Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haber 780 Okunma 0

Facebook Ne Kadar Vergi Ödüyor?

Facebook dünyada en çok kullanılan dev bir sosyal ağ. Peki Facebook ne kadar vergi ödüyor hiç merak ettiniz mi?

Vergi miktarı doğrudan ödeyen firmanın büyüklüğüyle ilgili bir değerdir. Firma ne kadar büyükse o kadar çok vergi öder. Ancak hepimizin bildiği büyük bir marka olan Facebook, bilinenin aksine çok düşük bir vergi ödüyor. Evet Instagram ve Whatsapp gibi markaları da şemsiyesi altında bulunduran Facebook’tan bahsediyoruz.

Facebook ne kadar vergi ödüyor

Facebook, diğer dev firmalardan farklı olarak sadece bir çalışan kadar vergi ödüyor. The Independent’ın haberine göre 2013-2014 yılları arasında Facebook, İngiltere’de çalışan işçilerine yaklaşık 210 bin sterlinlik maaş ödemesinde bulundu. Buna karşılık Fcaebook’un 2014 yılında İngiltere’de ödediği vergi miktarı sadece 4.327 sterlin. Bu vergi rakamı İngiltere’de neredeyse bir öğretmenin ödediği vergi miktarıyla eşdeğer. Bir önceki senenin rakamlarına baktığımızda ise daha çok şaşırıyoruz.

Facebook gibi bir sosyal medya devi, 2013 yılını İngiltere topraklarında hiç vergi ödemeden kapatmış. Yıllık 3 milyar dolar kar açıklayan  Facebook’un neredeyse hiç vergi ödememesi oldukça oldukça ilginç bir durum.

Facebook’u en çok kullanan 6. ülke olan Türkiye ise yasalarında belirli bir hükmün olmaması sebebiyle Facebook’tan hiç vergi alamıyor.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir