Reklam Alanı
Reklam Alanı
5664 SMS Km Sorgusu Gelmiyor! Gerçek Km Nasıl Anlaşılır-2018?
Haber 20.037 Okunma 3

5664 SMS Km Sorgusu Gelmiyor! Gerçek Km Nasıl Anlaşılır?

Araç almak istiyorsunuz ancak 5664 SMS servisinden km bilgisi gelmediği için sorun yaşıyor ve alternatif yöntemler var mı diye araştırıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Otomobil almak isteyenler için 5664 SMS servisinden araç hasar kaydı sorgulama, araç kilometre sorgulama işlemlerinin yapılması ne kadar önemlidir bilirsiniz. Ancak maalesef bu hizmet  uzun bir süredir yeterli bir şekilde çalışmadığı için artık araç alırken çok daha dikkatli olmalısınız.

5664 SMS

Tramerden Araç Sorgulama Hizmeti: 5664 SMS

5664 SMS Km Sorgusu Neden Gelmiyor?

Otomobil almak isteyenlerin son zamanlarda ne kadar şikayetçi olduklarını görmüşsünüzdür. Çünkü Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi yani Tramer diye bilinen 5664 SMS bilgi sisteminde 2017 yılı başından beri artık km sorgulanamıyor. Bu durum mahkemeye taşınmış olsa da maalesef şimdilik değişen bir şey yok.

Geçtiğimiz yıl Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının denetimi altında olan TÜVTÜRK kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında bu bilgileri paylaşmama kararı aldı. Buna göre TÜVTÜRK’ün sitesinde “Ruhsat sahibi olmak şartı ile araç sizin adınıza kayıtlı iken yapılan muayenelere ait kilometre bilgilerini alabilirsiniz. Aracın daha önceki sahipleri tarafından yaptırılmış muayenelerine ait bilgilerin paylaşımı yasal nedenlerle yapılamamaktadır.” (bkz: http://www.tuvturk.com.tr/soru-ve-cevaplar.aspx)

şeklinde açıklanmakta. 

Özetle; almayı düşündüğünüz otomobilin son sahibi hariç önceki sahiplik bilgileri ve özellikle km bilgileri artık Taramer’den verilmiyor. (Tabi son sahibi eğer muayeneye götürmüşse). 

Yani anlayacağınız dolandırıcılara gün doğmuş. Anlaşılan o ki bundan böyle ikinci el araç almak için çok cesur olmak gerekecek.

Peki Km Nasıl Düşürülür?

Almayı düşündüğünüz aracın Kilometresinin düşürülmediğini anlamak oldukça zor. Çünkü eskiden yalnızca km beyninden düşürülen kilometre bilgisi artık airbag, fren, şanzıman, immobilizer, abs ve esp dahil neredeyse her yerden düşürülüyor. Hatta akıllı telefon uygulaması ile bile düşürülebiliyor.

Km Düşürme

Km Düşürme

Dolandırıcılar yetkili servise gittiğini iddia ettikleri bir aracı bile  bir kere yetkili servise, bir kere de dışarıdan özel bir servise götürerek aracı sanki periyodik olarak servise götürmüş gibi göstererek otomobilin kilometre bilgisini yarı yarıya düşürme yöntemini bulmuşlar.

Orijinal km Nasıl Anlaşılır?

Kilometresi Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır? Araç satın alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Bir Expertiz Merkezi ya da bir işinde iyi bir ustaya giderseniz aracın km değişse bile yıpranması, deformasyonu gibi özellerinden genel olarak bir tanı koyacaktır. Ancak unutmayın işinde uzman ve işini ciddiye alan hiçbir usta ya da expertiz yine de kilometresine ilişkin size kesinlikle bir garanti veremeyecek mutlaka bir açık kapı bırakacaktır.

50 bin km de olan bir otomobille 100 bin de veya 200 binde olan bir otomobil aynı yıpranmışlığa sahip değildir. Ancak sizde aşağıdaki belli başlı hususlara dikkate ederek aracı gözle muayene edebilirsiniz.

2.El Araç Satın Alırken Dikkat Edilecekler

2.El Araç Satın Alırken Dikkat Edilecekler

İşte 2.El Araç Satın Alırken Dikkat Edilecekler:

Almayı düşündüğünüz aracın

 • Motor Sesine,
 • Ön kaputuna,
 • Koltuklarına (özellikle şoför koltuğuna),
 • Düğmelerine,
 • Direksiyon Simidine,
 • Sinyal Kollarına,
 • Yağ Çubuğunu Çekildiğinde Sesine,
 • Pedallarına

Ve varsa bildiğiniz diğer özelliklerine çok dikkatli bakın. Bu aksamlarının yıpranmışlığı ile kilometre bilgisinin uyumu mutlaka kendisini gösterecektir.

Peki Ne Yapmalı?

2017 yılbaşından beri 5664 SMS servisinden km bilgisi alamadığımıza göre otomobil satın nelere alırken dikkat edilmelidir?

*Mevcut durum itibariyle kilometre bilgisini gösteren tek resmi belge TÜV-Türk ten alınan “Muayene Sonuç Belgesi” olduğu için şimdilik Muayene Belgesi olmayan otomobilleri almayın.

*Şimdilik tanıdığınız ya da ilk elden bir araç bularak TÜVTÜRK’ten satıcının ruhsatı ile kontrol etmeniz çok isabetli olacaktır.

*Bakımları serviste yapılmış araçları tercih etmek şuan için daha güvenli olabilir.

*Şuanda eğer aracın kazası varsa 5664 SMS servisinden detaylı sorgulama yapıldığında kaza tarihindeki kilometre bilgisi öğrenilebilir.

*Almayı düşündüğünüz otomobile ait servis belgesi, muayene belgesi, kaza resimleri vs. gibi tüm bilgi ve belgeleri satıcıdan isteyin. Satmadan önce servis faturalarının sakladığınız gibi Tüvturk belgelerini de saklayın.

*Tanıdığınız bir sigortacı ya da muayene istasyonu görevlisi varsa plaka ve şase bilgilerini verip araca ait detaylı bilgileri öğrenin.

5664 SMS

5664 SMS

*Noterde alırken veya satarken mevcut kilometre bilgisini ekletin.

* 5664 SMS Tramer hizmetinde sadece 2003 yılı ve sonrası kayıtlarının tutulduğunu unutmayın.

*Trafik tescil kurumuna başvurup muayene tarih ve km kayıtları dilekçe ile öğrenebilirsiniz.

*Almayı düşündüğünüz aracı fiziki olarak görmeden almayın.

*Son çare olarak bütçeniz uygunsa sıfır araba alabilirsiniz:)

Son olarak;

Yazımızın sonunda dolandırıcılara hitap etmek istiyoruz. Kesinlikle bir aracın kilometre bilgisini düşürme hilesine başvurmayın. Çünkü çıkarılan yeni yasaya göre dolandırıcılık suçu kapsamına alınan km düşürmek ciddi bir adli işleme tabi tutuluyor ve bu suçu işlediği tespit edilenleri ciddi cezalar bekliyor.

Yakın zamanda km düşürülmüş otomobilini sattığı tespit edilen bir kişiye 2 yıl 11 aylık hapis ve 16 bin TL’lik para cezası verildi. Karar Yargıtay tarafından onandı ve kesinleşti. Bu karar bu şekilde dolandırıcılığa başvuranlara emsal olacak.

2.El Otomobil Alırken Siz Başka Hangi Özelliklere Dikkat Edersiniz?

Yorum olarak bize iletin yayımlayalım!!!

Çekme Belgeli Araç Alınır mı, Çekme Belgeli Araç Nedir?

Hurdaya Ayırma İçin İstenen Belgeler

Kazasız alışverişler dileriz.

mobildonanim.com

Emre Gül {Emre Gül}

“5664 SMS Km Sorgusu Gelmiyor! Gerçek Km Nasıl Anlaşılır?” üzerine 3 yorum

 1. Recai Sezer dedi ki:

  Çok faydalı bir haber olmuş.Elinize sağlık

  1. Emre Gül dedi ki:

   Teşekkürler Recai bey.

 2. Kamil Sarı dedi ki:

  Bu zor durumda sizin tavsiyelerinize uymak en doğrusu.Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir