Reklam Alanı
Reklam Alanı
Format Nasıl Atılır?
Nasıl Yapılır 2.520 Okunma 0

Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Bilgisayara Format Atmak

PC kullanıcılarının merak ettiği bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Format nedir, nasıl atılır?Amatör PC kullanıcıları bilgisayara format atabilir mi? Bu konuyla alakalı size bilgi vermeye çalışacağız. Konuyu olduğunca en anlaşılır biçimde ele almaya çalışacağız.

Format Nedir ?

Format işletim sisteminizin sıfırdan oluşturulması manasına gelir. Profesyonel kullanıcılar için bu tanım yeteri gelmeyebilir ancak ülkemizde bilgisayara format atmak bu biçimde algılanmış ve halen böyle sürmektedir. Bilgisayarınızda yaptığınız işlemler,kurduğunuz programlar her geçen gün bilgisayarınızı yavaşlatır ve bilgisayarınız kullanılmaz duruma gelebilir.

Format ne zaman atılmalıdır ?

Format atmak için illa bilgisayarınıza virüs bulaşmasına ya da gözle görülür sorunlarla karşılaşmanıza gerek yoktur. Format itinalı olarak 6 ayda bir atılmalıdır. En azından tecrübeler bunu gösteriyor. Çıkıp 2 senedir format atmıyorum hiçbir sorunum da yok diyen kullanıcılar olabilmektedir. Onlara hak vermekle beraber, programların sistem çekirdeğini etkilemesi, Ram belleğinin düzensiz çalışması ve Disk’in uzunca zaman Defrag görmemesi işletim sisteminizi şüphesiz olumsuz istikamette etkilemektedir.

bilgisayara format atma

Bilgisayara Format Atma

Ben Format Atabilir miyim ?

Bilgisayara Format Nasıl Atılır diye düşünüyorsanız bunu hiç sorun etmenize gerek yok. Zira sizde rahatlıkla Format atabilirsiniz. Bilhassa değinmek istediğimiz konuya gelelim. Format atmak amaçlı bilgisayarcı bilgisayarcı dolaşmanıza, yüksek ücretler vermenize gerek yoktur. Yazımızı baştan sona okursanız hem bilgisayarınıza nasıl format atacağınızı öğrenecek hemde bu işlemi yapmak için sizi  yüksek meblağları vermekten kurtarmış olacağız hem de size zaman kazandıracağız. Yazının hepsini okumadan, merak etmeden,lütfen bu işe hiç başlamayın ? Ve şimdi işlemlere başlıyoruz.

Format atmak için Gerekenler ?

Windows xp,Windows 7 ya da Windows 8 işletim cd’niz(Orjinal işletim sistemi Önerilir )
Bilgisayarınıza ilişkin Cd’ler Driver- Sürücüler.

Laptop Format kolay yöntem 

Laptoplara format atmak amaçlı fabrika çıkışında disklerde “saklı partition” (recovery)oluşturulur ve sisteminizin görüntüsü yani yedeği atılır. Bunun maksadı bilgisayarınızı bir tuşla kurmaktır. Bunun yapmak için hiçbir bilginiz olmasına gerek yoktur.Herkes kolaylıkla yapabilir. Öncelikle Dizüstü modelinize yönelik aşağıda bulabileceğiniz bilgisayarınızın hangi tuşuyla bunu yapacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir.

Kısayol tuşunu öğrendikten hemen sonra işlemi başlamak için yedeklerinizi alın ve sistemi yeniden başlatın. Örneğin ACER dizüstü kullanıcıları için kısayol tuşu ALT+F10. Bilgisayarınız açılırken bu tuşlara basıp ve “sistem kurtarma” ekranı açılana kadar bekleyin. Ekran açıldıktan sonra bilgisayarınız sizi yönlendirecektir. Bu yönlendirmeleri izleyerek bilgisayarınıza format atabilirsiniz. İşlem kolay bir biçimde ilerler. Yükleme bittikten hemen sonra bilgisayarınız fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır. Format atma işlemi başarıyla gerçekleştirdiniz Tebrikler.. Hatta bu kadar kolay bir işlemi yapmak için sizden para isteyen  bilgisayarcılardan kurtuldunuz.

Format attıktan hemen sonra tüm sürücüleriniz otomatik olarak kurulacaktır. Sizin yapmanız gereken sadece kullanmak istediğiniz programları indirip bilgisayarınıza kurmak. Bunun içine Google’a girmeniz gerektiğini söylememize gerek yok heralde.

Format atma genel yöntem 

Yukarda anlattığımız işlem recovery başka bir deyişle kurtarma bölümü bulunan bilgisayarlar içindi. Bilgisayarınızda kısayol tuşlarına bastınız ancak sistem halen normal biçimde başlıyor ve kurtarma kısmına geçiş yapmıyorsa format atma işlemi biraz vakit alacak demektir.

Bilgisayarı Sıfırlama

Bilgisayarı Sıfırlama

Öncelikle Format Cd’nizi bilgisayarınıza taktıktan hemen sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarın açılışta CD’yi görmesi amaçlı CD’den başlatmanız gerekmektedir. Bunun için Bios’tan işlem yapılması gerekmektedir ancak bu noktada sizi biraz uğraştıracağız. Bilgisayarınız açılırken “Kısayol Boot” tuşu ile bilgisayarınızı CD’den kolaylıkla başlatabilirsiniz.Her model bilgisayarda Boot tuşu farklı olabilir. Örneğin Asus kullanıcısı iseniz “ESC” tuşuna basmanız gerekmektedir. Bunu öğrenmek için Google’a “Asus Boot Tuşu” yazmanız yeterli olacaktır. Sizde Lenovo Boot Tuşu,Toshiba Boot Tuşu,Dell Boot Tuşu,Acer Boot Tuşu yazarak bu tuşu öğrenebilirsiniz.
Biz inede başlıca markaların boot Tuşlarını paylaşalım.
ASUS:ESC
LENOVO -IBM : ENTER-F1 YA DA F2
HP: F9
DELL: F9
ACER: F12
TOSHİBA : F12
CASPER: F12
Boot kısayol tuşları çoğunlukla F2 ve F12 tuşlarındadır. Bir Takım modellerde ESC,ENTER Tuşlarında da olabiliyor.
Bundan sonrası artık oldukça kolay. Boot tuşuna bastıktan sonra Format Cd’nizi çalıştırıp next tuşlarına bastığınızda kurulum için artık fazla bir şey yapmanıza gerek yok.
Bilgisayarınızın hızına göre 30 ila 45 dk arası kurulumun yapılmasını bekleyin ve mutlu son.
Kolay gelsin.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir