Reklam Alanı
Reklam Alanı
Facebook’tan atılmak
Haber 1.354 Okunma 0

Facebook’tan Atılmanıza Sebep Olacak Hatalar

Bugün milyarlarca insanın kullandığı ve yaşamımızın her anını paylaştığımızFacebook hayatımıza öyle girmiş durumda ki; artık onsuz yapamaz hale geldik desek yeridir. Ancak dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından birisi olan Facebook’tan atılmak oldukça kolay. Çünkü aşağıda vereceğimiz oldukça basit hataları yapmanız halinde Facebook’tan atılmak ile cezalandırılırsınız.

Bu yüzden siz siz olun Facebook’ta asla bu hataları yapmayın.

İşte Facebook’tan atılmanıza yol açabilecek o hatalar!!!

1-Çok fazla arkadaşlık isteği göndermek

Tanımadığım bir kızdan arkadaşlık teklif alınca ben

Tanımadığım bir kızdan arkadaşlık teklifi alınca ben

Facebook gibi içerisinde kötü niyetli insanların da olabileceği ortamlarda çok fazla arkadaşlık isteği göndermek FAcebook’un dikkat ettiği bir durum. Çünkü Facebook arkadaş edinmenin de bir sınırı var. Eğer tanıdığınız tanımadığınız herkese arkadaşlık teklif ederseniz Facebook için potansiyel bir “troll” olduğunuzu da anlaşılabilir. Kısa sürede yüzlerce kullanıcıya arkadaşlık isteği gönderilmesi hesabınızın askıya alınmasına sebep olabilir.Bu istek göndermelerin tekrarlanması durumunda ise Facebook’tan atılmanıza yol açabilecek büyük bir hata yaptınız demektir.

2- Fazla söyleyecek şeyi olmak

Çok Fazla Şey Söylemek

Çok Fazla Şey Söylemek

Şayet sürekli durum güncellemesi yapıyor, arkadaşlarınızın duvarlarına bir çok mesaj atıyor, ilgili ilgisiz grupların duvarlarına özlü sözler yazıyor ve bunu srekli tekrar ediyorsanız Facebook’un bir anda olumsuz anlamda dikkatini çektiniz demektir. Facebook, özellikle her türlü konuya söyleyecek sözü olan hesapları izlemeye alıyor ve bu türden sürekli bildirim yapmak isteyen kullanıcılar için bir sınır koyuyor. Ayrıca ilettiğiniz mesajların içinde promosyon amaçlı reklam kokan hareketler varsa yakında Facebook’a elveda diyebilirsiniz. Spam mesajlar konusunda oldukça hassas olan Facebook, her tarafa yazdığınız mesajları spam olarak yorumlarsa çok yakında hesabınızı kilitleyebilir. Bu yüzden Facebook’tan atılmanıza yol açabilecek böylesi bir hata yapmayın.

3-Yanlış açıdan çekilmiş fotoğraf paylaşmak

Ters açıdan fotoğraf paylaşmak

Ters açıdan fotoğraf paylaşmak

Son derece masumane bir poz çekmiş olabilirsiniz ancak bu fotoğrafı yanlış bir açıdan çekmişseniz Facebook’tan atılmanıza yol açabilecek bir hata yapmış olabilirsiniz. Örneğin daha önce küvette oturup dirseklerini kıvıran bir bayanın fotoğrafı Facebook’ta yayınlanınca hesabın kullanıcısı yanlış açıdan çekilen fotoğraf yüzünden Facebook’tan atılmıştı. Bu yüzden Facebook’tan atılmak istemiyorsanız Facebook’a yüklediğiniz resimlere dikkat edin.

4-Çok fazla gruba üye olmak

facebook grup üyeliği

facebook grup üyeliği

Facebook’un en önemli özelliklerinden birisi olan gruplara üyelik özelliği,  çok iyi bir özellik olsa da çok fazla gruba üye olmayı Facebook çok iyi niyetli olarak görmüyor maalesef. Facebook bu tarz girişimler için belli bir sınır koyuyor. O yüzden gördüğünüz her gruba dahil olmak özellikle uluslararası gruplar üzerinden çok fazla arkadaş edinmeye çalışmak Facebook’tan tarafından çok da istenmeyen bir durum. Mesela geçtiğimiz yıllarda tam 878.556 adet gruba üye olmuş bir Facebook kullanıcısı Facebook’tan atılmıştı.

5-Çok genç ya da çok yaşlı olmak

Facebook’a üye olmak çok basit olsa da hesap açabilmek için belli bir yaşın üzerinde olmanız gerekli. Çoğu insanın okumadan yalnızca “Devam” tuşuna basarak üye olduğu Facebook hesabı aslında 13 yaşından küçüklere açılamıyor.

genç ve yaşlı

Genç ve yaşlı

Diğer taraftan geçtiğimiz yıllarda(Ne işi var demeyin Facebook’ta bu yaşlı insanın) Marguerite Joseph isimli aslında 104 yaşındaki bir kullanıcı ekranda en küçük doğum yılı seçeneğinin 1913 olması yüzünden Facebook’a yalan beyanda bulunmaktan hesabı kapatılmış.:)

6-Çocuklarınızın tuhaf fotoğraflarını çekip paylaşmak

Çay içince ben

Çay içince ben

Çocuğunuzun ilginç bulduğunuz bir pozunu sosyal mecralarda duyurup tüm dünyaya ilan etmek istiyorsanız, “Acaba bu fotoğrafı Facebook yetkilileri yanlış anlayabilir mi?” diye bir an durup düşünmeniz gerekiyor. Örneğin çocuğunuzun parmaklarına bir sigara tutuşturma ya da çilingir sofrasında elinde kötü bir örnek oluşturabilecek bir içki pozunu paylaşmak istiyorsanız iyi düşünün.

Bu yüzden Facebook’tan atılmak bu kadar kolay mı demeyin.

 7-Çok fazla insanı dürtmek

Facebook dürtme özelliği

Facebook dürtme özelliği

Ortaya çıkış sebebi flört etmek için ilk adımın atılması olmasına rağmen günümüzde insanlar birbirilerini olup olmadık sebeplerle dürtebiliyor. Ancak Facebook gibi bir platformda insanları dürtüp hal hatır sormanın da Facebook için belli bir sınırı var. Tam olarak sayısı bilinmese de Facebook’ta fazlasıyla insanı dürterseniz Facebook tarafından bir uyarı almanız ve kısa süreliğine hesabınızın dondurulması kuvvetle muhtemel. Eğer hesabınız yeniden aktif olduğunda insanları dürtme alışkanlığınızdan vazgeçememişseniz Facebook’tan atılmaya hazır olun diyoruz.

8-Emzirilen Bebek fotoğrafı paylaşmak

Bir annenin bebeği ile en yakın olduğu anın Facebook’ta paylaşılması atılma sebeplerinden birisi. Bu türden mahremiyet görüntüleri sınıfına giren çocuk emzirme görüntülerinin paylaşılması Facebook botları tarafından otomatik olarak banlamaya sebep oluyor. Ülkemizde pek görülmese de özellikle yurt dışında, çocuklarını emzirirken fotoğraflarını paylaşan annelerin resimlerini görmek mümkün. Bu yüzden Facebook’tan atılmanıza yol açabilecek böylesi bir hata yapmayın.

9-Spam mesajlar yollamak

Facebook’tan atılmak

Facebook’tan atılmak

Facebook’tan atılmak için yapabileceğiniz diğer bir husus Spam mesajlar yollamak. Facebook spam mesajlar konusunda oldukça hassas ve bu konuda ciddi önlemler alan bir platform. Bu yüzden bu türden basit ve klişe kokan hareketlerle Facebook’tan atılmanıza yol açabilecek bir hataya düşmeyin.

10- Mark Zuckerberg adına hesap açmak

mark zuckerberg

Mark Zuckerberg

Son olarak yazımızı ilginç bir bilgiyle bitirelim. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i belki de bilmeyen yoktur. Şimdi sıkı durun!!! Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile aynı isimle hesap açtığınız anda Facebook ofisinde acı bir siren sesinin yankılandığı şeklinde bir şehir efsanesi internet aleminde konuşuluyor. Zira Facebook’un bu kullanıcı adını oldukça ciddiye aldığı ve Mark Zuckerberg’i “Büyük Admin” olarak tanıttığı için bu isme özel davrandığı belirtiliyor.

Ancak adınız (Türkiye’de varmı dır bilemiyoruz:)) gerçekten de Mark Zuckerberg olsa bile, derhal bir Facebook yetkilisi tarafından hesabınızın incelendiği ve isminizin doğruluğu hakkında resmi evrak istendiği belirtiliyor. İşin kötü yanı ise adınız gerçekten Mark Zuckerberg olsa bile bu kayıt işleminin aylarca sürdüğü ifade ediliyor.

Gördüğünüz gibi Facebook’tan atılmak aslında bu kadar kolay. Siz siz olun Facebook kullanırken yukarıda saydığımız hususlara dikkat edin.

mobildonanim.com

Emre Gül {Emre Gül}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir