Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haber 1.901 Okunma 0

e-Devlet’ten Borç ve Alacak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yılardır internet, telefon veya uydu hizmetleri için birçok şirkete tomarla para ödedik. Peki, size yanlışlıkla fazla ödemiş olabileceğiniz bu faturalardan dolayı operatörlerden belki de sizin alacağınız var ya da haberinizin olmadığı bir borcunuz hatta icra takibiniz var desek ne dersiniz? İşte e-Devlet’ten Borç ve Alacak Sorgulama haberinin detayları.

e-Devlet’ten Borç ve Alacak Sorgulama

Bugünkü yazımızda belki de birçok kullanıcının haberinin bile olmadığı bir hizmetten bahsetmek istiyoruz. e-Devlet’ten Borç ve Alacak Sorgulama.

Eğer herhangi bir operatöre borç veya alacağınız varsa ilgili şirketin sitesinin zar zor bir yerine saklanmış bir şekilde bir form bulup doldurmanız gerekmektedir. Ancak bunun daha kısa bir yolu var. e-Devlet!!!

e-Devlet’ten Borç ve Alacak Sorgulama

e-Devlet’ten Borç ve Alacak Sorgulama

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2015 yılında aldığı bir kararla tüketicilerin, e-Devlet kapısı üzerinden mobil operatörlere veya internet servis sağlayıcılara veya uydu platformu işletmecilerine (Digiturk ve Kablo TV) olan alacaklarının iadesine veya varsa borçlarını internet üzerinden kolayca yapabilmelerine imkan tanıdı. Ardından söz konusu hizmet gerekli hazırlıkların tamamlanması ile 2016 yılbaşından itibaren hizmete sunuldu.

Borç ve Alacak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu hizmeti kullanabilmek için;

* Öncelikle turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır ve ana menüde e-Hizmetler bölümü seçilir.

* Ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu seçilerek bu Kurumun sunduğu hizmetler sıralanır.

* Bu hizmetlerin en başında yer alan Mobil/Sabit/İnternet/Kablo Tv/Uydu İşletmecilerinden Borç/Alacak Sorgulama bölümüne tıklanır.

e-Devlet’ten Borç ve Alacak Sorgulama

ADIM-1

* Kolaylık olsun biz şuraya kısa yol linkini ekleyelim: https://www.turkiye.gov.tr/btk-mobil-sabit-internet-kablo-tv-uydu-isletmecilerinden-borc-ve-alacak-sorgulama

*Açılan pencerede abone sayısı 200.000 kişiyi aşan işletmecilere ait tüm abonelikleriniz sıralanır. Tek bir ekran üzerinden hem borç sorgulama hem de alacak sorgulama işlemi yapılabilir.

e-Devlet’ten Borç ve Alacak Sorgulama

ADIM-2

e-Devlet’ten Borç ve Alacak Sorgulama

ADIM-3

 

e-Devlet’ten Borç ve Alacak Sorgulama

ADIM-4

*Eğer herhangi bir işletmecide aboneliğiniz yoksa “X işletmecisinde herhangi bir abonelik bilginiz bulunmamaktadır” şeklinde bir uyarı görülür. Böylece başka bir yerde haberiniz olmadan açılmış veya kapatmayı unuttuğunuz bir aboneliğiniz var mı yok mu görmüş olursunuz.

e-Devlet’ten Borç ve Alacak Sorgulama

ADIM-5

*Ardından borç veya alacağınız olan operatöre tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu adımları takip ederek adınıza açılmış tüm telefon hatlarını, internet ve uydu platformu aboneliklerinizin varsa borçlarını veya iadelerini veya icra takiplerini görebilirsiniz.

Son olarak; eğer bir alacağınız varsa yapmanız gereken tek şey ilgili olan operatörle iletişime geçerek size ait bir IBAN numarasını bu operatöre iletmek.

Umarız borcunuz yoktur:)

MOBİLDONANIM

 

Tolga Kaya {Tolga Kaya}

Tolga Kaya, Elektrik-Elektronik Mühendisidir. Uzun yıllardan beri Bilişim ve Telekomünikasyon alanında çalışmaktadır. Aynı zamanda mobildonanim.com Genel Yayın Yönetmeni olup yeni bilgiler öğrenmeye oldukça heveslidir. Bildiklerini paylaşmaktan keyif alır. İletişim:tolgakaya@mobildonanim.com, Twitter:@Tolga_Kayax

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir