Reklam Alanı
Reklam Alanı
Mobil 14 views 0

3 Boyutlu Tarama Yapabilen Mobil Uygulama

Yakın vakte kadar bir nesnenin 3 ebatlı bir taramasını almak, özel ekipmanlar ya da üst seviye aletler gerektirmekteydi ve daha çok mühendislik ve saniyesel alanlarda kullanılıyordu.

3 boyutlu teknoloji marketinin süratle gelişmesi ile 3 ebatlı tarama sektörü de buna ayak uydurdu ve gündelik hayatımızda rahatlıkla kullanabileceğimiz bir mobil program pazara sürüldü. Qlone adındaki bu program (Türkçe olarak klon olarak okunabilir) halihazırda telefonunuzda tespit edilen kamerayı ve arttırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak, 2 ebatlı olarak çektiğiniz fotoğraflardan üstüne doku kaplaması yapılmış 3 ebatlı çizimler oluşturuyor.

Hangi Apple Cihazları Arttırılmış Gerçeklik Uygulamalarını Destekleyecek?

Qlone şu an amacıyla yalnızca iOS cihazlar amacıyla pazara sürülmüş olsa da, üretici şirket kısa zaman amacıylade Android versiyonunuda pazara sürmeyi planlıyor. Qlone, daha çok interaktif çocuk ürünleri ilerleten İsrail menşeili bir şirket olan “EyeCue Vision Technologies” doğrultusundan geliştirilmiş. Şirketin uzmanlık alanları arasında olan dijital görüntü işleme üstüne halihazırda Lego ve Playmobil gibi birkaç büyük oyuncak firması ile ortak geliştirdikleri masa oyunları ve birtakım oyuncakları bulunuyor. Eye Vision Technologies’in CEO’su Ronen Horovitz, şu açıklamaları yapıyor: “Qlone ile amacımız, lüzum 3 ebatlı baskı amacıyla, lüzum AR/VR içerik oluşturma amacıyla gereksede paylaşım ve satış amacıyla 3 ebatlı dünyanın bariyerlerini kaldırıp herkes amacıyla ulaşılabilir bir teknoloji olmasını sağlamaktır… Qlone ile birlikte meydana çıkabilecek olasılıklar limitizdir.”

Google Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçekliği Birleştiriyor

Qlone programı gerçekten teknik olarak 3 boyutlu bir tarama ortamı sağlamıyor, esasen bu tür bir tarama prosedürünin uygulanabilmesi amacıyla bir akıllı telefonun size sunabileceğinden daha özel ekipmanlara gereksinim duyuluyor. Uygulama art planda sarfedilen teknolojiler yardımıyla size göreceli olarak yalın bir yoldan gereksinim duyduğunuz nesnenin 3 ebatlı dijital bir kopyasını oluşturuyor.

Tarama prosedürü amacıyla arttırılmış gerçeklik altyapısını kullanan özel geliştirilmiş bir altlık kullanılması gerekmiyor ve bu altlığı programın kendisinden indirebilir, Airprint destekli yazıcınızdan çıktı alabilir ya da bir mail adresine mail atabilirsiniz. Bu altlıktaki siyah-beyaz ızgara deseni, altlık programı doğrultusundan yazılımsal referans noktaları olarak kullanılacak şekilde yeni bir yüzey oluşturuyor. Yapmanız lüzumen tek şey taramak dilediğiniz nesneyi bu altlığın ortasına yerleştirmek ve programınızı açıp program ekranındaki yarım küre şeklinde tespit edilen tarama yönlendirmelerini takip etmek(Taramak dilediğiniz nesnenin büyüklüğüne bağlı olarak altlığı daha büyük boyutlarda çıktı almanız lüzumebilir). Farklı yönden çekilmiş görüntüler yüksek çözünürlükteki 3 ebatlı nesneyi meydana getirmek amacıyla yeterli oluyor. Bütün veri işleme prosedürü mobil üstünde anlık olarak yapılıyorken rastgele bir internet bağlantısı da lüzummiyor.

3 Boyutlu çizim, oluşturulduktan sonra programın kendisinde tespit edilen bir çok alternatif ile düzenlenebiliyor, temizlenebiliyor ve kullanım alanına göre optimize edilebiliyor. 3 Boyutlu çizimi bilgisayarınıza ya da başka bir yere transfer etmek amacıyla ise ilk olarak program amacıyladen kredi satın almanız lüzumiyor. Kredi satın alımında, transfer başına 3,49₺ kadar bir tutar ödemeniz lüzumiyor. Hem de ödenecek ücret, bu adıma kadarki uygulanan tek ücretlendirme olarak karşımızda duruyor. Kredi satın almanız halinde program üstünden en süregelen 3 ebatlı çizim formatları olan OBJ, STL (3 Boyutlu baskı amacıyla en çok sarfedilen format), PLY ve X3D çıktı alabiliyorsunuz.

3 Boyutlu tarama prosedürü tamamıyla sizin yaratıcılığınıza bağlı (tabi bütçeniz ve teknik bilginizde mühim olacaktır). Uygulama taramalarınızı detaylı sosyal platformlara paylaşmanıza imkân sağlamasının yanı sıra Shapeways gibi çevrimiçi 3 ebatlı yazdırma hizmeti veren servislere de birleşik olmuş durumda. Bu özellik bilgisayarda 3 ebatlı modelleme üstüne çok bilgi kapasitesi olmayan, heykeltraş ya da modelleme yapan şahıslar amacıyla seri üretimin kapılarını açıyor.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir