Reklam Alanı
Reklam Alanı
Qlone
Mobil 954 Okunma 0

3 Boyutlu Tarama Yapabilen Mobil Uygulama:Qlone

Yakın vakte kadar bir nesnenin 3 boyutlu bir taramasını almak, özel ekipmanlar ya da üst seviye aletler gerektirmekteydi ve daha çok mühendislik ve anlık zamanlarda kullanılabiliyordu. Ancak Qlone adındaki mobil uygulama sayesinde bunu yapmak artık çok kolay.

3 boyutlu teknoloji marketinin süratle gelişmesi ile 3 boyutlu tarama sektörü de buna ayak uydurdu ve gündelik hayatımızda rahatlıkla kullanabileceğimiz bir mobil program pazara sürüldü. Qlone adındaki bu program (Türkçe olarak klon olarak okunabilir) halihazırda telefonunuzda tespit edilen kamerayı ve arttırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak, 2 boyutlu olarak çektiğiniz fotoğraflardan üstüne doku kaplaması yapılmış 3 boyutlu çizimler oluşturuyor.

Hangi Apple Cihazları Arttırılmış Gerçeklik Uygulamalarını Destekleyecek?

Qlone şu an yalnızca iOS cihazlar amacıyla pazara sürülmüş olsa da, üretici şirket kısa zamanda Android versiyonunu da pazara sürmeyi planlıyor. Qlone, daha çok interaktif çocuk ürünleri geliştiren İsrail menşeili bir şirket olan “EyeCue Vision Technologies” tarafından geliştirilmiş. Şirketin uzmanlık alanları arasında olan dijital görüntü işleme üstüne halihazırda Lego ve Playmobil gibi birkaç büyük oyuncak firması ile ortak geliştirdikleri masa oyunları ve birtakım oyuncakları bulunuyor.

3 Boyutlu Tarama Yapabilen Mobil Uygulama-Qlone

Eye Vision Technologies’in CEO’su Ronen Horovitz, şu açıklamaları yapıyor: “Qlone ile amacımız, 3 boyutlu baskı yapıp AR/VR içerik oluşturarak paylaşım ve satış yapmak.Bunun için 3 boyutlu dünyanın bariyerlerini kaldırıp herkesin AR/VR içeriklere ulaşılabilir bir teknoloji olmasını sağlamaktır… Qlone ile birlikte ortaya çıkabilecek olasılıklar limitizdir.”

Qlone AR ve VR’ı Birleştiriyor

Qlone programı gerçekten teknik olarak 3 boyutlu bir tarama ortamı sağlamıyor, esasen bu tür bir tarama prosedürünün uygulanabilmesi amacıyla bir akıllı telefonun size sunabileceğinden daha özel ekipmanlara gereksinim duyuluyor. Uygulama arka planda sarf edilen teknolojiler yardımıyla size göreceli olarak yalın bir yoldan gereksinim duyduğunuz nesnenin 3 boyutlu dijital bir kopyasını oluşturuyor.

Tarama prosedürü için arttırılmış gerçeklik altyapısını kullanan özel geliştirilmiş bir altlık kullanılması gerekmiyor ve bu altlığı programın kendisinden indirebiliyor. Bunun için Airprint destekli yazıcınızdan çıktı alabilir ya da bir mail adresine mail atabilirsiniz. Bu altlıktaki siyah-beyaz ızgara deseni, altlık programı doğrultusundan yazılımsal referans noktaları olarak kullanılacak şekilde yeni bir yüzey oluşturuyor. Yapmanız gereken tek şey taramak istediğiniz nesneyi bu altlığın ortasına yerleştirmek ve programınızı açıp program ekranındaki yarım küre şeklinde tespit edilen tarama yönlendirmelerini takip etmek (Taramak dilediğiniz nesnenin büyüklüğüne bağlı olarak altlığı daha büyük boyutlarda çıktı almanız gerekebilir). Farklı yönden çekilmiş görüntüler yüksek çözünürlükteki 3 boyutlu nesneyi meydana getirmek amacıyla yeterli oluyor. Bütün veri işleme prosedürü mobil üstünde anlık olarak yapılıyorken herhangi bir internet bağlantısı da gerekmiyor.

Qlone

Qlone

Tam Özellikleri İçin Kredi Almalısınız

3 Boyutlu çizim, oluşturulduktan sonra programın kendisinde tespit edilen bir çok alternatif ile düzenlenebiliyor, temizlenebiliyor ve kullanım alanına göre optimize edilebiliyor. 3 Boyutlu çizimi bilgisayarınıza ya da başka bir yere transfer etmek amacıyla ise ilk olarak programdan kredi satın almanız gerekiyor. Kredi satın alımında, transfer başına 3,49₺ kadar bir tutar ödemeniz gerekiyor. Hem de ödenecek ücret, bu adıma kadarki uygulanan tek ücretlendirme olarak karşımızda duruyor. Kredi satın almanız halinde program üstünden en süregelen 3 boyutlu çizim formatları olan OBJ, STL (3 Boyutlu baskı için en çok kullanılan format), PLY ve X3D çıktı alabiliyorsunuz.

3 Boyutlu tarama prosedürü tamamıyla sizin yaratıcılığınıza bağlı (tabi bütçeniz ve teknik bilginizde önemli olacaktır). Uygulama taramalarınızı detaylı sosyal platformlara paylaşmanıza imkân sağlamasının yanı sıra Shapeways gibi çevrimiçi 3 boyutlu yazdırma hizmeti veren servislere de birleşmiş durumda.

Bu özellik bilgisayarda 3 boyutlu modelleme üstüne çok bilgi kapasitesi olmayan, heykeltraş ya da modelleme yapan kişiler için seri üretimin kapılarını açıyor.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir