Reklam Alanı
Reklam Alanı
Güneş'in sonu L2 Puppis gibi olacak
Uzay & Bilim 1.065 Okunma 0

Güneş’in sonu L2 Puppis gibi olacak

Güneş Sistemi‘nin, Güneş’e benzer L2 Puppis yıldızının, can vermeden öncesinde onlarca kat büyüyerek etrafındaki gezegenleri yok etmesine benzer şekilde olabileceği öne sürüldü.

Sonuçları “Astronomy and Astrophysics” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Belçika’daki Leuven Astronomi Enstitüsü’nden bilim insanları, en gelişmiş teleskoplardan ALMA ile yaptıkları incelemede, Güneş’e benzer, minik tek kütleye sahip L2 Puppis yıldızının 5 milyar yıl öncesinde yüz kat büyüyerek kızıl tek topa dönüştüğü ve etrafındaki gezegenleri yok ettiğini saptadı.

L2 Puppis Yıldızı

Leuven Enstitüsündeki denetim ekibi adına konuşan Profesör Leen Decin, Güneş’in yok oluş sürecinin tahmini 2 milyar yıl süreceğini öngörerek, Güneş’in Merkür ve Venüs’ü yuttuktan sonra cüce tek bir yıldıza dönüşeceğini belirti.

Decin, Güneş’te meydana gelecek değişimin Güneş Sistemi’nde kocaman etkilere sebep olacağını ifade ederek, “Güneşimizin ek olarak kocaman ve parlak olacağını biliyoruz. Bu vaziyet kocaman ihtimalle dünyada bütün hayatı yok edecek.” diye konuştu.

Bilim insanları güneşin ikizi olarak adlandırılan L2 Puppis yıldızının dönüşüm sürecinde etrafındaki gezegenler üstünde bıraktığı tesirleri araştırıyor.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir