Reklam Alanı
Reklam Alanı
Uzay & Bilim 13 views 0

Güneş’in sonu L2 Puppis gibi olacak

Güneş Sistemi‘nin, Güneş’e benzer L2 Puppis yıldızının, can vermeden öncesinde onlarca kat büyüyerek etrafındaki gezegenleri yok etmesine aynı tek kaderi paylaşabileceği öne sürüldü.

Sonuçları “Astronomy and Astrophysics” mecmuasında yayımlanan araştırmaya yönelik, Belçika’daki Leuven Astronomi Enstitüsü’nden bilim vatandaşları, en gelişmiş teleskoplardan ALMA ile yaptıkları incelemede, Güneş’e benzer, minik tek kütleye sahip L2 Puppis’in 5 milyar sene öncesinde yüz kat büyüyerek kızıl tek topa dönüştüğü ve etrafındaki gezegenleri yok ettiğini saptama etti.

Leuven Enstitüsündeki denetim ekibi yerine konuşan Profesyonel. Leen Decin, Güneş’in yok oluş sürecinin tahmini 2 milyar sene süreceğini öngörerek, Güneş’in Merkür ve Venüs’ü yuttuktan ardından cüce tek yıldıza dönüşeceğini iletti.

Decin, Güneş’te meydana geliyor olacak değişimin Güneş Sistemi’nde kocaman etkiler yaratacağını ifade ederek, “Güneşimizin ek olarak kocaman ve parlak olacağını biliyoruz. Bu vaziyet kocaman ihtimalle dünyada bütün hayatı yok edecek.” dedi.

Bilim vatandaşları güneşin ikizi olarak adlandırılan L2 Puppis’in dönüşüm sürecinde etrafındaki gezegenler üstünde bıraktığı tesirleri araştırıyor.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir