Reklam Alanı
Reklam Alanı
2018’de WhatsApp Kullanamayacak Telefonlar Hangileri?
Haber 731 Okunma 0

2018’de WhatsApp Kullanamayacak Telefonlar Hangileri?

Ünlü mesajlaşma ve sosyal medya uygulaması WhatsApp, uygulamanın 2018 yılında bazı akıllı telefon ve mobil platformlarda çalışmasını durduracağını açıkladı. Peki WhatsApp Kullanamayacak Telefonlar hangileri? ,WhatsApp 2018’de Hangi Telefonlarda Kullanılamayacak? haberimizde.

2018’de WhatsApp Kullanamayacak Telefonlar

WhatsApp’tan yapılan açıklamaya göre Windows 8.0 veya işletim sisteminin eski sürümleri, BlackBerry OS veya BlackBerry 10 çalıştıran mobil cihazlar 1 Ocak 2018’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacak.

2018’de WhatsApp Kullanamayacak Telefonlar Hangileri?

2018’de WhatsApp Kullanamayacak Telefonlar Hangileri?

WhatsApp’ın söz konusu platformlara ilişkin duyurusu aşağıdaki şekilde yer aldı:

“WhatsApp’ı aşağıdaki platformlarda kullanamayacaksınız:

  • Nokia Symbian S60 – 30 Haziran’dan sonra
  • BlackBerry OS ve BlackBerry 10 – 31 Aralık 2017’den sonra
  • Windows Phone 8.0 ve daha eski – 31 Aralık 2017’den sonra
  • Nokia S40 – 31 Aralık 2018’den sonra
  • Android 2.3.7 ve daha eski – 1 Şubat 2020’den sonra”

Kullanıcılar bu platformlarda artık yeni hesaplar oluşturamayacak veya mevcut hesaplarını yeniden doğrulayamayacaklar.

WhatsApp’ın Açıklaması

2009’dan bu yana, WhatsApp, uçtan uca şifreleme, görüntülü arama ve doğrulanmış hesaplardan, mesajları silmek ve konumunuzu gerçek zamanlı olarak paylaşma becerisine kadar yeni ve geliştirilmiş özellikleri kullanıma sunmaya devam etti. Eylül ayında şirket, dünya genelinde bir milyar kişinin platformu günlük olarak kullandığını açıkladı.

2018’de WhatsApp Kullanamayacak Telefonlar Hangileri?

WhatsApp Kullanmak Bir Zorunluluk Haline Geldi

Şirket blog’unda yaptığı açıklamada ise; “2009 yılında WhatsApp’ı kurduğumuzda insanların mobil cihaz kullanımları şimdikinden çok farklıydı. Apple App Store sadece birkaç ay önce açılmıştı. O zamanlarda satılan akıllı telefonların yüzde 70’i BlackBerry ve Nokia işletim sistemine sahipti. Google, Apple ve Microsoft tarafından sunulan mobil işletim sistemleri – bugün satışların yüzde 99.5’ini oluşturan – o zaman mobil cihaz satışlarının yüzde 25’ten daha azını oluşturuyordu.

Bu platformlar, uygulamanızın özelliklerini ileride genişletmek için ihtiyaç duyduğumuz yetenekleri artık sunmuyor. Etkilenen mobil cihazlardan birini kullanırsanız, daha yeni bir Android, iPhone veya Windows Phone’a yükseltmenizi öneririz. Bu, bizim için zor bir karardı, fakat insanlara WhatsApp kullanarak arkadaşlar, aileler ve sevdikleriyle irtibatta kalmanın daha iyi yollarını sunmak için doğru olanı yaptık.” şeklinde açıklama yaptı.

2018’de WhatsApp Kullanamayacak Telefonlar Hangileri?

Telefonunuzda WhatsApp Kullanabiliyor mu?

Bununla birlikte, şirket artık “bu platformlar için aktif olarak destek vermeyeceği” için bazı özelliklerin “her an” işlevinin durdurabileceği konusunda uyarıda bulundu. Yani eğer bu telefonlara sahipseniz yeni yıldan hemen önce uygulamayı kaldırıp tekrar kursanız bile her an hatta yılbaşında WhatsApp’ı kullanamayabilirsiniz.

Yine hatırlatmakta yarar var. Uygulama, 31 Aralık 2018’de Nokia S40 cihazları ve 1 Şubat 2020’de Android 2.3.7 ve daha eski sürümleri çalıştıran cihazlar için de kesintiye uğrayacak.

İşte WhatsApp Duyurusu

Ahu Ceylan {Ahu Ceylan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir