Reklam Alanı
Reklam Alanı
cdsiz format atma
Donanım 22.969 Okunma 1

Bilgisayara cdsiz format atma

85% Ortalama Puan

Bilgisayara Format Atma

Bilgisayarınıza bu şekilde çok kolay format atabilirsiniz

Anlatım
%70
İşe Yararlılığı
%100

Çökmüş işletim sistemlerini yeniden yüklemenin öbür ismidir format atmak. Bilgisayarınıza cdsiz format atma işlemi yapabileceğiniz gibi bir USB flaş bellek vasıtasıyla da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Elbette ki format atmak için işletim sisteminizin arıza oluşturmuş olmasına gerek yoktur. Bazen virüs dediğimiz berbat amaçlı yazılımlardan kurtarmak bazende bilgisayarda yer kazanmak bazende bilgisayarı hızlandırmak için de bilgisayara format atılabilir.

Format atma işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatmadan önce ve önemli bir uyarı da bulunmak isteriz. O da şudur: Bilgisayarınıza sürekli format atmanın harddisk dediğimiz bilgisayarınızın depolama birimine kayıp verebileceğini unutmayın. Çünkü bazen bu önemli uyarıyı bilmeden en basit bir problemde dahi bazı kullanıcıların bilgisayarlarına format attıklarına sık sık şahit oluyoruz.

Bilgisayara format atmanın birden çok kısayolu var ama bu yazıda sizlere en yararlı olacağını düşündüğümüz yolu başka bir deyişle bir Windows CD si olmadan yani cdsiz format atma işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Windows 10’un ve Windows 8 ‘in kendisinde zaten bu işleme ilişkin bir özellik var ancak biz yinede bu en yeni versiyonda bu işlemi nasıl yapabileceğinizi kısaca anlatacağız.

Ayrıca Bilgisayara format atmanız halinde bilgisayarınızdaki her şey silineceği için önemli bilgilerinizi yedeklemeyi de sakın unutmayın.

Bilgisayara cdsiz format atma

Adım 1: Bilgisayarınızın başlat menüsündeki arama imlecine “sıfır” yazarak açılan “Bu Bilgisayarı Sıfırla” butonuna tıklayın.

cdsiz format atma

cdsiz format atma

Adım 2: Karşınızda görünen ekranda “Kurtarma”seçeneğinin altındaki “Başlayın” seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Karşınızda gelen ekranda “Bir seçenek belirleyin “Dosyalarımı sakla” ve “Herşeyi kaldır” seçenekleri sunulacaktır.

cdsiz format atma

cdsiz format atma

Adım 4: Bu adımda size en uygun seçeneği belirleyebilirsiniz.Biz bilgisayarınızda resim ve önemli dosyalarınızı yedeklemiş iseniz  “Herşeyi kaldır” seçeneğini tıklamanızı tavsiye ederiz.Hatta  yedeklediğiniz resim ve önemli dosyalarınızı iyi bir antivirüsle tarama yapmadan  aynı bilgisayara yüklememenizi öneririz. Çünkü yedeklediğiniz dosyalarınıza da virüs bulaşmış olabilir.

Adım 5: Açılan pencerede yer alan ”evrensel” ve benzer pencerenin sağına açılan sekmeden ”Her şeyi kaldırın ve Windows ‘u yeniden yükleyin” bölümündeki ”başlayın” butonuna tıklayın.

Adım 6: Çıkan ikazı onayladıktan sonra diğer bir uyarı ile bütün verilerinizin silineceği uyarısı görünecektir. Bundan sonrasında sistem sizi yönlendirecek ve cdsiz format atma işlemi sonlanmış olacaktır.

Arızasız günler dileriz:)

Mert Çelik {Mert Çelik}

“Bilgisayara cdsiz format atma” üzerine 1 yorum

  1. İpek dedi ki:

    bilgisayarım açılsa zaten bu sitede olmazdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir