Reklam Alanı
Reklam Alanı
En İyi Mac Uygulamaları
Haber 6.198 Okunma 0

En İyi Mac Uygulamaları

Eğer siz de Apple’dan yeni bir Macbook Pro veya iMac aldıysanız ve bilgisayarıma hangi programları yüklemeliyim? En iyi Mac uygulamaları hangileridir? diye düşünüyorsanız doğru adrestesiniz.

Aslında Mac OS’daki mevcut uygulamalar ilk etapta yeterli gibi görünse de bazen çok daha iyi uygulamalar mevcut uygulamalardan daha iyi olabiliyor. Hatta bazen Mac’de bulunmayan birçok uygulama yayınlanıyor.  Haliyle bu kadar çok uygulama arasından hangileri daha iyi ve kullanışlı bunları bulmak da biraz aman akıyor.

İşte bunu için en iyi Mac uygulamalarını sizler için kategoriler halinde derledik.

İşte En İyi Mac Uygulamaları Listesi

1- Video-Film

Vlc

Mac’in varsayılan video oynatım aracı başta mp4, mkv ve avi olmak üzere maalesef birçok video formatını çalıştırmıyor. Bu yüzden alternatif programlarla bu videoları çalıştırmak istiyorsanız bunun için en iyi seçeneklerden birisi Vlc.  Ücretsiz bir video izleme programı olan Vlc ile her türlü film formatını oynatabilirsiniz.

İndirme Linki: http://www.videolan.org/vlc/index.html —- Ücretsiz

VLC

VLC

Helium

Birçok işlemi yapabilen ve ücretsiz olarak sunulan Helium da video izlemek isteyenler için iyi bir seçenek.

İndirme Linki:  http://jadengeller.github.io/Helium/  —- Ücretsiz

Handbrake

Eğer iyi bir video convert (dönüştürme) uygulaması arıyorsanız neredeyse tüm formatları destekleyen oldukça iyi bir video dönüştürme programı olan Handbrake’i denemelisiniz.

İndirme Linki:  https://handbrake.fr/downloads.php —- Ücretsiz

Transmission

En iyi Mac uygulamalarından birisi de indirme programı olan Transmission. Transmission ile tüm film, dizi veya oyunları indirebilirsiniz. Hızlı ve iyi  bir ara yüze sahip olan bu uygulama En iyi Mac uygulamaları listemizde kendisine yer buluyor.

İndirme Linki:  https://transmissionbt.com/download/ —- Ücretsiz

2-Resim Düzenleme

Pixelmator

En iyi Photoshop alternatiflerinden birisi olan Pixelmator, elbette Photoshop kadar mükemmel değil ama Adobe Photoshop’tan daha ucuz. Ayrıca Photoshop’tan daha kolay ve oldukça yetenekli bir uygulama olarak En iyi Mac uygulamaları listemizde kendisine yer buluyor. Pixelmator ile fotoğraflarınızın üstünde her türlü değişiklik ve tasarım yapabilirsiniz.

İndirme Linki:   http://www.pixelmator.com/mac/ —-Ücret: $29.99

PIXELMATOR

Pixelmator

Polarr

En iyi Mac uygulamaları listesinde sırayı Dünyanın en iyi fotoğrafçılarının bile kullandığı Polarr alıyor. İyi bir fotoğraf düzenleyicisi olan bu uygulama ile kendi filtrelerinizi oluşturup paylaşımda bulunabilirsiniz.

İndirme Linki:   https://www.polarr.co/mac/0 Ücret: $19.99

Gimp

Gimp, ücretsiz olmasına rağmen hem profesyonel hem de basit resim düzenlemesi yapabileceğiniz kullanışlı bir program.

İndirme Linki:   https://www.gimp.org/downloads/Mac.html  ——Ücretsiz

Skitch

Basit ve hızlı olarak ekran görüntüsü alayım ve üzerinde hızlıca bir düzenleme yapayım diyorsanız Skitch tam size göre. Oldukça kullanışlı olan bu uygulama Mac’iniz de mutlaka olmalı.

İndirme Linki:   https://itunes.apple.com/us/app/skitch-snap-mark-up-share/id425955336?mt=12    ——Ücretsiz

3-Güvenlik-Bakım-Temizlik

Malware Bytes

Eğer Mac’inizde bir yavaşlama başladıysa ve kötü amaçlı bir yazılım olduğunu düşünüyorsanız Malware Bytes kullanma zamanınız gelmiş demektir.

Malware Bytes Mac’inizi tarar ve zararlı olan uygulamaları güvenli şekilde siler. Üstelik ücretsiz.

İndirme Linki:   https://www.malwarebytes.com/mac/ —— Ücretsiz

Malwarebytes

Malwarebytes

AppCleaner

Kuşkusuz her Mac kullanıcısında olması gereken bir uygulama AppCleaner. AppCleaner ile silmek istediğiniz programlara ait tüm kalıntıları silebilir hatta kaldırdığınızı zannettiğiniz uygulamaları bile. Silmeyi düşündüğünüz uygulamanın tam olarak silindiğinden emin olmak istiyorsanız Appcleaner’ı mutlaka kullanın. Silinmesi gereken programı kulağından tutun ve Appcleaner’ın içine atın. Üstelik ücretsiz.

İndirme Linki:   http://freemacsoft.net/appcleaner/ ——Ücretsiz

DaisyDisk

DaisyDisk ise, hard diskinizde yer kalmadığında harika bir kurtarıcı. DaisyDisk, Mac bilgisayarınızda sürücülerinizin dışındaki bütün dosyaları tarayıp Mac’inizde gereksiz yer kaplayan bütün dosyaları listeler ve hard diskinizde yer kazanmanızı sağlıyor.

İndirme Linki:  https://itunes.apple.com/us/app/daisydisk/id411643860?mt=12  Ücret: $ 9.99

MacClean

Eğer DaisyDisk’e ücret ödemek istemiyorsanız MacClean’ı da deneyebilirsiniz. MacClean, MacOS’u hızlandırmak için yapılmış hızlı ve etkili bir uygulama. MacClean bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silip Mac’inizin performansını arttırıyor.

İndirme Linki:  http://www.imobie.com/macclean/  ——Ücretsiz

Dr. Cleaner

En iyi Mac uygulamaları listesinde sırayı oldukça etkili ve hızlı bir optimizasyon uygulaması olan Dr. Cleaner alıyor. Dr. Cleaner her Mac kullanıcısında bulunması gerekli son derece yararlı bir uygulama. Üstelik ücretsiz.

İndirme Linki:   https://itunes.apple.com/us/app/dr-cleaner-disk-mem-clean/id921458519?mt=12 ——Ücretsiz

4- Etkinlik ve Düzenleme

TextExpander

TextExpander ise; standart formlar ve sürekli tekrarladığınız işlerinizi kolaylaştıran ve zaman kazandıran bir uygulama. Uygulama sizin tek kelime ile yazdığınız bir şeyi tahmin ederek sizin yerinize otomatik doldurabiliyor.

 İndirme Linki:    https://smilesoftware.com/textexpander Ücret: $44.95

Fantastical 2

Fantastical, Mac’teki en iyi takvim uygulaması desek yeridir. Zira Apple’ın kendi barındırdığı takvim uygulamasını bile geride bıraktı. Randevularınızı ve yapılacakların listesini tutarak size bildiriyor. Üstelik kendi sesinizi kaydedip hatırlatma imkanı da sunuyor.

İndirmek için linki tıklayınız: https://itunes.apple.com/us/app/fantastical-2-calendar-reminders/id975937182?mt=12&ign-mpt=uo%3D4 Ücret: $39.99

Fantastical 2

Fantastical 2

Bear

Bear ise not tutmak ve düzenlemek için oldukça kullanışlı, esnek bir uygulama. Diğer iOS cihazlarınızda da kullanabileceğiniz Bear ile notlarınıza her an ulaşabilirsiniz.

İndirme Linki:   https://itunes.apple.com/us/app/bear/id1091189122?mt=12 ——Ücretsiz

Wunderlist

Bear gibi yapılacak işlerinizi listeleyebileceğiniz, yararlı bir program.

İndirme Linki:   https://itunes.apple.com/us/app/wunderlist-to-do-list-tasks/id410628904?mt=12 ——Ücretsiz

Bartender

Mac’inizde birçok uygulama var ve menü çubuğunuz kalabalıklaştıysa Bartenders’i kullanmalısınız. Bartenders menü çubuğunda gizlenerek menünüzü istediğiniz gibi düzenleme yapmanıza imkan tanıyor.

İndirme Linki:    https://www.macbartender.com/ Ücret: $15

Current

Current ise Facebook’tan gelen haber akışı, bildirimler ve mesajlarınızı menü çubuğunda görüntülenmeye yarıyor. Ayrıca Facebook Sticker’ı da destekliyor.

İndirme Linki:   https://itunes.apple.com/us/app/current-for-facebook/id923920635?ls=1&mt=12  Ücret: $ 1.99

5- Sistem

CheatSheet

CheatSheet, klavyedeki kısayol tuşlarını gösterir. Yalnızca “command” tuşuna basarak tanımlanmış tüm kısa yollara erişebilirsiniz.

İndirme Linki:     https://www.macupdate.com/app/mac/43222/cheatsheet ——Ücretsiz

CheatSheet

CheatSheet

Alfred

Yine bir kısa yol tuşu aracı olan Alfred ile dosyalarınızı ya da etkinlik geçmişinizi hızlıca bulabilirsiniz.

İndirme Linki:    https://www.alfredapp.com/ Ücret: Single License £19

F.lux

F.lux ise ekranının ışığını ayarlayarak gözlerinizin daha az rahatsız olmasını sağlıyor.

İndirme Linki:    https://justgetflux.com/  ——Ücretsiz

Shady

F.lux yerine tercih edebileceğiniz diğer bir uygulama ise Shady. Shady ekran parlaklığını azaltarak gözünüzün yorulmasını engelliyor.

İndirme Linki:    https://instinctivecode.com/shady/ ——Ücretsiz

Boom

Boom ise, Mac’inizin sesinin mevcut halinden daha çok çıkmasını sağlıyor. Yüksek ses isteyenler için vazgeçilmez bir uygulama.

İndirme Linki:    https://itunes.apple.com/app/id948176063?mt=12   Ücret: $19.99

Pdf Expert

Mac’inizde mutlaka bir pdf okuyucusu olsun istiyorsanız Pdf Expert’i tavsiye ederiz. Pdf Expert ile PDF dosyalarınıza hem dipnot hem otomatik düzeltme hem de imzanızı ekleyebilirsiniz.  Biraz pahalı ama.

İndirme Linki:    https://itunes.apple.com/us/app/pdf-expert-edit-and-sign-pdf/id1055273043?mt=12 —————Ücret: $59.99

Backblaze

Eğer her şeyin yedeğini almak ya da uygulamaların Mac’inizde fazladan yer kaplanmasını istemiyorsanız Backblaze tam size göre. Backblaze her şeyi otomatik olarak buluta depoluyor.

İndirme Linki:    https://www.backblaze.com/mac-online-backup.html ——Ücret: $5/Ay

Spark

En iyi Mac uygulamaları listesinde e-posta uygulaması olan Spark’ta olmalı. Touch Bar desteğiyle, e-postalarınıza ait her türlü işlemi ( silme, arşivleme ve yanıtlama vs.) çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik ücretsiz olarak.

İndirme Linki:    https://itunes.apple.com/us/app/spark-love-your-email-again/id1176895641?mt=12 ———-Ücretsiz

Spark

Spark

Keka

Keka ise Zip, Tar, 7z, Gzip, Bzip2, DMG ve ISO formatlarında sıkıştırma yapabilen bir uygulama.RAR, 7z, Lzma, xz, Zip, Tar, Gzip, Bzip2, ISO, EXE, CAB, PAX formatlarını açmaya yarayan ve şifreleme desteği de sunan ücretsiz bir arşiv uygulaması.

İndirme Linki:    http://www.kekaosx.com/en/ ———-Ücretsiz

Libre Office

Libre Office’te yine Mac’inizde bulunması gerekli olan bir Office uygulaması. Microsoft Office programları(Word, Excel, PowerPoint) ile uyumlu olması da önemli bir özellik. Üstelik birçok formatta çıktı alabilirsiniz.

İndirme Linki:    https://www.libreoffice.org/get-help/install-howto/os-x/ ———-Ücretsiz

1Password

Sanal bir cüzdan uygulaması olan 1Password girdiğiniz sitelerde kullandığınız tüm şifreler ile kredi kartı bilgilerinizi de saklayabildiğiniz oldukça yaygın bir uygulama. Uygulama size benzersiz şifre önerisinde bulanabiliyor. Kullanıcı adınız ve şifrenizi kendisi otomatik doldurabiliyor.

İndirme Linki:   https://itunes.apple.com/us/app/1password/id443987910?mt=12

30 Gün Ücretsiz

Atom

Atom

Atom

Atom ise Mac kullanıcılarına özel tasarlanmış bir kod editörü. Uygulamanın otomatik tamamlama özelliği de var. Yazılımcılar için güzel bir uygulama.

İndirme Linki:    https://github.com/atom/atom/releases/tag/v1.24.0 ———-Ücretsiz

Son olarak; Istat menus, calibre, bookends, radium, bettersnaptool ve pages-keynote- numbers gibi programları da deneyebilirsiniz.

Emre Gül {Emre Gül}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir