Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilgisayarda Bilgi Güvenliği
Editör Seçimi 2.360 Okunma 2

Bilgisayarda Bilgi Güvenliği -1

Bu yazımızda Bilgisayarda Bilgi Güvenliği Nasıl Sağlanır, Bilgisayar Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir, İnternet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir? sorularının cevaplarını arayacağız.

Bilgisayarda Bilgi Güvenliği

Hepimiz fiziki olarak güvenliğimize dikkat ediyoruz. Bunun için kameralar, alarmlar, sensörler, demir parmaklık, güvenlik personeli görevlendirmek ve kullanmak gibi birçok güvenlik önlemine başvuruyoruz. Bu işlemler için oldukça yüklü miktarlarda paralar ödüyoruz.

Peki ya Siber Güvenlik, Bilgisayarda Bilgi Güvenliği? Bunlarla ne kadar ilgileniyoruz? Pek bana göre değil mi diyorsunuz?

O halde bu konuda fena halde yanılıyorsunuz.

Bilgisayarda Bilgi Güvenliği

Bilgisayarda Bilgi Güvenliği

Bugün artık evimizin en mahrem yerine kadar ulaşan kötü niyetli kişilerden ya da sanal hırsızlardan nasıl korunacağız? Kişisel ve banka bilgilerimizi, sosyal medya hesaplarımızı ve daha da önemlisi ailemizi, mahremiyetimizi veya masumiyetimizi nasıl koruyacağız?

Acaba tüm bu saydıklarımız fiziki güvenlik önlemlerinden daha az mı önemlidir? Tüm bunlar önemsiz mi?

Elbette değil!!!

İşte bu yazımızda; Bilgisayarda Bilgi Güvenliği nedir, Bilgisayar ve Bilgi Güvenliği Nasıl Sağlanır, Bilgisayarda Bilgi Güvenliği Temel Kuralları Nelerdir, İnternet Güvenliği Nasıl Sağlanır, Bilgisayar Güvenliği ve Alınması Gereken Önlemler Nelerdir ? sorularına cevaplar bulacaksınız.

Bilgisayarda Bilgi Güvenliği

Bilgisayarda Bilgi Güvenliği

Bilgisayar Güvenliği ve Alınması Gereken Önlemler

1- Bilgisayarda bilgi güvenliği konusunu önemsemek en temel kuraldır.

Her şeyden önce Bilgisayar ve Bilgi Güvenliğine Önem Verin. Bana Bir şey Olmaz Demeyin!

2- %100 garantili bir koruma sistemi henüz bulunamadı. Ancak siz yine de kötü niyetli kişilerin size kolayca erişmelerine engel olmaya çalışın ve onlar için kolay hedef olmayın.

3- Bilgi güvenliği uzmanları tarafından şuana kadar tespit edilen mağdurların ortak özelliklerinin şunlar olduğu tespit edilmiştir:

*Bilgisayarlarını/sunucularını 7 gün 24 saat açık bırakmak,

*Uzaktan erişim servisini açık bırakmak,

*Anti-virüs yazılımı kullanmamak

*Güvenlik duvarı kullanmamak

Eğer sizde yukarıdaki hususlara dikkat etmiyorsanız güvende değilsiniz demektir.

Bilgi Güvenliği

Bilgi Güvenliği

4- Gizli veya çok önem verdiğiniz bilgi ve belgelerin çalınmasını, kaybolmasını, zarar görmesini yada size karşı şantaj amaçlı kullanılmasını istemiyorsanız ortak bir ağda ya da internette bulundurmayın. Bu bilgi ya da belgeleri kaybettiğinizde neler hissedeceğinizi bir düşünün ve ona göre hareket edin. Bu yüzden bu verileri Harici Hard Disk, CD-DVD, Hafıza Kartı gibi bir ortamavveya güvenli bir ortama mutlaka yedekleyin. Eğer bu verileri mutlaka bulundurmak zorundaysanız uzmanlardan yardım alıp güvenliğine azami surette dikkat edin.

5- Saldırılardan korunmak için şifrelerinizi belirli dönemlerde düzenli olarak değiştirin. Adınız-Soyadınız, 12345,1923,1453,1071, doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilecek şifreleri asla kullanmayın. Şifrenizi en az 8-14 adet  alfa-nümerik (örn: 3,5 a,K,@,!*.,) karakterlerden oluşan güçlü türevlerle üretin.

6- Güçlü bir şekilde oluşturduğunuz şifrelerinizi unutmaktan korkuyorsanız güvenli şifre saklama uygulamaları (1password, lastpassword vs.) kullanın.

Bilgisayar Güvenliği

Bilgisayar Güvenliği

7- Bilgisayarınızda oluşabilecek güvenlik açıklarını kapatmak için İşletim Sisteminizin (Windows, Android, iOS vb.) güncellemelerini düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin.

8- İlla başınıza bir şey gelmesini beklemeyin, kötü bir olay olmadan önce güvenlik önlemlerinizi alın. Anti virüs, Anti Casus, Anti Spam gibi programların güncel kalmasına özen gösterip kötü yazılımlara karşı kendinizi koruyun.

9- Crack’li veya lisanssız olan yazılımları kullanmayın. Kullandığınız cihazlar ve yazılımların orijinal olmasına dikkate edin. Lisanssız yazılım kullanmanın suç olduğunu ve birilerinin ağına düşebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

10- Bilgisayarınıza gelişigüzel her programı yüklemeyin. Bedava diye bir şeyin olmadığını düşünerek dikkatli olun. Herkes gibi sizde muhakkak internetten bir şeyler indireceksinizdir ama yine de bu programları güvenilir Anti-Virüsler’le tarayarak indirin.

11- Bilgisayarınızın BIOS, Açılış Ekranı ve Ekran Koruyucusunu muhakkak şifreleyin. Kullandığınız bu şifrelerin farklı olmasına dikkat edin. Ofis ve toplu çalışma ortamı gibi yerlerde bilgisayar kullanıyorsanız kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınız mutlaka kilitleyin ya da kapatın.

12- Daha önce adres defterinizde bulunmayan veya tehlikeli olabileceğini düşündüğünüz adreslerden gelen e-postaları açmadan silin. Bu şekilde size ait bilgiler çalınabilir, kopyalanabilir, zarar görebilir yada en kötüsü çalıştığınız işyerinin sistemine sızılabilir. Böyle bir durumun nasıl sorunlar açabileceğini düşünerek hareket edin.

Bilgisayarda Bilgi Güvenliği

Bilgisayarda Bilgi Güvenliği

BİTMEDİ!!! 2.BÖLÜM GELECEK!!!

*Yukarıdaki bilgileri beğendiyseniz ya da eksik bulduysanız yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. 2. Bölümde buluşmak dileğiyle.

mobildonanim.com

Tolga Kaya {Tolga Kaya}

Tolga Kaya, Elektrik-Elektronik Mühendisidir. Uzun yıllardan beri Bilişim ve Telekomünikasyon alanında çalışmaktadır. Aynı zamanda mobildonanim.com Genel Yayın Yönetmeni olup yeni bilgiler öğrenmeye oldukça heveslidir. Bildiklerini paylaşmaktan keyif alır. İletişim:tolgakaya@mobildonanim.com, Twitter:@Tolga_Kayax

“Bilgisayarda Bilgi Güvenliği -1” üzerine 2 yorum

  1. Tuğçe Yıldız dedi ki:

    Çok istifade ettim.Güzel yazılarınız var doğrusu.

  2. Tolga Kaya dedi ki:

    Teşekkürler Tuğçe hanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir