Reklam Alanı
Reklam Alanı
Donanım 25 views 0

Enigma Makinesi Açık Artırmada 51.000 Dolara Satıldı!

İkinci Dünya Savaşı esnasında Naziler’in kullandığı ve gönderilen mesajları şifrelemeye yarayan tam fonksiyonel bir Enigma makinesi, açık artırmada kendine alıcı buldu.

Bir kriptoloji profesörü, İkinci Dünya Savaşı esnasında mesajları şiflemek amacıyla Naziler’in kullandığı bir Enigma 1 makinesini açık artırmada sattı. Makinenin profesörün eline geçmesi ise Romanya’daki bir bit piyasası yardımıyla olmuştu. Bu hal da, belki de profesörün keşfettiği gibi hala gün yüzüne çıkmamış aygıtların olabileceği sonucunu doğurdu.

Deutsche Welle’nin raporuna göre isimsiz bir profesör, Enigma 1 makinesini bit sektöründe buldu ve onu 115 dolara satın aldı. Sonrasında ise profesör, Enigma makinesini satmak amacıyla açık artırma başlattı. Cihazın satışa başladığı fiyat 9.000 dolardı. Sonrasında 51.000 dolarlık yüksek bir teklife satıldı.

Enigma makineleri 1930’larda Almanlar yönünden keşfedildi ve İkinci Dünya Savaşı esnasında silahlı kuvvetler yönünden şifreli mesajlar iletmek amacıyla kullanıldı. Romanya, o sıralarda Almanya’nın müttfetikiydi. Bu da, Enigma makinesinin Romanya’da bulunmasının unsurunu açıklıyor. Elbette savaşın gelişen sürecinde Alan Turing, Enigma makinelerinin kriptolama tekniğini çözdü ve Naziler’in yenilmesinde büyük bir rol oynadı.

Salı günü satılan aygıt bozulmamış halde ve hala kullanışlı. Açık artırmada satılan Enigma 1, 1941’de Heimsoeth & Rinke yönünden Berlin’de üretildi ve hala orijinal tahta kutunda duruyor.

Çeşitli cinsten aşağı yukarı 20.000 Enigma makinesi 1930’lu ve 1940’lı senelerde üretildi fakat onlardan sadece ufak bir alanı hayatta kaldı. Hem de şu anda dünyanın her yerinde Enigma makineleri müzelerde sergileniyor.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir