Reklam Alanı
Reklam Alanı
en iyi tv tavsiyeleri
Editör Seçimi 10.777 views 106

Hangi TV’yi Almalıyım? En İyi TV Tavsiyeleri

Bir televizyona ihtiyacınız var ama kafanız bir hayli karışık. Hangi TV markası daha iyi?, en iyi tv tavsiyeleri nelerdir?, En dayanıklı TV markası hangisi, en iyi TV hangisi?, HDTV ne demek, 4K TV ne demek? Curve mü  yoksa Flat TV mi?  Plazma TV mi, LED TV mi, OLED TV mi yoksa QLED TV mi almalıyım? ya da TV alırken nelere dikkat etmeli? gibi sorularınız varsa doğru yerdesiniz.

İşte 2018 yılında yepyeni ve kaliteli bir TV almak isteyenler için hazırladığımız En İyi TV Tavsiyeleri.

TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir TV almayı düşünüyorsanız bazı hususlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin alacağınız Tv’nin Ebatı, Çözünürlüğü, Hertz’i ne olmalı?, LED mi OLED mi olmalı? ve tabi ki seçeceğiniz bu özelliklere göre değişecek Fiyatı ne olmalı?

Artık bugün çoğu televizyon, Smart TV, yani akıllı. Akıllı TV demek aynen akıllı telefonlarda olduğu gibi TV’nin internete bağlanabilmesi, oyun oynanabilmesi, kumandasının sihirli veya sihirsiz:) ama çok yetenekli olması, rahatlıkla istediğiniz filmi takıp izleyebilme gibi özelliklere sahip olmasıdır. Bugün piyasada yer alan TV’lerin birçoğu zaten entegre (dahili) uydu alıcısına sahip.

Dolayısıyla tüm bunları düşünmenize ve bu tip özelliklerle uğraşmanıza gerek yok. Siz sadece bütçenizi belirleyip aşağıda en iyi tv tavsiyeleri için vereceğimiz belli başlı teknik kavramlara dikkat edin yeter.

TV Alırken Dikkat Edilecekler

TV Alırken Dikkat Edilecekler

FİYAT

Aslında en dikkat edilecek husus budur desek yeridir. Çünkü TV tercihi yaparken yapmanız gereken ilk iş; TV için ayıracağınız bütçeyi belirlemek olmalıdır. Bunu yaparken de tercih edeceğiniz TV’nin hem fiyatı hem bu fiyata verebileceği performansı hem de uzun yıllar arıza çıkarmadan çalışması çok önemlidir.

Nasıl ki Mercedes’le Fiat marka araçların ikisi de aynı özelliklerde ve aynı kaitede malzeme kullanmadıkları için fiyatları da aynı değilse TV’lerde öyledir. Örneğin  400 TL‘ye de bir TV alabilirsiniz 100.000 TL‘ye de. Bu yüzden TV araştırmasına geçmeden önce bütçenizi belirlemeli ve size uyan kaliteli bir TV almalısınız.

Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri Yazımıza Baktınız mı?

2018 İçin En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

En İyi Akıllı Saat Tavsiyeleri Yazımızı Gördünüz mü?

 

en iyi tv tavsiyeleri

En iyi tv tavsiyeleri

Şimdi gelelim en önemli detaylara. TV almadan önce aşağıda yer alan teknik kavramları öğrenmeden kesinlikle TV almayın.

TV Alırken Bilmeniz Gereken Teknik Kavramlar

Nasıl ki bilgisayarlarda ve cep telefonlarında donanım ve işletim sistemi  ne kadar güçlü ise o cihaz o kadar güçlüdür. Aynen öyle de TV’de de durum böyledir. Bu yüzden aşağıdaki teknik detayları öğrenerek TV alırken bunlara mutlaka dikkat edin.

1-Hertz Nedir?

Hertz (ekran yenileme hızı) saniye başına düşen görüntü sayısını ifade eder. Yani bir görüntünün 1 saniyede ekrandaki yinelenme sayısıdır.

Ancak TV alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri, yazan yenileme hızı (Hz) değil, panelin gerçek yenileme hızıdır. Gerçek Hertz oranları yükseldikçe LED TV’lerin kronik sorunları olan fluleşme, titreme ve bulanık gösterme sorunları düşer. Dolayısıyla Ekran Yenileme Hızı (Hz) arttıkça, daha keskin ve net bir görüntü izlersiniz.

Hetz Nedir

Hetz Nedir

Böylece özellikle hareketli görüntüler daha gerçekçi gösterilir. Normal tüplü televizyonlar 50 Hz, LCD monitör ve TV’ler ise 50-75 Hz iken LED TV’lerde bu oran 1500-2500 Hertz’lere kadar çıkıyor. Ancak yeni nesil OLED TV’ler nispeten yeni bir teknoloji olduğu için çok büyük yenileme hızlarına sahip değil. Günümüzde satışta olan birçok 4K OLED TV  120 Hz yenileme hızına sahip. Bu sebeple LED TV’ler şimdilik bu konuda OLED TV’lere kıyasla daha avantajlı diyebiliriz.

2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

2-Piksel Nedir?

Dijital bir ortamda gösterilecek görüntünün en küçük birimine Piksel denir. Piksellerin genellikle kare şeklinde ve yüz binlerce hatta milyonlarcası yan yana gelerek görüntüyü oluşturur. Artık 3840 x 2160 Piksel içeren ULTRA HD (4K) TV’lerin görüntüleri daha fazla ayrıntı ve berraklığı sağlamakta. Bu oran HD READY teknolojisinde 1366 x 768 piksel, FULL HD TV’lerde ise 1920 x 1080  piksel olarak sunulmaktadır.

3-Çözünürlük Nedir?

Bir görüntüyü oluşturan ekranda (TV, Telefonu vs.) bulunan piksel sayısına çözünürlük denir. Yani adeta bir matematik defterinde olduğu gibi yatayda ve dikeyde olmak üzere ekranda kaç adet piksel varsa onun sayısına Çözünürlük adı verilir.

Çözünürlük Nedir

Çözünürlük Nedir

Örneğin 800 x 600 çözünürlüklü bir monitörde yatay ve dikey olmak üzere toplam 1400 adet piksel bulunmaktadır.

4-Upscaling Nedir?

Aldığınız Ultra HD TV’nin paneli 3840×2160 adet pixelden oluşur. Ancak daha düşük çözünürlükteki (Full HD, HD, SD, VGA, SVGA, XGA vs. ) sinyalleri görüntülemek için upscaling özelliği şarttır. Bu nedenle en kötü TV’yi de alsanız içinde upscaler olduğu için çokda kaygılanmaya gerek yok.

5-Piksel ve Çözünürlük Neden Önemli?

TV’lerde görüntü kalitesi çok önemlidir. Görüntü kalitesini anlamak için; Bayiye gidip TV’deki görüntüye bakarak karar veremezsiniz. Çünkü TV bayileri cihazların Parlaklık ve Contrast ayarlarını dikkat çekici hale getirirler. Ayrıca özel çekim ve göz alıcı demo klipleri yayımlayarak alıcıları cezbetmeyi amaçlarlar. Bu yüzden TV’nin görüntü ayarlarını standart konumuna getirip bildiğiniz bir filmi deneyin.

Diğer taraftan Piksel ve Çözünürlük aslında görüntü kalitesini oluşturan ana unsurlar. Bu yüzden bir ekranın ne kadar parlak, canlı veya keskin bir görüntüsü olduğunu bu ekranın piksel yoğunluğu yani çözünürlüğü belirlemektedir. Binlerce pikselin bir araya girmesi ve adeta tek bir pikselmiş gibi görünmesi ile görüntü çok daha net ve keskin olmaktadır.

Ayrıca  TV’lerde bakılacak en önemli etkenlerden birisi de gece sahnelerindeki görüntüsü yani Siyah Performansı‘dır. Bunu anlamak için ekranda sahnenin ön planındaki karakter ya da materyale değil, arka planına odaklanmak gereklidir.

Özetle; artık 3840 x 2160 Piksele sahip ULTRA HD (4K) TV’lerin görüntüleri daha fazla ayrıntı ve berraklığı sağladığı için 1366 x 768 piksel içeren HD READY ya da 1920 x 1080 FULL HD TV’leri en iyi tv tavsiyeleri olarak sunamıyoruz.

En İyi Tv Tavsiyeleri

en iyi tv tavsiyeleri

6-Full HD nedir ?

Full HD, Full High Definition yani “yüksek çözünürlüklü yayın” anlamına gelir. Televizyonlarda görüntü, piksel adı verilen noktacıkların bir araya gelmesiyle oluşur. Bu noktacıklar (piksel) ne kadar fazla olursa, görüntü kalitesi ve netlik de o kadar iyi olur.

Full HD LCD televizyonlarda 1920 sıra ve 1080 satır piksel bulunur. Bu sayede daha fazla piksel ekrana sığdırılarak elde edilen yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde ekranda bir derinlik, keskinlik ve olağanüstü renkler sunulur.

Birde HD Ready teknolojisi vardır ki Full HD televizyonlar kadar performans vermezler. Çünkü HD Ready logosu taşıyan televizyonlar en fazla 720 piksel çözünürlüğe sahip oldukları için pek tavsiye etmiyoruz.

Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri Yazımıza Baktınız mı?

2018 İçin En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

En İyi Akıllı Saat Tavsiyeleri Yazımızı Gördünüz mü?

7-ULTRA HD (4K TV) Nedir?

4K TV’de ise, (1920×1080) iki katı yani 3840×2160 piksel bulunur. Bu yüzden de 4K olarak adlandırılır. Ancak FHD TV’ler 1080 piksel olup dikey çizgideki piksellerden oluşurken 4K UHD TV’lerde ise yatay çizgideki piksellerden oluşur.

Her ne kadar çevrenizde “4K TV Yayını yok ki 4K TV’ye ne gerek var” gibi sözler işitseniz de bunlara pek kulak asmayın.  OLED TV’ler de dahil olmak üzere en iyi görüntü kalitesini Plazma TV’ler verse de 8K ve 12K çözünürlüklerin tartışıldığı bir ortamda bunları konuşmak abesle iştigal sayılır. Zaten bu yazıyı okuyorsanız bunları bilen bilinçli bir tüketicisiniz:) Bu yüzden alacağınız TV mutlaka UHD (4K) TV olmalı.

HD Çeşitleri

HD Çeşitleri

Full HD ve 4K Nasıl Anlaşılır?

En İyi Tv Tavsiyeleri

en iyi tv tavsiyeleri

Ekrandaki görüntüden, TV’nin 4K’mı yoksa FHD’mi olduğunun anlaşılması zordur. 4K TV’lerdeki ekstra piksellere rağmen çoğu zaman görüntüler neredeyse birbirinin aynısıdır. Aradaki fark, sadece 4K TV’ler için özel çekim videoları izlerken anlayabilirsiniz. Ekran büyüdükçe TV’lerdeki bu fark daha da belirgin olmaktadır. Ama tablet ya da akıllı telefon ekranına oldukça yakından bakarken, televizyonlara biraz daha uzak mesafeden bakarsınız. Bu yüzden TV’den bu cihazların ekranındaki gibi bir piksel kalitesi beklemeyin.

8-OLED TV Nedir?

2013 yılında ilk defa LG tarafından pazara sunulan OLED TV’ler, görüntü kalitesi konusunda oldukça iyi bir performans sunuyor. Her ne kadar OLED TV’lerin görüntüleme teknolojileri LCD standardına göre çok daha yeni ve etkili olsa da, LCD TV’ler daha uzun bir süre bizimle birlikte olacak.(Gerçi şimdi de LG, Katlanabilir TV‘ler Çıkardı:))

OLED TV’yi, LCD’den ayıran en temel özellik, OLED TV’lerde her pikselin kendini aydınlatmasıdır. LCD TV’lerde ise bütün pikseller arka ışıklandırmayla aydınlatılır. OLED TV’ler piksel aydınlatması sayesinde seçili pikselleri tamamen kapatma ve mutlak siyah gösterme yeteneğine sahiptir. OLED TV’ler nispeten yeni olduğu için çok büyük yenileme hızlarına sahip değil.

Günümüzde satışta olan çoğu 4K OLED TV’ler 120 Hz yenileme hızına sahip. Bu değer bazı LCD’lerde 240 Hz’e kadar çıkabiliyor. Bu sebeple LCD TV’ler şimdilik bu konuda OLED TV’lere kıyasla daha avantajlı.

QLED mi OLED TV mi?

Bir de QLED ortaya çıktı. Bu tv’lerin OLED TV’ler ile fiyatları üst sınıflarda birbirine oldukça yakın. Ancak iki teknoloji arasında OLED TV’ler resim kalitesi olarak QLED’e karşı şimdilik üstünler. Ayrıca OLED TV’ler hem daha hafif  hem daha ince hem de daha az güç tüketiyorlar. QLED TV’lerin ise gün boyu aydınlık ortamda kullanılan alanlarda daha iyi performans gösterdiklerini söylemeliyiz.

HDR Nedir?

HDR (High Dynamic Range) Yüksek Dinamik Aralığı anlamına gelen yeni bir teknoloji olsa da bugün birçok telefonun fotoğraf uygulamasında kullanılıyor. HDR uyumlu TV’lerin renk aralığı alanında yeni bir standart olan 10-bit “deep color” ı desteklediği için renk daha fazladır.

HDR özellikli TV’ler diğer modellere göre çok daha fazla parlaklık ve kontrast oranı içerdikleri için standart TV’lere göre çok daha canlı, gerçeklik sağlarlar. 4K ile izlenen görüntü veya resmin çözünürlük kalitesi yükselirken, HDR ile renkler, karşıtlık ve diğer gerçekçilik unsurları daha belirgin hale geliyor. HDR’ın üç türü bulunuyor. Genelde kullanılan HDR10, sadece bazı markalarca desteklenen Dolby Vision  ve 2017’de çıkan Hybrid Log Gamma (HLG).

HDR özellikli TV’lerin çok yakında standart hale gelmesi bekleniyor. Ancak HDR TV’lerden tam olarak faydalanabilmek için özel HDR içeriklerinin kullanılması gerekmekte. Piyasada henüz HDR içerik çok fazla bulunmamakta. Şimdilik Netflix, Amazon Playstation 4 ve Xbox One gibi platformlarda HDR içerikler sunuluyor ve ilerde daha da yaygınlaşması bekleniyor. Ayrıca HDR için TV’nin LED veya OLED olması önem değil ve şuan sadece 4K modellerde sunuluyor.

2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

Bit/Renk Derinliği Nedir?

Görüntüdeki bir piksel, 2 farklı veri türüne sahiptir. Işık (luma) ve Renk (chroma). Işık verisini dinamik aralığı, renk verisini ise bit derinliği belirler.

Dinamik Aralığı Nedir (Dynamic Range / DR)?: Bir görüntüdeki en parlak bölge ile karanlık bölge arasındaki ışık farkına denir. Yani bir görüntüdeki en karanlık sahneler oldukça koyu, en aydınlık bölgeleri ise oldukça parlaktır.

Bit Derinliği Nedir?: Görüntüde her kanalın sunabileceği en yüksek ton sayısıdır.

Renk Derinliği Nedir?: Görüntüdeki piksel başına düşen, renk bilgisine bit denir. Renk derinliği ne kadar artarsa her pikselin alabileceği renk sayısı da o kadar artar. Her “1” bit artışında, renk sayısı bir öncekinin iki katına çıkar. Daha fazla bit daha fazla renk, canlılık ve derin renk geçişi demektir.

Bit     Piksel  Toplam Renk

8          256       16.78 Milyon

10        1024     1.07 Milyar

12        4095     68.68 Milyar

14        16383   4.39 Trilyon

16        65532   281 Trilyon

Bit Karşılaştırması

Bit Karşılaştırması

Daha önceki TV’ler genelde 8 bit panellerden olurken şimdi 10 hatta 12 bit panelleri görmek mümkün. Ancak aynen HDR özelliğinde olduğu gibi buna uygun video formatının da TV’lerde oynatılması gerekli. Şuan için 10 bit TV yayını bildiğimiz kadarıyla yok fakat videolar da var ayrıca yakında olmayacağı anlamına gelmez.

Son olarak; piyasada yaygın olarak 10 bit panelli modeller mevcut ama daha yüksekleri bütçenize uygunsa alabilirsiniz.

9-Smart TV Nedir?

Artık televizyonlarda video ve müzik dosyaları çalıştırabiliyor, internete bağlanabiliyor, oyun oynatılabiliyor. Başta sosyal medya olmak üzere bir çok uygulamaya erişebiliyor hatta görüntülü görüşmeler yapılabiliyor. Tüm bu hizmetleri bir arada sunan televizyonlara ise Smart TV, yani Akıllı TV adı veriliyor.

10-HEVC Codec Nedir?

HEVC Codec özelliği H.265/HEVC (4K/60p) gibi sembollerle 4K TV’lerde kullanılır. Bu kodek sayesinde harici bir 4K uydu alıcısına gerek duymadan doğrudan 4K uydu yayınlarını (örn:TRT 4K ) almanız sağlanır. Her ne kadar yeni çıkan TV’lerde standart olarak bulunsa da bazı TV’lerde maalesef yok. Bu yüzden TV’nizde 4K video izlemek için mutlaka bu kodeke dikkat edin.

11- Diğer Özellikler

Ekran Boyutu

TV’lerde ekran büyüdükçe fiyatta arttığı için hem yüksek performans hemde ucuz bir TV alamazsınız. Ama ikisi bir arada olsun derseniz o zamanda bütçenizi zorlamalısınız.

Size en uygun ekran boyutunu belirleyebilmek için temel kriter, oturduğunuz yerin TV’yi konumlandıracağınız yere olan mesafesidir. Örneğin TV’nin oturduğunuz yere olan uzaklığı 3 metre ise 40 ile 42 inch’lik modellere, 3.5 ila 4 metre ise 47 ile 52 inç arası modelleri tercih etmeniz uygun olacaktır. Unutmayın ekran boyutu büyüdükçe TV’ye olan mesafeyi arttırmanız, küçüldükçe azaltmanız doğru bir tercih olacaktır.

TV boyutu belirlerken aşağıdaki önerilen aralıklara göre TV almanız uygun olacaktır.

Tv İzleme Mesafesi

Tv İzleme Mesafesi

TV’nin Ekran Boyutu için Önerilen Aralıklar

 • 26 inç 1,0 – 2,0 metre
 • 30 inç 1,2 – 2,3 metre
 • 34 inç 1,3 – 2,6 metre
 • 42 inç 1,6 – 3,2 metre
 • 46 inç 1,8 – 3,5 metre
 • 50 inç 1,9 – 3,8 metre
 • 55 inç 2,1 – 3,9 metre
 • 60 inç 2,3 – 4,6 metre
 • 65 inç 2,5 – 5,0 metre

3 Boyut-3D

Ayrıca 3 boyutlu (3D) TV’lerde en iyi tv tavsiyeleri seçenekleriniz arasında olabilir. Ancak düşündüğünüz TV’nin 3D’si olsun istiyorsanız fiyatlar biraz artmaktadır. Eğer bütçeniz uygun değilse 3D’si olan TV’leri hemen eleyebilirsiniz ama biz 3D olması gerektiğini düşünüyoruz. Bazı TV modellerinin 2D görüntüleri 3D’ye, 3D’yi de 2D’ye dönüştürebildiğini de hatırlatalım.

Curved mü, OLED TV mi almalıyım?

Eğer tek başınıza ya da birkaç kişiyle Tv izleyen,  3D görüntüye önem veren, film ve belgesel çok seyreden biriyseniz Curved yani Kavisli modelleri, yok eğer haber ve müzik gibi yayınları çok seyreden biriyseniz düz yani LED ya da OLED ekranları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Ancak Tv’de iyi bir seyir zevki için TV izleme alanı sıkıntınız yoksa, kalabalık ya da toplu kullanım alanlarda kullanmayacaksanız (Cafe,Restoran vs.) ve gerekli istenen odak noktayı yakalayabileceğiniz düşünüyorsanız Curved ekranlı Tv en iyi tv tavsiyeleri listemizde sunmuyoruz. Ama bu özelliklere sahip değilseniz Düz yani LED ya da OLED ekranları tercih etmelisiniz. Ayrıca bu LED TV’lerde görüntü düz biçimde yansıdığı için görsel yanılma daha çok olabilmektedir. Sonuç olarak; Düz ekranlı TV‘ler hem ekonomik hemde daha az yer kapladığı için tercih size kalıyor.

3D Gözlük

Son olarak 3D’li bir TV alacaksanız gözlüklerine de dikkat etmelisiniz. Çoğu TV  markası fiyata dahil olarak veriyor ama vermeyenler de var tabi. 3D gözlükleri aktif ve pasif olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Aktif gözlükler daha fazla derinlik ve seyir zevki sunarken pasif gözlüklere göre ağır ve pahalıdırlar. Ayrıca baş ağrısına sebep olurlar. Pasif gözlüklerse bu durumun tam tersini sunuyor; maliyet ve ağırlık düşerken, daha az derinlik sunar.

Hangi TV'yi Almalıyım

Hangi TV’yi Almalıyım

Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri Yazımıza Baktınız mı?

2018 İçin En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

Hangi TV markasını almalıyım?En iyi tv tavsiyeleri

Tıpkı otomobillerde olduğu gibi TV modellerini de genel olarak  Giriş, Orta, Üst ve Extreme Segment olarak 4’e ayırmak mümkün. Segmentleri birbirinden ayıran özellikler ise; fiyat-performans dengesi, malzeme kalitesi ve enerji tüketimi. Öncelikle bütçenizi ayarlamalı ve en iyi tv tavsiyeleri listemizde yer alan modelleri veya bunlara yakın modelleri almalısınız.

Yaptığımız incelemelerde genel olarak Sony, Panasonic, Samsung, LG ve Philips firmalarının TV’lerini diğerlerinden üstün gördük. LG, Samsung ve Philips de oldukça güzel modeller üretmelerine rağmen Sony ve Panasonic bir adım öndeler diyebiliriz. En iyisi ve en kalitelisini sorduğunuzda Sony diyebiliriz ama Samsung ve LG’yi de yabana atamayız. Zira bu iki firma sürekli yenilik peşindeler.(Bknz: LG, Katlanabilir TV‘ler Çıkardı, Samsung 8K ve Yapay Zekalı TV’yi Duyurdu)

Akıllı TV’lerde tek bir standart yok ve platformlar, genellikle her sene değişiyorlar. webOS, Tizen, Firefox ve Android gibi platformların hepsi yeterince iyi ve işlevseller, ancak aralarında önemli farklar da var.

Ancak en yüksek görüntü kalitesi için şimdilik 4K UHD OLED TV almanızı öneririz.

Peki en iyisi hangisi, hangisini tercih etmelisiniz?

İşte o liste!!!(Yorumlarda önerdiğimiz modellere bakmadan geçmeyin)

TV Önerisi

TV Önerisi

En İyi TV Tavsiyesi Modelleri 2018

1-Samsung KS9500 serisi

KS9500’ler HDR’nin etkisini en üst düzeye çıkarmak için diğer rakiplerinden  daha ileri gidiyor.

65 inç: Samsung UE65KS9500 | 78 inç: Samsung UE75KS9500 | 88 inç: Samsung UE88KS9500

Öne Çıkan Özellikler

Birinci sınıf HDR görüntü

Harika ses

Olumsuz Yönleri

Curved (Kavisli) ekran (Herkese uygun değil)

Bazı karanlık sahnelerde arka plan ışığı patlaması

En İyi Tv Tavsiyeleri

en iyi tv tavsiyeleri listesi

2-LG OLEDE6 serisi

LG’nin çığır açtığı OLED teknolojisi, OLEDE6 serisi ile cesur yeni hedeflere ulaşıyor.

55-inç: LG OLED55E6 | 65 inç: LG OLED65E6

Öne Çıkan Özellikler

İnanılmaz siyah seviye tepkisi

Ultra Slim (İnce) tasarım

Olumsuz Yönleri

Çok parlak alanlarda ayrıntılarda sorun

Çeşitli ince görüntü sorunları

3-Sony Bravia KD-75XE9005

Oldukça zarif ve yetenekli bir model.

Öne Çıkan Özellikler

Mükemmel hareket yönetimi

Çok iyi kontrast

Olumsuz Yönleri

HDR parlaklığı zayıf

4-Panasonic DX802 serisi

HDR ve 4K ile gerçek anlamda iyi bir iş yapabilen makul fiyatlı bir TV modeli.

50 inç: Panasonic TX-50DX802B | 58 inç: Panasonic TX-58DX802B

Öne Çıkan Özellikler

Fiyat perfomans: Makul fiyat

Ayrıntılı görüntü

Olumsuz Yönleri

Kontrast zayıflığı

Arka plan ışığı sorunları.

5-Samsung KS7000 serisi

KS7000, başka yerde bulamayacağınız bir HDR görüntü özelliği sunar.

49 inç: Samsung UE49KS7000 | 55 inç: Samsung UE55KS7000 | 60 inç: Samsung UE60KS7000

Öne Çıkan Özellikler

Makul fiyat.

Çok yönlü görüntü kalitesi

Olumsuz Yönleri

Arka plan ışığımda bulanıklık

3D yok

6-Panasonic DX902 serisi

Panasonic’in yeni LCD ekran teknolojisii DX902 serisinde muhteşem 4K ve HDR görüntü sağlıyor.

58-inç: Panasonic TX-58DX902B | 65 inç: Panasonic TX-65DX902B

Öne Çıkan Özellikler

Parlak ve kontrast açısından zengin görüntü

Çok etkili lokal karartma

Olumsuz Yönleri

Kalın gövde

Harekette bulanıklık

En İyi Tv Tavsiyeleri

en iyi tv tavsiyeleri

7-LG OLEDB6 Serisi

OLEDB6 serisi, LG’nin 2016 OLED TV teknolojisinin en uygun fiyatlı modellerinden birisidir.

55 inç: LG OLED55B6V | 65 inç: LG OLED65B6V

Öne Çıkan Özellikler

Muhteşem, kontrast zengini görüntü kalitesi.

Harika ince tasarım.

Olumsuz Yönleri

Parlak alanlarda ayrıntıları azaltması

Ara sıra kısa renk gürültüsü

8-Philips 65PUS7601

Philips’in en uygun fiyatlı  4K TV modellerinden birisi.

Öne Çıkan Özellikler

Mükemmel arka ışık kontrolü

Görüntü kalitesine göre harika fiyat

Olumsuz Yönleri

Karışık görüntü kurulumu

Android TV arayüzü pek güze değil

9-Sony XD9305 serisi

en iyi tv tavsiyeleri

En iyi tv tavsiyeleri

Sony’nin yeni İnce Arka Işık Sürücüsü teknolojisi, XD9305 serisinde karşımıza çıkıyor.

55-inç: Sony KD-55XD9305 | 65 inç: Sony KD-65XD9305

Öne Çıkan Özellikler

Kavisli LED TV için yüksek kontrast

Harika renk ve ayrıntı performansı.

Olumsuz Yönleri

Bazı yüksek kontrastlı HDR içerikli görüntülerde sorunlar

Android TV arayüzü çok kolay ve akıcı değil.

10-Panasonic DX750 serisi

4K standart dinamik aralıklı iyi bir HDR görüntü için uygun fiyatlı bir model.

50 inç: Panasonic TX-50DX750B | 58 inç: Panasonic TX-58DX750B

Öne Çıkan Özellikler

Çok yönlü mükemmel görüntü kalitesi

Kullanıcı dostu akıllı TV arayüzü.

Olumsuz Yönleri

HDR ile ilgili bazı arka ışık sorunları

Sade bir HDR deneyimi sunar.

11-Sony: Android TV

Sony’nin Android TV’lerinin en iyi akıllı TV platformlarından birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Android TV hizmetleri, yeni çıkan akıllı TV platformlarının aksine ekranın altında gösterilen simgelerle gösterilmiyor. Home tuşuna bastığınızda YouTube gibi video sitlerinden alınan görüntü beliriyor.

Aşağıya doğru kaydığınızda Sony’nin hizmetlerini, Google Play Store, Google Play Music, Google Play Movies & TV, YouTube, Netflix kısayollarını ve diğer özelliklerini görebiliyorsunuz. Biraz aşağıda ise TV’nin giriş ve ayarları bulunuyor. Sony’nin Android TV’leri 16GB hafıza seçeneği ile geliyor ve bu, çoğu akıllı TV’dekinden fazla.

Android TV’li en iyi Sony TV’ler

Sony KD-65XD9305

Sony KD-55XD9305

Sony KD-65S8505C

Sony KD-49X8307C

Sony KD-65X8505C

En İyi Tv Tavsiyeleri

en iyi tv tavsiyeleri

12-Panasonic: Firefox OS

İnternet tarayıcısı olarak bildiğimiz Firefox, kolay kişiselleştirilebilen TV işletim sistemi olarak Panasonic’de yer alıyor.  Yenilenen akıllı TV arayüzü Home Screen 2.0, 2014’te ilk olarak çıkan 1.0 sürümüne pek benzemiyor. Giriş ekranındaki renkli, dairesel ve geniş semboller ile uygulama, cihaz, giriş ve kanallara rahatlıkla ulaşabiliyor ve kolayca sabitlenebiliyor.

Google Play’i desteklemeyen Firefox OS’un Android ile yarışması biraz zor görünüyor. Ancak Firefox OS’un kişiselleştirilebilme yetenekleri onu, şimdiye kadarki en basit akıllı TV arayüzü yapıyor.

Firefox OS’lu en iyi Panasonic TV’ler:

Panasonic TX-50DX750

Panasonic TX-65DX902B

Panasonic TX-65CZ952

Panasonic TX-65CR852

Panasonic TX-50CX802B

13-Samsung: Smart Hub ve Tizen OS

Samsung’un 2017 akıllı TV platformu tümden yenilendi ve Smart Hub oldu.  Tizen OS’u temel alan bu yeni arayüz, ekranın alt tarafından erişebileceğiniz yatay, dinamik simgeler sunuyor. Tizen arayüzü akıllı özelliği sayesinde izlediğiniz içeriklerden size yeni önerilerde bulunup kişiselleştirmeyi sağlıyor.

Tizen OS’lu en iyi Samsung TV’ler

Samsung UE55KS9000

Samsung UE65JU6000K

Samsung UE48JS8500

Samsung UE48JU7500T

Samsung UE48JU7000T

14-LG: WebOS

en iyi tv tavsiyeleri

En iyi tv tavsiyeleri

2017’de 3.5 sürümüne ulaşan webOS, yine ekranın altında dinamik olarak değişen bir seçenekler menüsü bulunduruyor.  Arayüz oldukça hızlı ancak Launcher Bar üzerinde bulamadığınız bir şeyin nerede olduğunu bulmak biraz güç. webOS’un kişiselleştirme seçeneklerinin ve tasarımının çok iyi olduğu da söylenemez. Bu yüzden bol içeriğe sahip WebOS’un (Amazon Instant, BBC iPlayer, YouTube, Blinkbox ve Wuaki.tv vs.) uygulamalarını öğrenmeniz biraz zaman alabilir.

webOS’lu en iyi LG TV’ler

LG 49UF770V

LG 55EG920V

LG 65EF950V

LG 65UF950

LG 55EG960V

15-TCL, Sharp, Hisense, Haier: Roku TV

TV sektörünü sarsmak isteyen Roku TV Platformu Haier, Hisense, Insignia, Sharp ve TCL TV modellerinde bulunuyor ve kendisine en iyi tv tavsiyeleri listesinde yer buluyor. Roku TV, arayüzünü ve işlevlerini firmanın TV kutuları olan Roku 2, Roku 3 ve Roku Streaming Stick’ten alıyor. Platform, Netflix, Google Play TV & Movies, Amazon, VUDU gibi 30 farklı uygulama içerisinde arama yapabilen güçlü bir evrensel arama işlevi sunuyor. Rakiplerini rahatça geçen 3.000 kanal desteğiyle gerçekten rakiplerinden öne çıkan bir teknoloji olduğunu söylemeliyiz.

Roku TV’li En İyi TV’ler

TCL Roku TV

4K TCL Roku TV

Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri Yazımıza Bakmadan Klima Almayın!!!

2018 İçin En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri Yazımıza Bakmadan Telefon Almayın!!!

2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

En İyi Akıllı Saat Tavsiyeleri Yazımızı Gördünüz mü?

Artık rahatlıkla bir TV alabilirsiniz.Lütfen yorum yapmayı unutmayın!!!

mobildonanim.com

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Tolga Kaya {Tolga Kaya}

Tolga Kaya, Elektrik-Elektronik Mühendisidir. Uzun yıllardan beri Bilişim ve Telekomünikasyon alanında çalışmaktadır. Aynı zamanda mobildonanim.com Genel Yayın Yönetmeni olup yeni bilgiler öğrenmeye oldukça heveslidir. Bildiklerini paylaşmaktan keyif alır. İletişim:tolgakaya@mobildonanim.com, Twitter:@Tolga_Kayax

“Hangi TV’yi Almalıyım? En İyi TV Tavsiyeleri” üzerine 106 yorum

 1. Arif Karaca dedi ki:

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Siz televizyon mu satıyorsunuz?

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   İltifat olarak kabul ediyoruz.Yok satmıyoruz:)

 2. Zümray dedi ki:

  Bilgiler çok faydalı teşekkür ederim.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Rica ederiz Zümray hanım.Faydalı olabildikse ne mutlu bize.

 3. Merhaba dedi ki:

  Şimdi hocam güzel yazı ama orta bütçe için bir neticeye varamıyorum. Mesafeden dolayı 40-42 inç arası, smart özelliği bulunan max 2500 tl bütçeye samsung veya lg marka tv tavsiyeniz nedir

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Merhaba
   LG ve Samsung TV’ler genelde 40 ve 43 inch üretiyorlar.Bu yüzden bütçenize uygun aşağıdaki modelleri alabilirsiniz.
   İyi günler.

   2500 TL BÜTÇE İÇİN TV’LER
   LG 43UJ630V Ultra HD (4K) TV
   LG 43UJ651V Ultra HD (4K) TV
   Samsung 43MU7000 Ultra HD (4K) TV
   Samsung 40MU7000 Ultra HD (4K) TV

 4. Cenk dedi ki:

  İyi günler, yazınız gerçekten çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Benim bilgilerinizden bir ricam var yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Yerim gereği 55 inch Tv almak istiyorum bütçem 4500 e kadar, aklım da hep LG ile Samsung var. LG’nin 55UJ630V – SAMSUNG’un 55MU8000 fakat aralarında bin lira fark var ya yanlış karşılaştırma yapıyorum ya da bu özelliklerde Samsung gereksiz pahalı tabi siz daha iyi bilirsiniz. Sizce nasıl bir TV almalıyım 4K istiyorum Ps4 pro’yu merak ediyorum çünkü. Emeğinize saygılar teşekkür ederim şimdiden.

  1. Cenk dedi ki:

   LG 55SJ800v bu TV ‘yi de ekleyebiliriz yeni keşfettim.

   1. Tolga Kaya dedi ki:

    Diğer sorunuzun da cevabını vermiş olduk Cenk bey:)

  2. Tolga Kaya dedi ki:

   Cenk bey;
   Genel olarak Samsung ile LG’nin muadil ürünleri arasında büyük farkların olmadığını ancak Samsung’un biraz daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı özellik daha fazla para vermek yerine LG tercih edilebilir diye düşünüyoruz.
   Ayrıca baktığınız modellerin hepsi 2017 üretimi olup bu modellerden SAMSUNG 55MU8000 modeli çok az önde diyebiliriz. Ancak bu model için 4500 TL’nin 250-300 TL kadar üzerine çıkmalısınız.
   Bunun yerine maksimum 4500 TL olacak şekilde fiyat sıralamasına göre;
   LG 55SJ800V : 4.450 TL
   Samsung 55MU7350: 3.850 TL
   LG 55UJ651V: 3.600 TL
   LG 55UJ630V: 3.300 TL
   Samsung 55MU7000: 3.450 TL

   Modellerinden birisini de alabilirsiniz.

 5. MERHABA dedi ki:

  Merhaba Tolga bey;
  Öncelikle yazı için teşekkürler. 55 inch 5000 TL bütçe ile alabileceğim en iyi üç TV yi sıralayabilir misiniz ?

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba MERHABA (Göktuğ bey)
   Aşağıdaki modelleri sırası ile düşünebilirsiniz.
   Philips 55PUS7502
   Samsung 55MU8000
   Samsung 55MU7500

   Android Tarafında
   Sony KD-55XE8505
   Sony KD-55XE8577

   Umarız beğenirsiniz.

 6. yavuz dedi ki:

  sızden rıca edıyorum phılıps OLED 55pos9002 almak uzereyım fıkırlerınız benım ıcın onemlı alternatıf ı varmı?

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Yavuz Bey;
   Düşündüğünüz Philips 55POS9002 modeli kötü bir TV diyemeyiz. Philips 55POS9002 modeli, Android işletim sistemli bir cihaz. Bu nokta da tercih size bağlı. Ancak bu modelin Subwoofer’ının olmaması, Ses Çıkış Gücünün (RMS) düşük olması (30 w), PC Girişinin (VGA) olmaması, A enerjili değil B enerji sınıfından olması dezavantajları olarak görülüyor. Bu modelin yaklaşık olarak 8500 TL’ye satıldığını düşünecek olursak bu bütçede bunlar olmalıydı diye düşünüyoruz.
   Ancak bu modelin yerine daha fazla özelliği olan hatta daha ucuz modelleri de düşünebilirsiniz. Örneğin; LG OLED55B7V.
   LG OLED55B7V modelini yaklaşık 7500 TL’ye satın alabilirsiniz. Hem fiyatı hem de yukarıda saydığımız özellikleri dahil teknik özellikleri ile diğer rakiplerinin eş değer ürünlerine göre daha üstündür. Bu yüzden bizim tercihimiz LG OLED55B7V olur.
   Ancak bütçeniz uygun ve illa Android TV istiyorsanız, Sony KD-55A1 (Yaklaşık 10.0000 TL) modelini de düşünebilirsiniz. Ancak Sony’nin modellerinin yaklaşık 15 kg daha ağır olduğunu da belirtmek isteriz.
   Dileriz faydalı olmuştur.

   1. Yavuz dedi ki:

    Cooookkk tesekkur ederim.detayli aciklamaniz icin ayrica minnet….

    1. Tolga Kaya dedi ki:

     Rica ederim Yavuz bey.

 7. Dadaş dedi ki:

  Allah razı olsun ne güzel anlatmışsınız

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Cümlemizden Dadaş:)
   Faydalı olabildikse ne mutlu bize.

 8. cafer dedi ki:

  Yazınız çok faydalı teşekkürler. 5000 tl civarında bütçe ile beklentilerim: görüntü kalitesi, uydu alıcılı, 3d yada 3d ye yakın bi görüntü, 360 derece net çözünürlük, ses ve internet bağlantısı mevcut bi cihaz.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Cafer bey;
   Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler.
   Yazımızda da belirttiğimiz üzere dahili uydu alıcı ve internet bağlantısı gibi özellikler artık Smart TV’lerde standart olarak sunuluyor. Bu yüzden önerdiğimiz modellerde zaten bu özellikler mevcut.
   Boyutta belirtseniz iyi olurdu zira hem Boyut hem de 3D fiyatı etkileyen önemli etkenler.
   Yine de 5000 TL bütçeli, 3D’si olan model önerisi için şunları tavsiye edebiliriz.
   LG 49UH850V – 4900 TL: 2016 çıkışlı ve Sihirli Kumandası (AN-MR650) olduğu için tavsiye ederiz.
   Philips 49PUK7100 – 4500 TL: Andorid TV isterseniz tercih edilebilir. Ayrıca 16.3 kg ile oldukça hafif. Ancak Ses Çıkış Gücünün (20W) ve Gerçek Yenileme Hızının (50 Hz) düşük olması, Subwoofer’ının olmaması ve 2015 çıkışlı olması dezavantajları.

   Diğer taraftan bütçenizi 500-800 TL artırmanız halinde aşağıdaki modelleri alırsanız daha iyi olur.
   Samsung 55JS8500-Kavisli (Curved) :5500 TL-2015 çıkışlı
   LG 55UH850V:5800 TL -2016 çıkışlı
   Ama 3D olmasa da olur derseniz yukardaki yorumlarda yer alan modelleri düşünebilirsiniz.
   Umarız beğenirsiniz.

 9. Merve dedi ki:

  İyi günler, yazınız ve yorumlarınız gerçekten çok faydalı. Yerimize göre 46-49 inch arası bir tv arıyoruz. fiyat olarak 3000 lirayı geçmesini pek istemiyoruz. Tavsiyeleriniz nelerdir?

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merve Hanım;
   Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz.
   3000 TL bütçeli ve 46 inch modellerde tavsiye edilebilecek bir model göremedik. Bu yüzden sadece 49 inch olanları almanızı tavsiye edebiliriz. Ayrıca 3000 TL’yi 100-200 TL civarında aşmanız durumunda daha iyi modeller alabilirsiniz.
   Sırasıyla şu TV’leri önerebiliriz.
   1-Philips 49PUS7002 :3150 TL
   2-LG 49UJ701V :3200 TL
   3-Samsung 49MU7400 : 3100 TL
   4-Sony KD-49XE7077 : 3100 TL

   İyi Günler.

 10. yusuf dedi ki:

  s.a tolga bey sizden ricam birde şu tv ye yorumlarınızı alabilirmiyim veya bu fiyatlarda daha başka önereceginiz varmı tv Vestel 55UA8300 4K Smart 140 Ekran LED TV cevaplarsanız çok sevinirim birde bu VESTEL 55UD8400 140 EKRAN 4K SMART SMR1000HZ LED TV arasında üstünlük olarak bir özellik varmı yok mu bulamadım ama bunlardan haric sizin tavsiyeniz varsa onada bakabilirim şimdiden tesekürler

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Yusuf bey
   Önerdiğiniz modellerden bütçenizin 2500-3000 TL aralığında olduğunu anlıyorum. Bu yönüyle bu fiyata alınabilir model olarak Vestel 55UA8300 modeli VESTEL 55UD8400 modeline göre çok az önde diyebiliriz. Ayrıca Vestel 55UA8900 modelini de düşünebilirsiniz.
   Ancak bütçenizi biraz zorlarsanız;
   Philips 55PUS6262: 3.100 TL
   LG 55UJ630V: 3.300 TL
   Samsung 55MU7000: 3.400 TL

   çok daha iyi olabilir.

 11. yusuf dedi ki:

  çok teşekür ederim tolga bey yardımlarınız için tavsiyelerinizi tek tek inceliyeyip karar vermeye çalışacagım aklımda 2750 geçmemek vardı ama bir karşılaştırayım bakalım hayırlı geceler

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Rica ederim Yusuf bey.

 12. YAVUZ DEMİRKOL dedi ki:

  SAYIN TOLGA KAYA YORUMLARINIZI OKUYORUM MAŞALLAH HER TV KONUSUNDA DOYURUCU BİLGİ SAHİBİSİNİZ… BENDE 55 İNC 2500 TL GİBİ MAÇLARI RAHAT SEYREDEBİLECEĞİM İNTERNETTEN GİRİP AKSİYON FİLMLERİNİ SEYREDEBİLECEĞİM UCUZ LDC VEYA LED TV ARIYORUM AMA SİZ NE DERSİNİZ TOLGA BEY… BEN AWOX , HI LEVEL GİBİ UCUZ DÜŞÜNÜYORUM… YANİ ANLAYACAĞINIZ TOLGA BEY EN İYİ HEM ŞÖFOR MAHLİ HEM CAM KENARI SİZİN TAVSİYENİZ ÖNEMLİ BENİM İÇİN İYİ PAZARLAR OLSUN TOLGA BEY

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Yavuz bey;
   Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz.55 inch ve 2500 TL aralığında çok fazla seçenek bulunmuyor. Model fanatiği değiliz ama AWOX, HI LEVEL ile ilgili açıkçası pek fazla olumlu yorum ve bilgimiz bulunmuyor. Bu yüzden bütçenize uygun 2 yukardaki yorumda bahsettiğimiz Vestel ürünlerine bakmanız daha iyi olacaktır. Ayrıca bütçenizi bir miktar artırırsanız aşağıdaki modeller (Uygunsa 49 inch de düşünebilirsiniz) daha iyi olabilir.
   1- Vestel 55UD8800 :2750 TL
   2- Samsung 49MU7400 : 3100 TL
   3- Sony KD-49XE7077 : 3100 TL
   4- LG 55UJ630V: 3.300 TL

   İyi günler.

 13. Metin Kayadeniz dedi ki:

  Tolga bey selamlar,
  TV konusundaki bilgilendirici yorumlariniz icin cok tesekkurler, 7500tl-8000tl bütçeli 65 inch TV almak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Apple Tv üzerinden Dizi- Film ağırlıklı olarak seyrediyorum. Digiturk kullanıyorum ve seyrekte olsa PS ve XBOX oynuyorum.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Metin Bey;
   Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.
   65 inch ve 7500-8000 TL aralığında aşağıdaki TV’leri tavsiye edebiliriz.
   Samsung 65MU8000 : 7450 TL, 2017 ,3D Yok
   LG 65UH850V :7500 TL , 2016, 3D Var
   LG 65SJ800V : 7300 TL, 2017, 3D Yok
   Samsung 65MU9000 :8100 TL, 2017, 3D Yok

   Film ve Dizi seviyorsanız her ne kadar 2016 üretimi olsa da 3D’si olan ve fiyat-performansı iyi olan LG 65UH850V modelini tavsiye ederiz.
   Umarız beğenirsiniz.

   1. Metin Kayadeniz dedi ki:

    Tolga bey selamlar tekrardan, malesef bu ürün bulunmuyor 2016 oldugu icin,
    bir iki sitede buldum ama teshir urun oldugunu belirttiler bende zaten vazgectim.
    onun yerine philips 65ous7502 modeli sizce nasıl, yada biraz daha ustune cikip vermis oldugunuz lg65sj800v modeline mi bakmaliyim?

    Cok Tesekkurler

    1. Tolga Kaya dedi ki:

     Metin bey;
     Bir ürünün 2016 olması onu kötü yapmaz. Aksine LG 65UH850V’nin aynı özellikli 2017 modelinde 3D yok. Üstelik aşağıdaki linklerde halen satılıyor ve Vatan’da 6599 TL’ye düşmüş.
     http://www.vatanbilgisayar.com/lg-65uh850v-65-164-cm-4k-suhd-3d-webos-3-0-smart-led-tv-dahili-uydu-alici.html
     https://www.hepsiburada.com/lg-65uh850v-65-165-ekran-4k-super-uhd-uydu-alicili-smart-webos-3-0-led-tv-pm-evtvlg65uh850v
     Ayrıca önerdiğimiz diğer 2017 ürünlerine baktınız mı? (Samsung 65MU8000 : 7450 TL, 2017, 3D Yok. LG 65SJ800V: 7300 TL, 2017, 3D Yok. Samsung 65MU9000 :8100 TL, 2017, 3D Yok)
     Sizin önerdiğiniz Philips 65ous7502 modeli değil Philips 65pus7502 (Fiyat: 6.660 TL) olacaktı. Eğer o modeli almak isterseniz LG 65SJ800V modelinden çok az önde diyebiliriz
     Bu nokta da tercih size kalıyor.
     Ama ben olsam LG 65UH850V 3D’li ve 2D den 3D ye Dönüştürme özellikli, Sihirli Kumandalı, 2.2 hoparlörlü, Yenileme Hızı (Yazılım-PMI) daha yüksek olan LG 65UH850V modelini tercih ederdim.Yoksa da önerdiğimiz diğer modelleri.
     Selamlar.

     1. Metin Kayadeniz dedi ki:

      Sevgili Tolga bey,
      Sanırım ufak bir yanlıs anlasılma oldu, LG 65UH850V oldukca fazla begendim ve bu urun uzerine odaklandim. 2016 yılı olmasıda acikcasi hic umurumda degil ancak urun 2016 oldugu icin stoklarda bulunmuyor, vatan bilgisayardaki buldugunuz ürün teshir ürün, fiyati o yuzden dusuk. bilhassa aradim konustum. hepsiburada da yer alan ürüne yoneldim simdi onlara ulasip konusacagim. bu iki yer dısında bu urunu bulamadigim icin size philips urun ile alakali danismak istedim. yoksa sunmus oldugunuz urun muthis ve tam aradigim ürün.

      yanlıs anlasılma icin kusura bakmayin.
      tekrar tesekkurler
      selamlar

     2. Tolga Kaya dedi ki:

      Estağfurullah Metin bey
      Yalnız dediğimiz gibi Philips 65pus7502 ürünü de özellik ve fiyatı ile iyi bir ürün sayılır. (Fiyat: 6.660 TL)
      LG 65UH850V’yi teşhir değilse Hepsiburada’dan alabilirsiniz.Eğer olmazsa önerdiğimiz diğer modellere yönelin derim.
      İyi günlerde kullanın.

 14. Serdar dedi ki:

  10 bit panel ya da varsa 12 bit panelden de bahsederseniz sevinirim. Ayrıca yenileme hızı konusunda fikirlerinizi de bekliyoruz. Teşekkürler.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey;
   Yazımızda hem Bit’lerden, hem de Yenileme (Yazan=Yazılımsal ve Gerçek) Hızlarından bahsetmiştik.

 15. Ömer dedi ki:

  Tolga bey öncelikle detaylı ve tarafsız yazınız için çok teşekkürler, emeğinize sağlık. 60 inç için öneriniz hangi modeller olabilir acaba? yorumları baktım 60 inç soran olmamış o yüzden sorma gereği hissettim. Birde 60 inç ten bir düşük boyut hangisi (birçok markada bazen farklılık gösteriyor) ve onun içinde hangi modeller olabilir acaba? Cevabınızı beklerim. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Ömer Bey
   Öncelikle bu değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.Umarız herkese faydalı bir yazı olmuştur.Bir yandan da yazımızı sürekli güncellemenin telaşı içerisindeyiz.
   Ülkemizde şuanda 60 inch TV pek fazla satılmıyor ve eskiden kalmış mevcut birkaç ürünü de şimdilik pek tavsiye etmiyoruz.
   60 inche yakın TV’ler ise firmadan firmaya değişiyor. Ülkemizde LG, Philips, Panasonic ve Toshiba firmaları 58 inch satıyor ama ürünleri piyasada bulmak biraz güç. Sony ve Samsung ise en yakın 55 inch satıyor.
   Bu yüzden şimdilik Panasonic TX-58EX703E (6650 TL) modeline bakabilirsiniz.
   Ayrıca 55 inch için;
   Sony KD-55A1: 10.000 TL (39 kg: Biraz ağır), 3D Yok
   LG OLED55C6V :9300 TL, 2016 model ama 3D’si var, Kavisli (Curved), Subwoofer yok
   LG OLED55B7V :7500 TL, 3D Yok
   Samsung 55Q8C:8800 TL, Kavisli (Curved)
   65 inch için ise;
   Samsung 65MU8000: 7450 TL, 2017, 3D Yok
   LG 65UH850V :7500 TL , 2016, 3D Var
   LG 65SJ800V : 7300 TL, 2017, 3D Yok
   Samsung 65MU9000: 8100 TL, 2017, 3D Yok
   modellerine bakabilirsiniz.
   Alınca yorumlarınızı bekleriz.

 16. Serbay dedi ki:

  Tolga bey selamlar.
  Bütçe 2500 TL’ye kadar
  Aşağıdaki 2 ürün olabileceğini düşündük.
  Siz hangisini tavsiye edersiniz?
  GRUNDİG vlx 7730 SP
  Philips 43PUS6412 43″

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Serbay
   *Philips 43PUS6412 modeli: Android 6.0, 2017 model, İşlemci Çekirdek Sayısı 4, wmv, mkv, mpeg-1-2-4 ve hevc (h.265) Video Oynatma Formatlarını destekliyor. Enerji sınıfı A ve Uygulama Yükleyebilme özelliği var.
   *Grundig 43 VLX 7730 SP modeli ise İşlemci Çekirdek Sayısı 2, 2017 model,Video Oynatma Formatları wmv,mkv,mpeg, hevc destekleyip desteklemediğini sitesinde bile göremedik. Uygulama Yükleyebilme özelliği yok.
   Her ne kadar ikisinin de Gerçek Yenileme Hızı 50 Hz değerinde biraz düşük olsa da bu bütçeye hangisi uygun diyorsanız: Philips 43PUS6412 deriz.
   Ayrıca;
   LG 43UJ701V (Fiyat:2.680 TL) ve Vestel 43UB9300 (3D’li, 2016 model, Fiyat:2.500 TL) modellerine de bakabilirsiniz.

   Bunlardan birini alırsanız kullanıcı yorumlarınızı bekleriz.

 17. Ramazan dedi ki:

  Selamlar Tolga Bey,
  Ben de kaliteyi ucuza arayan kesimdenim:) Yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi Hi-Level, Techwood gibi markalardan dahi alabilirim ki aldım da zaten. Ama teknoloji konusunda çok şanssızım. Vestel Outlet’den revizyon ürünü almıştım. Panel arızası verdi iade edip paramı aldım. Geçen günde A101’de satılan Hi-Level 55″ 4k tv’yi 2000 TL’ye aldım. Ama görüntü kalitesi hiç hoşuma gitmedi. İade ediyorum şimdi 🙁 Bir akrabamın aldığı Techwood gibi görüntü vermiyor. Onun görüntü kalitesine bayılıyorum. Çok çok net gösteriyor Full hd Techwood. Ama benim aldığım öyle değildi. Şimdi de A101’a Toshiba 55U6763DAT geliyor. Normalde bütçemi 2000 lira olarak ayırmıştım. Bu toshibayı önerir misiniz?

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Ramazan bey
   Hem ucuz hem kaliteliyi bir arada bulmak zordur. Emek,sabır ve zaman ister.TV gibi ürünlerde 500-750 TL gibi fazla olsun iyisi olsun, uzun yıllar sorunsuz kullanın derim.
   Bahsettiğiniz Toshiba 55U6763DAT modelinin normal piyasa fiyatı 3000 TL civarında. Sanırım A101’de 2900 TL‘den satılacakmış. Çok ciddi bir fark yok yani.
   Açıkçası bu ürün özelinde Toshiba’nın eskiden beri muadil markalara göre gereksiz daha pahalı olduğunu düşünüyorum(Bilgisayar ürünleri dahil).
   Nitekim Toshiba 55U6763DAT modelinin İşlemci Çekirdek Sayısının 2 yani düşük olması bunu gösteriyor.
   Oysa bu modelin yerine İşlemci Çekirdek Sayısı 4 olan ve daha iyi özelliklere sahip
   LG 55UJ630V: 3.300 TL
   Philips 55PUS6412:3250 TL

   modelleri bence çok daha iyi olabilir.
   Tercih tabi ki sizin. Umarız beğenirsiniz.

 18. Gurdal dedi ki:

  Günaydın ,Tolga bey!Değerli yorum ve açıklamalarınız için teşekkürler.Bu bilgiler ışığında aşağıdaki tv modellerini seçtim.Bunları benim için sıralamanızı isteyebilir miyim?Şimdiden teşekkürler.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim Gürdal bey.
   Bahsettiğiniz modellerden Panasonic TX-50DX 802B Türkiye’de satılmıyor.Eğer varsa bize bildirin değerlendirelim.
   Samsung 49 UJ701V modeli de LG 49 UJ701V ile karışmış galiba.
   Diğerlerini sıralayacak olursak;
   1-Philips 49PUS7002 (Fiyat ve performans olarak daha iyi)
   2-LG 49UJ701V
   3-Sony KD-49XE7077

 19. Gurdal dedi ki:

  Panasonic TX-50DX 802 B, PHILIPS 49 PUS 7002, SONY KD-49 XE 7077, LG 49 UJ701 V ve Samsung 49 UJ701 V

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Yukarıda cevabını verdik:)

 20. yusuf dedi ki:

  merhabalar tolga be yçok özür dileyerek ben aslında yazdıklarıma cevap verdınız ama hatta pıhılps markayı da samsung da begendım yalnız bulundugum yer itibariyle birinin servisi yok digeride memnun degilim ancak servis olarak vestel ve diger ürünü regal olarak bir televizyon almak zorunda kaldım vede 2750 aslında lımıtım dı dediginiz gibi iyi birşey olsun dedik 2750 3500 son lımıtım olsun bunların arasında 55 inçlik 140cm bir tv serisi önerebılırmısınız vestel markadan 5 adet tv buldum regalden de 4 adet tv serisi buldum tek tek buraya yazsam mı diye dusundum ama sizi ugrastırmak istemıyorum siz birşeyler önerirseniz bir kaç tane ben onlara bakarım yukarda bir yorumunuzu okumustum çıkış tarıhı ve fiyatı önemli degil bazen yeni çıkan eskisi kadar iyi olmuyor fiyatı pahalı illaki ucuzdan iyi olacak şart degil sanırım belki aynı özellikleri vardır ama yeni seri diye pahalı olmustur düşüncesi ile yazmak istedim zaman ayırıp yardımcı olursanız sevinirim vestel ve regal olarak birde genel düşüncenizi bilmek isterdim …şimdiden çok teşekürler

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Yusuf bey tekrar merhaba
   Bulunduğunuz yer itibariyle 3000 ile 3200 TL arasında olan sırasıyla aşağıdaki TV’leri tavsiye edebilirim.
   1-Vestel 55UB9100
   2-Vestel 55UB9100S
   3-Vestel 55UD9300
   4-Regal 55R8560U

 21. yusuf dedi ki:

  çok teşekürler tolga bey yardımlarınız için bakayım bunlara

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Umarız bu modelleri bulunduğunuz yerde bulursunuz Yusuf bey.

 22. yusuf dedi ki:

  sanırım sıralamanız öncelikli sıraya göre yazdınız

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Aynen öyle.

 23. yusuf dedi ki:

  yok tolga bey bulundugum yerde model bulmak sorun degil ilk yazdıgım yazıda servis sıkıntısı oldugu için vestel regale yoneldim yoksa modellerde sıkıntı yok 9300 bende bakmıstım regal 8560u yada arasında çok gidip gelmiştim siz ikisinide onerdınız vala:):)

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Yusuf bey
   Açıkçası Vestel 55UD9300 ve Regal 55R8560U’dan ziyade bence siz öncelikle Vestel 55UB9100 ile Vestel 55UB9100S bakın derim.Hatta Vestel 55UB9100S modeli Vestel 55UB9100 ile neredeyse özellik olarak aynı. Ayrıca daha ucuz olabilir.
   İyi geceler.

 24. yusuf dedi ki:

  tamam tolga bey çok saolasınız bakacam dedıklerinize hatta sizde yazarım son aşamada

 25. yusuf dedi ki:

  hayırlı geceler

 26. yasin dedi ki:

  samsung55Q7c mi samsung55ks9500 ü mü tavsiye edersiniz

 27. yasin dedi ki:

  yada bu 2 tv nin yerine tavsiye edeceğiniz bir televizyon var mı

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Yasin Bey merhaba
   Bütçe yazsanız daha iyi olurdu. Ama önerdiğiniz modellerden Samsung 55Q7C daha önde diyebiliriz. Zaten Samsung 55KS9500 serisini piyasada bulmanız biraz güç.
   Ancak aşağıdaki modellere de bakabilirsiniz.
   1-LG OLED55C6V: 9300 TL 3D’li, Kavisli, OLED
   2- LG OLED55B7V:7650 TL,3D Yok, Düz, OLED

 28. Erkan dedi ki:

  Merhabalar tolga bey.
  Değerli yorumlarınız için teşekkürler.
  Toshiba 55U6763Dat A101 de 2900 satışa çıktı.
  Fakat size ulaştıktan sonra fikrim değişti.
  Sizin önerdiğiniz ve fiyatlandırdığınız listede öncelik hangisidir.
  Lg55UJ651V: 3600TL
  Lg55UJ630V: 3300TL
  Samsung55MU7000: 3450 TL
  Philips 55PUS6262: 3100TL
  Philips 55PUS6412: 3250TL
  (İnternete dolaştığımda bu fiyatların üzerinde rakamlar çıkıyor)
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey
   Teşekkürler.
   İlk 4 sıradaki ürünler hemen hemen birbirinin aynısı. Ama ilk sıradaki Lg55UJ651V Slim Yenileme Hızı (Yazılım) ile çok az önde diyebiliriz. Ama bence Lg55UJ630V daha ekonomik ve diğerlerinden çok aşağı kalır yanı yok. Ayrıca ürünlerin fiyatları her gün değişebilir.
   Sıralama şöyle:
   1-Lg55UJ651V: 3900TL
   2-Lg55UJ630V: 3230TL
   3-Samsung55MU7000: 3330 TL
   4-Philips 55PUS6262: 3150TL
   5-Philips 55PUS6412: 3280TL

   Umarız beğenirsiniz.

 29. Erkan dedi ki:

  Çok Teşekkür Ederim.
  651 almayı düşünüyorum .n11 de 630 ile aynı fiyat şu anda.Hayırlı geceler

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Fiyat aynıysa kaçırmayın o zaman:)

 30. SEMİH dedi ki:

  Merhaba,
  Bilgilendirmeli yazınız için öncelikle teşekkürler. Benim sormak istediğin OLED ve QLED TV’lerde bildiğim kadarıyla ölçeklendirme (upscale) özelliği yok. Ben 2014 yılında aldığım 4K LG TV’de Full HD içerik izleyip bu özellik sayesinde daha net ve keyifli izleyebiliyorum. Yeni model TV bakerken bu özelliği olmayanlar kafamı karıştırdı. Siz ne dersiniz?

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Semih bey
   Bazı modellerde Resolution Upscaler (4K) ve UHD Upscaling şeklinde geçiyor.Geçmese de çoğu modelde olduğunu düşünüyorum.Çünkü yayınların çoğu HD ve henüz 4K çok yaygın değil. Bu yüzden TV üreticileri bu durumu gözden kaçıramaz.

 31. YASİN GÜVEN dedi ki:

  Merhaba Tolga Bey yazını için çok teşekkür ederim 2500-2700 tl arasında bir bütçem var.
  LG 43UJ651V
  PHILIPS 43PUS6412
  modelleri arasında kaldım. Aslında kafamda LG vardı ancak satıcı PHILIPS in bu modelinin verdiğim parayı daha çok hakettiğini söyledi sizin fikrinizi öğrenebilir miyim?

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey;
   Aşağıda sizin önerdiğiniz modeller de dahil, önerdiğimiz tüm modeller özellik olarak neredeyse birbirinin aynısı olan modeller.
   Bence bulabileceğiniz en ucuzunu almalısınız.
   2500 TL BÜTÇE İÇİN TV ÖNERİLERİ
   1-LG 43UJ630V Ultra HD (4K) TV: 2150 TL
   2- Samsung 43MU7000 Ultra HD (4K) TV: 2200 TL
   3-Philips 43PUS6412 Ultra HD (4K) TV: 2400 TL (Yazılım Yenileme Hızı daha düşük =PPI 900)
   4-LG 43UJ651V Ultra HD (4K) TV: 2450 TL

 32. Kamil dedi ki:

  Merhablar Tolga Bey,
  2500/3500 TL arası wifi ve smart özellikleri olan netflix vs kullanabileceğim Tv Tavsiyesinde bulunabilir misiniz.Ben bu modelleri buldum ;LG49SJ800V 49**//SAMSUNG UE49MU7400 Ekran boyutu 43 ve 49 inc arası olabilir;fakat doğru tercih olur mu bilemedim.Sizin tavsiyeniz ve önerilerinize göre Tv alacağım.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Kamil Bey;
   Bahsettiğiniz modellerden LG 49SJ800V, Samsung 49MU7400 modeline göre Gerçek Yenileme Hızı ile önde görünüyor. Ayrıca fiyatları birbirine yakın.
   Ancak Philips 49PUS7002 modeli LG 49SJ800V modelinden hem daha ucuz hem de Subwoofer’ı var. Ayrıca Netflix uygulaması da bulunuyor.

 33. MEHMET YILDIRIM dedi ki:

  Merhaba Tolga Bey,
  Konuyu o kadar detaylı anlatmışsınız ki, hiç bilgisi olmayan birisi bile bu yazınızdan sonra gidip mağazada ahkam kesebilir 🙂 bilgiler çok faydalı, yorumlara indiğimde her bir yoruma ayrı ayrı değer vermeniz ise çok hoşuma gitti. Emeğinize sağlık.. Teşekkürler.
  İyi günler

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Rica ederim Mehmet bey
   İnsanlara faydalı olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz.
   Tekrar değerli yorumlarınız için teşekkürler.

 34. Alper dedi ki:

  Merhaba Tolga Bey, yazınızda yer alan değerli bilgiler için çok teşekkürler.
  Aslında yukarıdaki bilgiler doğrultusunda kafamda model oluştu. Fakat ben başka bir durumu sormak istedim. 350 – 400 cm uzaklıktan kaç inç tavsiyede bulunursunuz. Bütçem 3500 TL gibi. Model olarak 55 inç Lg55UJ630V mantıklı geldi ama küçük mü olur bilemedim. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Alper Bey;
   Güzel yorumlarınız için teşekkürler.
   Aslında yazımızda TV’yi konumlandıracağınız yere göre ölçeklendirme tablosu vermiştik.
   Bu tabloya göre 350 – 400 cm uzaklık için:
   46 inç 1,8 – 3,5 metre
   50 inç 1,9 – 3,8 metre
   55 inç 2,1 – 3,9 metre
   arası modelleri tercih etmeniz uygun olacaktır. Dolayısıyla 55 inch’de tercih edebilirsiniz.
   Buna göre 3500 TL bütçe için sırasıyla aşağıdaki modellere bakabilirsiniz.
   1-Samsung 49MU8000:3750 TL
   2-Samsung 55MU7350:3800 TL
   3-LG 55UJ630V:3200 TL
   4-Samsung 49MU7500:3600 TL

 35. heyro dedi ki:

  S.a içerisinde wifi,usb,kaliteli görüntü olan ve markası arçelik olacak hangi tw önerirsiniz.

 36. heyro dedi ki:

  tv koyacağım duvar 130cm az olacak

 37. heyro dedi ki:

  S.a içerisinde wifi,usb,kaliteli görüntü olan ve markası arçelik olacak boyu enfazla 130 cm işimi görecek enuygun tw önerisinde bulunabilirmisiniz.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   A.s. heyro
   Bütçe belirtmemişsiniz.Ayrıca illa Arçelik diyorsanız bulunduğunuz yerde aşağıdaki modeller varsa alabilirsiniz. Ancak bu bilgiler ve marka özelinde pek içime sindiğini söyleyemem.
   1-Arçelik A55C 9593 5S1:3D’li,Subwoofer’lu ve Kavisli (Curved),140 cm
   2-Arçelik A55C 9593 6S:3D’li,Subwoofer’lu ve Kavisli (Curved),140 cm
   3-Arçelik A55L 9683 5S:3D’li ve Düz (Flat),140 cm
   4-Arçelik A49L 9683 5S:3D’li ve Düz (Flat),123 cm

 38. Ahmet ŞENER dedi ki:

  Merhaba
  maksimum 6000-7000 aralığında 70-65 inch tercihen Samsun olmazsa LG (Bazen 4000 TL verip Vestel 65UD8900 al şeklinde düşünüyorum ama doğru bir yönelme olur mu kararsızım…) marka TV almak istiyorum.
  Olmazsa olmazlarım Büyük ekran olması ve Smart TV olması…
  Öncelikle
  SAMSUNG UE 65MU7400UXTK almayı düşünüyorum
  ancak bu TV e 7000 vermektense Samsung UE 65MU7000 alıp 5.500 vermek fiyat performans açısından mantıklı mıdır? Arasında ne fark var tam bilmiyorum. Araştırma aşamasındayım…
  Daha çok Samsung üzerinde durduğum için LG den bir model öneremiyorum…

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey;
   Smart TV artık bir standart haline geldiği için düşünmeye gerek yok. Bence bahsettiğiniz modellerinde sıralamada yer aldığı aşağıdaki öncelik sırasına göre TV almalısınız.
   Aldığınızda kullanıcı deneyimlerinizi bekleriz.
   5500 TL ile 7000 TL arası TV Tavsiyeleri
   1- Samsung 60KS8000: 6400 TL, Düz (Flat), Gerçek Yenileme Hızı= 100 Hz, Subwoofer ve 40W çıkışı ile iyi derecede ses
   2- Sony KD-65XE8505:6800 TL, Düz (Flat), Gerçek Yenileme Hızı= 100 Hz, Android TV
   3-Sony KD-65XE8505 : 6880 TL, Düz (Flat), Gerçek Yenileme Hızı= 100 Hz, Android TV,
   4-LG 70UJ675V: 6500 TL, Daha Büyük Ekran, Düz (Flat), Gerçek Yenileme Hızı= 50 Hz
   5- Samsung 65MU7500: 6480 TL, Kavisli (Curved), Gerçek Yenileme Hızı= 50 Hz
   6- Philips 65PUS6412 : 5750 TL, Android TV, Düz (Flat), Gerçek Yenileme Hızı= 50 Hz
   7- Samsung 65MU7000 : 5400 TL, Düz (Flat), Gerçek Yenileme Hızı= 50 Hz
   8- Samsung 65MU7400 : 6200 TL, Düz (Flat), Gerçek Yenileme Hızı= 50 Hz

 39. Ahmet ŞENER dedi ki:

  Az önce sorduğum sorunun tekrarı amaçlı.

 40. heyro dedi ki:

  arçelik yetkili satıcısına ürün iade ettim 800 lra alacağım var üzerine ekleyeerek 1750-2500 arası fiyat aralığında içerisinde wifi,usb,kaliteli görüntü olan ve uydusu içerisinde olacak boyu 100- 125 cm işimi görecek enuygun tw önerisinde bulunabilirmisiniz.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Bir önceki cevabımıza baktınız mı?

 41. Doğan dedi ki:

  tolga bey merhaba,
  UHD Grundig miami vlx 49″ 9675 (2017) ve UHD Grundig Miami vlx 55″ 9670(2016) ürünleri arasında kaldım.
  55″ modelde 3D var. 49″ modelde akıllı kumanda var.
  HDR – Micro Dimming – VPI (Hareketli sahne iyileştirme)
  49″da ekstradan da Local Dimming var.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Doğan bey merhaba
   Açıkçası Grundig çok tavsiye ettiğim bir marka değil ama illa hangisi derseniz aralarında 3D ve ebat dışında çok fark yok.Ayrıca 55 inch olan 500 TL daha fazla. Ben tabi ki 3D’li olanı alın derim. Ancak birisi 55 inch diğeri 49 inch. Dolayısıyla izleme mesafenize göre ürün tercih etmelisiniz.

 42. heyro dedi ki:

  iyi akşamlar,arçelik yetkili satıcısına ürün iade ettim 800 lra alacağım var üzerine ekleyeerek 1750-2500 arası fiyat aralığında içerisinde wifi,usb,kaliteli görüntü olan ve uydusu içerisinde olacak boyu 100- 125 cm işimi görecek enuygun tw önerisinde bulunabilirmisiniz.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Daha önce size verdiğimiz cevapları okuyun.

 43. heyro dedi ki:

  ARÇELİK A40L6752 5B 40” 102 EKRAN UYDULU/SMART/800HZ FULL HD LED 1990tl
  ARÇELİK A49L 6750 123cm 2189tl
  Arçelik A43L 6652 5B 43 İnç 109 2230 tl
  Arçelik A49L 6652 5B 49 İnç 123 Ekran 2545 tl
  fiyat aralıgı ve özellikleri arattığımda bunlar çıktı.duvara asacağımdan sizin yazdığınız 140 cm biraz büyük geliyor ve fiyat aralıgımı aşıyor bunlar arasında tercih yapsam 2500 aşmayacak 1750-2500 arası fiyat aralığında içerisinde wifi,usb,kaliteli görüntü olan ve uydusu içerisinde olacak boyu 100- 125 cm veya sizin önereceğiniz markası arçelik yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Sizin önerdiğiniz modeller Full HD. Onların yerine Ultra HD (4K) TV almanızı öneririm. Ayrıca wifi, dahili uydu ve usb gibi özellikler yeni nesil TV’lerde artık bir standart haline geldiği için bu özellikler zaten çoğu yeni modelde var.
   Bu yüzden aşağıdaki Arçelik Ultra HD (4K) TV’lerden birisini alabilirsiniz. Bu Tv’ler birbirine çok yakın özelliklere sahip. Tek farkları ekran boyutları diyebiliriz.
   2000 TL ile 2500 TL arası Arçelik Ultra HD (4K) TV önerileri:
   1- Arçelik A40L 9762 5B Ultima UHD: 2000 TL- 102 cm
   2- Arçelik A43L 8740 5B : 2300 TL-109 cm
   3- Arçelik A49L 8740 5B: 2500 TL-123 cm

 44. DERMAN dedi ki:

  Merhaba Tolga Bey,
  Görüntü parlaklığı ve renk canlılığı bakımından 65 ” samsung 4k tvleri düşünmekteyim fakat bildiğiniz gibi 7000 8000 ve 9000 serileri aralarında belirgin bir fiyat farkı bulunmakta.Bu modeller arasında gerçekten görüntü kaliteyi etkileyecek bir fark var mı acaba.Fiyat performans olarak hangi ürünü tavsiye edersiniz.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Derman Bey;
   Bahsettiğiniz modellere örnek olması amacıyla aşağıdaki 3 modeli karşılaştırdık. Samsung’un 8000 ve 9000 modellerinin Gerçek Yenileme Hızı (100 Hz ve 10 bit panel) ile görüntü kalitesinin ve Subwoofer ile Ses Çıkış Gücünün 7000’lere göre önde olduğunu söyleyebiliriz.
   Ancak 8000 ve 9000 modelleri arasında ise neredeyse hiçbir fark olmadığını söylemek mümkün. Bu yüzden fiyatı daha ucuz olan 8000 modelini almak daha mantıklı.
   Fakat ben olsam bu modellerdeki özelliklerin üstüne bir de 3D’si olan LG 65UH850V (7.500 TL) modelini alırdım.
   1-Samsung 65MU9000: 8.600 TL- Gerçek Yenileme Hızı 100 Hz ve Subwoofer
   2-Samsung 65MU8000: 7.500 TL- Gerçek Yenileme Hızı 100 Hz ve Subwoofer
   3- Samsung 65MU7000: 5.200 TL- Gerçek Yenileme Hızı 50 Hz,Subwoofer yok

 45. Ahmet ŞENER dedi ki:

  Merhaba
  65” samsung 7000 seri bir televizyona (65MU7400) 6999 TL vermek yerine vestel 65” 65UD8900 bir televizyona 4000 TL vermek fiyat-performans açısından mantıklı mıdır? Vestelin 65-40” televizyonları hakkında ne düşünüyorsunuz?

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey;
   Arada çok ciddi bir özellik farkı yok.Üstelik Vestel’in ses kalitesi daha iyi. Arada ciddi fiyat farkı olduğu için benim tercihim Vestel’den (Şuanda fiyatı 3500 TL) yana olurdu.

 46. Gokhan dedi ki:

  Philips pus ve samsung mu serisinden butce 4000-4500 tl araliginda hangi modeli onerirsiniz marka olarak lg vrya tip olarak curved te olabilir sadece esimle aksamlari izleyecegiz.tesekkurler

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey;
   Ebat belirtmeden bir tavsiyede bulunmak doğru değil. Çünkü fiyatı doğrudan etkileyen bir faktör.
   Lütfen Ebat belirtiniz!

 47. Erol BARUTCU dedi ki:

  Gerekli ve ayrıntılı bilgileriniz için teşekkür ederim ama her ne kadar sizin kadar bilgili olmasak ta bu hususta yinede ikilem içinde kaldığım bir husus var.O da 32″ tv. almak istiyorum fakat o kadar çok internetten araştırma yaptım ki yinede akılda tutulacak gibi değil bu bilgiler sizden isteğim sadece dahili uydu alıcısı olan bir tv. önermeniz ve artık gidip onu almam olacak.Teşekkür ederim.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Erol Bey;
   Öncelikle değerli görüşleriniz için teşekkür ederiz.
   Bu Ebatta piyasada sınırlı sayıda ve yalnızca Full HD TV’ler bulunmakta. Bütçenize göre piyasada bulabileceğiniz Smart TV, Dahili Uydu Alıcısı, Wi-Fi, USB, HDMI ve Akıllı Telefonla Kontrol gibi özelliklere sahip sırasıyla şu modellere bakabilirsiniz:
   32 inch TV Tavsiyesi
   1- Arçelik A32L 6760 5W: 1.359 TL
   2- Beko B32L 6760 5B: 1.320 TL
   3- Arçelik A32L 6760 5B :1.320 TL
   4- LG 32LJ610V: 1945 TL
   5- Philips 32PFS5362:1600 TL

 48. uğur yılmaz dedi ki:

  Tolga bey merhaba
  tavsiyeleriniz çok yerinde olmasına rağmen, bende bir o kadar kararsızım. 3 gündür yorumlarınıza bakıyor sizden öğrendiklerimle mağazaya gidiyorum fakat mağazadaki görevli arkadaşlar kafamı karıştırıyor. en son dün bir mağazada indirime girmiş ( 5.000 tl ) philips in 55pus8602 modeli aklıma yattı fakat androit özelliği sony kadar iyi değil demeniz sonucu ikilemde kaldım. yukarıda yazdığım philips modeline eşdeğer öncelikle sony sonrada samsung yada lg tavsiyeniz varmı acaba.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Uğur bey
   Açıkçası ben Philips’in Android’i, Sony’nin Android’inden daha iyi diye bir ifade kullanmadım.Yanlış anlaşılmış olmalı. İşletim sistemi tercihi tamamen kullanıcıya kalmış bir durum. Ben çok da önemli olmadığını düşünüyorum.
   Ayrıca mağaza görevlileri görevleri gereği stoklarında bulunan ya da kendilerine verilen talimatları yerine getirmeye ve ekmeğini kazanmaya çalışan insanlar.Onları kötülemek gibi bir niyetimiz asla olamaz. Saygı duymak lazım. Ancak biz burada tamamen gönüllü olarak insanlara faydalı olmaya çalışıyoruz.

   5000 TL Bütçe ve 55 inch Ekran için tavsiye edeceğimiz modeller sırasıyla şunlar olabilir:
   1-Samsung 55MU8000 : 4650 TL(Subwoofer var)
   2-Philips 55PUS7502: 4680 TL(Subwoofer var)
   3-Philips 55PUS8602: 4900 TL(Subwoofer yok)
   4-LG 55SJ800V : 5000 TL(Subwoofer yok)
   5-Sony KD-55XE8505 : 4700 TL(işlemci çekirdek sayısı belirtilmemiş.)

 49. Heyro dedi ki:

  Tolga bey iyi akşamlar A49L 8740 5b bu tv ellerinde yokmuş A49L6750 5w bu varmış bunu yorumlarmısınız

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Arçelik A49L 6750 5W Full HD bir TV. Dolayısıyla Arçelik A49L 8740 5B gibi Ultra HD (4K) bir tv ile kıyaslamasını bile yapmak doğru olmaz.Üstelik size önerilen modelden sadece 200 TL fazla.
   Yine de tercih tabi ki sizin.

 50. Gokhan Kulahli dedi ki:

  55 inc alacagim tolga bey

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Gökhan bey,
   4500- 5000 TL Bütçe ve 55 inch Ekran için tavsiye edeceğimiz modeller sırasıyla şunlar olabilir:
   1-Samsung 55MU8000 : 4650 TL(Subwoofer var)
   2-Philips 55PUS7502: 4680 TL(Subwoofer var)
   3-Philips 55PUS8602: 4900 TL(Subwoofer yok)
   4-LG 55SJ800V : 5000 TL(Subwoofer yok)
   5-Sony KD-55XE8505 : 4700 TL(işlemci çekirdek sayısı belirtilmemiş.)

 51. Ozan İLHAN dedi ki:

  Tolga Bey iyi akşamlar.
  Öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ediyorum yararlı olduğunu düşünüyorum bir çok insan için.
  Bende uzun zamandır araştırma yapıyorum 55 inç bir televizyon almak istiyorum. 3d ve curved çok mantıklı ve cazip gelmiyor açıkçası. Bizim gibi orta kullanıcılar için sanki lg biraz daha makul fiyatlarda, belkide bu zamana kadar LG kullandığımız için biraz taraf tutuyorda olabilirim 🙂 4000 belki 4500 liraya lg bir cihaz önermenizi istesem sizden? LG bir şart değil ama f/p olarak en iyi cihaz olduğunu düşündüğüm için LG diyorum. başka önerilerede açığım yani 🙂

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Merhaba Ozan Bey;
   Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz. Genel olarak LG’nin diğer rakiplerine göre daha ekonomik ürünler çıkardığını söyleyebiliriz.
   4000- 4500 TL Bütçe ve 55 inch Ekran için tavsiye edeceğimiz modeller sırasıyla şunlar olabilir:
   1-Samsung 55MU8000 : 4600 TL
   2-Philips 55PUS7502: 4300 TL
   3-LG 55SJ800V : 4850 TL
   Ancak bütçenizi 5500 TL’ye çıkarabilirseniz LG 55UH850V daha iyi bir model.

 52. Koray Dorga dedi ki:

  Tolga bey elinize sağlık çok detaylı, güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. İki tv arasında kaldım. Fiyatları aynı sayılır. Hangisini almamı önerirsiniz.
  LG 55EG9A7V Oled, Samsung 55MU9000.

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Teşekkürler Koray Bey.
   Bahsettiğiniz ürünlerden LG 55EG9A7V Full HD,Samsung 55MU9000 ise Ultra HD- 4K TV.
   Bu kapsamda tabi ki Samsung 55MU9000.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir