Reklam Alanı
Reklam Alanı
Medya 1 views 0

Facebook Verileriniz Güvende Değil

Neyazıkki facebook’da veriler güvenli değil.Bildiğiniz üzere bir çok hükümet isterlerse çevrimiçi olarak yaptığımız işleri sosyal medya kurumlarından talep edebilmekteler.

Bu neden ile gündem politikalarına aykırı olan bir şey paylaşmış olmak veya altına “like” atmak dahi yeterli olabiliyor. Bu noktada ise en ispiyoncu sosyal medya ağı Facebook olarak görülüyor.

Her yerde ve her zaman konuşma özgürlüğünü savunan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, bazı hükümetlerin Facebook’da engellediği içerikler ile ilgili olarak konuşmamasıyla da tanınıyor aslında. Facebook, hükümetlerin talep ettiği her bilgiyi ve veriyi otoriteye bir çırpıda teslim etmesiyle birlikte kötü bir şöhrete sahip oldu. Yapılan bir araştırmaya bakılırsa, Facebook hükümetler tarafından kendisinden istenen kullanıcı bilgilerinin ve verilerinin yüzde 80’i geçen oranlarda otoriteye teslim etmektedir. Özellikle Amerika ve Türkiye hükümetlerinin talep ettiği bilgilerin hemen hemen hepsi yetkililere anında teslim ediliyor.

Motherboard dergisi, Independent Gazetesi ve Statista’nın yaptığı ortak araştırmanın neticesinde Facebook sosyal ağının konuşma özgürlüğü değil de, daha çok hükümetlerce bloke edilme endişesi taşıdığını ve bu sebeple sansüre fazlasıyla taviz verdiği görüşü savunulmakta. Facebook’un hükümetlerin kişisel bilgi taleplerine karşı verdiği tepkinin yüzdelik oranlamaları karşınızda.

Hükümetlerden gelecek tek bir talep bile Facebook’un bütün şahsi bilgileri anında masalarına bırakmasına sebep oluyor. Facebook, reklam verenler için topladığı ‘big data’yı herhangi bir koşulda paylaşmaktan asla ve asla çekinmiyor, Facebook’un paylaştığı bilgileri de aşağıdaki listede görebilmektesiniz.

İstatistiklere ve iddaalara bakıldığında aslında Facebook’un gerçekte bir sosyal ağ gibi gözüktüğünü, ancak hükümetler için bir uluslararası istihbarat kaynağı bile denilebilir. O yüzden bilgil paylaşımı yaparken bir takım şeylere dikkat edilmesi gerektiğini sizlere hatırlatıyoruz.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir