Reklam Alanı
Reklam Alanı
Facebook verileriniz güvende değil
Medya 442 Okunma 0

Facebook Kullanırken Çok Dikkatli Olun

Hemen hepimizin kullandığı Facebook’la ilgili çok çarpıcı bir araştırma yayınlandı. Söz konusu araştırmaya göre ne yazık ki Facebook verileriniz güvende değil. Konunun daha trajik yanı ise maalesef Facebook güvenliği kullanıcıları çok fazla endişelendirmiyor.

Bildiğiniz üzere bir çok hükumet isterlerse çevrimiçi olarak yaptığımız işleri sosyal medya kurumlarından talep edebilmekteler.Buna sebep olarak gündem politikalarına aykırı olan bir şey paylaşmış olmak veya altına “like” atmak dahi yeterli olabiliyor. Bu noktada ise en ispiyoncu sosyal medya ağı Facebook olarak görülüyor.

Her yerde ve her zaman konuşma özgürlüğünü savunan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, bazı hükumetlerin Facebook’ta engellediği içerikler ile ilgili olarak konuşmamasıyla da tanınıyor aslında. Facebook, hükumetlerin talep ettiği her bilgiyi ve veriyi otoriteye bir çırpıda teslim etmesiyle birlikte kötü bir şöhrete sahip. Yapılan bir araştırmaya bakılırsa, Facebook hükumetler tarafından kendisinden istenen kullanıcı bilgilerinin ve verilerinin yüzde 80’ini geçen oranlarda otoriteye teslim etmektedir. Özellikle ABD ve Türkiye’nin talep ettiği bilgilerin hemen hemen hepsi yetkililere anında teslim ediliyor.

Facebook verileriniz güvende değil

Motherboard dergisi, Independent Gazetesi ve Statista’nın yaptığı ortak araştırmanın neticesinde Facebook sosyal ağının konuşma özgürlüğü değil de, daha çok hükümetlerce bloke edilme endişesi taşıdığını ve bu sebeple sansüre fazlasıyla taviz verdiği görüşü savunulmakta. Facebook’un hükümetlerin kişisel bilgi taleplerine karşı verdiği tepkinin yüzdelik oranlamalarını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Ülkelerin Facebook'tan Talepleri

Ülkelerin Facebook’tan Talepleri

Hükümetlerden gelecek tek bir talep bile Facebook’un bütün şahsi bilgileri anında masalarına bırakmasına sebep oluyor. Facebook, reklam verenler için topladığı ‘big data’yı herhangi bir koşulda paylaşmaktan asla ve asla çekinmiyor, Facebook’un paylaştığı bilgileri de aşağıdaki listede görebilmektesiniz.

Facebook verileriniz güvende değil. 

Facebook verileriniz güvende değil.

Facebook güvenliği

İstatistiklere ve iddialara bakıldığında aslında Facebook’un gerçekte bir sosyal ağ gibi gözüktüğünü, ancak hükumetler için bir uluslararası istihbarat kaynağı olduğu bile söylenebilir.

Bu yüzden  sosyal medya mecralarında ve özellikle Facebook’ta bilgi paylaşımı yaparken bu hususları göz önüne almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir