorumları bulunan ve bilinen markalara yönelin.

En İyi Powerbank Tavsiyeleri

En iyi powerbank tavsiyeleri

Asus, Xiaomi, Ttech, S-Link, Romoss, TP-Link, Sony ve Samsung markaları kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmekte. Ancak en çok tercih edilen powerbank hangisi derseniz Xiaomi diyebiliriz.

Peki en iyi powerbank modelleri hangileri?

1- Xiaomi Mi Power Bank 20000

En iyi powerbank tavsiyeleri listemizde ilk sırayı Xiaomi’nin 20.000 mAh’lik kapasiteye sahip modeli alıyor. Piyasadaki en iyi powerbank’lerden birisi. 3.6A çıkış gücü, 2 cihazı aynı anda hızlı bir şekilde şarj etmesi öne çıkan özellikleri. 338 ağırlığa sahip ve fiyatı 102 TL.

Xiaomi Mi Power Bank 20000

Xiaomi Mi Power Bank 20000

2- Ttec PowerUp Jumbo 13000 mAh

Ttec’in PowerUp Jumbo 13000 mAh modeli ise 13000 mAh (Miliamper/Saat) kapasitesi ile oldukça yüksek bir kapasiteye sahip. LG bataryası kullanıyor. 2 adet USB çıkışına sahip olan model, 2 farklı cihazı aynı anda şarj edebiliyor. Ayrıca akıllı özelliği ile taktığınız cihazın çıkış gücüne göre kendi ayarlıyor. Kendisi şarj olmadan önce cihazınızın şarj olmasını bekliyor.

3.1A çıkış gücüyle çok hızlı şarj ediyor. Ön yüzünde bulunan LED göstergesi sayesinde pilin doluluk durumunu kontrol edebilirsiniz. Tüm cihazlar için kullanılabiliyor ve 296 gr ağırlığa sahip. Fiyatı ise 129 TL.

3- Asus ZenPower ABTU005 10050 mAh

Oldukça küçük ama yüksek kapasiteli bir PowerBank olan ASUS ZenPower tek USB çıkışına sahip. Değişik renk seçenekli (Altın (dore), mavi, pembe, gri ve siyah) ve Alüminyum dış kaplamaya sahip. 2.4A çıkış hızı ile oldukça hızlı bir cihaz.  215 gr ağırlığa sahip ve fiyatı 72 TL.

Asus ZenPower ABTU005

Asus ZenPower ABTU005

4- Xiaomi Mi Power Bank 10000

En İyi Powerbank tavsiyeleri listesinde sırayı Xiaomi PowerBank 10400 mAh alıyor. Xiaomi’nin bu modeli kullanıcılar tarafından en çok tavsiye edilen v en uygun fiyatlı PowerBankler’in başında geliyor. Batarya, LG ve Samsung’un ürettiği Li-ion pilleri ile Dual batarya teknolojisi ile üretilmiş. Tüm cihazlar için kullanılabiliyor ve gerçek 10400mAh şarj kapasitesine sahip. Suya ve darbelere dayanıklı dış yüzey, uyarı LED ışığı, alüminyum kasa ile öne çıkan bir model. Taktığınız cihazın çıkış gücüne göre kendi ayarlayan akıllı bir PowerBank. 2.1A çıkış hızı ve tek USB çıkışı ile sade, basit ve hızlı bir taşınabilir şarj aleti. 207 gr ağırlığa sahip ve fiyatı 50 TL.

 

5-TP-Link TL-PB10400 10400mAh

Kavisli yapıda tasarlanmış TP-Link TL-PB10400 modeli ise, normal ve hızlı 2 adet şarj etme özelliğine sahip. Ayrıca LED el feneri de bulunuyor. 241 gr ağırlığa sahip ve fiyatı 77 TL.

6-Sony Cp-S15s

Sony Cp-S15s modeli de yine en çok tercih edilen modellerden birisi. 15.000 mAh kapasitesine sahip. Ayrıca 3.9A çıkış gücü ile oldukça hızlı ve aynı anda iki cihazı da şarj edebiliyor. 390 gr ağırlığa sahip ve fiyatı 185 TL.

7- Sony CP-V10A 10000mAh

Sony’nin Lityum iyon polimerden ürettiği Powerbank 10.000 mAh şarj kapasiteye sahip. İnce, şık ve hafif bir tasarıma sahip. Siyah ve beyaz renk seçenekleri mevcut. 1 adet USB çıkışı ve 1.5A çıkış hızı ve LED pil göstergesine sahip. Tüm cihazlar için kullanılabiliyor. 242 gr ağırlığa sahip ve fiyatı 108 TL.

Sony CP-V10A

Sony CP-V10A

8- Romoss Polymos 10

10.000 mAh kapasiteli Romoss Polymos 10  modeli 2.1A çıkış gücüne sahip. Ayrıca oldukça hızlı ve aynı anda iki cihazı şarj edebiliyor. 235 gr ağırlığa sahip ve fiyatı 85 TL.

9-Philips DLP10402

Philips DLP10402 taşınabilir şarj cihazı modeli ise 10.400 mAh kapasitesinde. Küçük boyutlu ve çıkış gücü ldukça iyi : 3.1A. 250 gr ağırlığa sahip ve fiyatı 70 TL.

10-S-Link Swapp Ip-L44

LG marka batarya kullanan S-Link Swapp Ip-L44 ise 12.000 mAh değere sahip. Ayrıca 2.1A çıkış gücü ve 2 adet çıkışa sahip. 140 gr ağırlığa sahip ve fiyatı 90 TL.

11-TP-LINK PB50

tp link pb50

tp link pb50

Şık tasarımıyla da dikkat çeken TP-LINK PB50 modeli ise 10.000 mAh’lik değere sahip.  Ayrıca 2A çıkış güce sahip ve aynı anda iki cihazı da şarj edebiliyor. 281 gr ağırlığa sahip ve fiyatı 160 TL.

13- Samsung EB-PN915B 11300 MAh

Samsung’un Lityum iyon polimerden ürettiği Samsung EB-PN915B 11300 MAh modeli ise; 2A çıkış güce sahip. Boyutu biraz büyük olsa da 265 gr ağırlığa sahip ve fiyatı 90 TL.

Kullanıcı yorumlarınızı bekleriz.

MOBİLDONANIM

Tolga Kaya {Tolga Kaya}

Tolga Kaya, Elektrik-Elektronik Mühendisidir. Uzun yıllardan beri Bilişim ve Telekomünikasyon alanında çalışmaktadır. Aynı zamanda mobildonanim.com Genel Yayın Yönetmeni olup yeni bilgiler öğrenmeye oldukça heveslidir. Bildiklerini paylaşmaktan keyif alır. İletişim:tolgakaya@mobildonanim.com, Twitter:@Tolga_Kayax

“2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri” üzerine 4 yorum

 1. Serdar Şenyıldız dedi ki:

  Vermiş olduğunuz bilgileri gayet güzel ve faydalı buldum.Bilginize ve elinize sağlık.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Teşekkür ederim Serdar bey.

 2. KRY YLDRM dedi ki:

  Güzel,Faydalı ve Bilgili bir Paylaşım Olmuş. Tespitleriniz ve Araştırmalarınız Gerçekci,Teşekkürler Emeğinize sağlık.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir