Reklam Alanı
Reklam Alanı
Mobil 689 Okunma 0

Apple, Samsung’u Solladı! IPhone 7 Rekor Kırdı!

Apple ve Samsung arasındaki kıyasıya rekabet devam ediyor. Akıllı telefon pazarının iki devi, ekonomik olarak birbirleri ile yarışırken 2016 yılının son çeyreğinde yapılan satış rakamları yayınlandı. Son bir yıl boyunca telefon pazarında liderliğini koruyan Samsung için kötü haberler geldi. Note 7 piyaskosu, iPhone 7 satışlarına dayanamadı. 

Son zamanlarda Apple ve Samsung arasında gelişen ve çığ gibi büyüyen telefon rekabeti hepimiz tarafından biliniyor. Kimi zaman Apple, kimi zaman da Samsung liderliğinde devam eden bu büyük rekabette yeni bir gelişme yaşandı. Son bir yıldır Samsung, Apple’dan öndeydi. Son çeyrek yılın satış raporlarının açıklanmasıyla birlikte dengelerin değiştiğini gördük. Apple küçük bir farkla sonunda öne geçebildi.

Son çıkan telefon modelleri, arıza yapan, satış düşüren talihsiz olaylar derken 2017 yılına giriş yaptık. Son Apple atağı 2014 sonu, 2015 başı gibi iPhone 6 ile yaşanmıştı. O zamandan beri Samsung yeni modelleriyle satış patlamaları yaşarken Apple bir türlü Samsung’u geçemiyordu. iPhone 7 Plus satışları adeta çığ gibi büyüyor. Bu büyüme Apple’a büyük bir avantaj kazandırdı.

iPhone 7, Apple’ı Adeta Yeniden Lider Yaptı

Apple, son bir senedir iPhone satışlarında oldukça gerilemişti. 2016 satış raporlarında hiç de mutlu görünmeyen Apple iPhone 6s’in fazla yenilik vaat etmeyen satışları Samsung karşısında ezilmesine neden olmuştu. Hatta Samsung 2016 yılı boyunca liderliği elinden bırakmamıştı. Ta ki Galaxy Note 7 patlamaları baş gösterene kadar. Note 7, Samsung’un itibarını öyle bir zedelemiş olacak ki Apple 2016’nın son çeyreğinde iPhone 7 satışlarında patlama yaşadı. Sonunda Apple Samsung’u geçti ve liderlik koltuğuna yeniden oturdu.

Gerileyen ve yeniden dirilmeyi bekleyen Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri desteğiyle silkinip özüne geri döndü. Apple’dan beklenen bir yükselmeyle satış raporları açıklandı.

iPhone 7 Plus, Üretilen En Popüler Plus Modeli

Firmanın açıkladığı 2017 ilk çeyreğine ait satış verileri, 2016 ilk çeyreğindeki 74 milyon iPhone satışıyla kıyaslandığında, içinde bulunduğumuz senede 78 milyondan fazla yükseldiğini açıkça belirtiyor. Yaşanan bu artışla Apple hem kendi satış ve rekorlarını kırdı, hem de Samsung’u geçerek geride bıraktı.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri üç aydır mağaza raflarında yerlerini koruyor. Son 3 ayın satış raporları geçtiğimiz döneme göre oldukça fazla. SEO Tim Cook, iPhone 7‘nin en popüler Apple akıllı telefonu olduğu belirtti. Fakat iPhone 7 Plus, şuana kadar üretilen en popüler Plus modeli olmayı başardı. Satış rakamlarında yeni bir rekora imza atılmasını sağlayan iPhone 7 serisi oldukça başarılı bir duruş sergiledi.

78 Milyon Apple Yeni Sahibine Kavuştu

Apple, son çeyrek yıl boyunca toplam 78.3 milyon iPhone satışıyla yeni bir rekor kırdı. Geçtiğimiz yıla oranla %5′lik bir artış gösteren firma iPhone satışlarıyla en iyi ilk çeyrek satış rekoruna yeni bir soluk getirdi.

Bu sırada Samsung ise 77.5 milyon sattı. Güney Koreli dev teknoloji firması son iki yılda yaklaşık 4 milyonluk bir satış kaybı yaşıyor. Bu düşüşlere sebep olarak ise Note 7‘lerin patlamaları gösteriliyor. Yaşanan talihsizliklerin sonunca Samsung, koltuğu Apple’a bırakmak durumunda kaldı diyebiliriz.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir