Reklam Alanı
Reklam Alanı
HTC U11 İncelemesi
İnceleme 664 views 0

HTC U11 İncelemesi

HTC’nin son birkaç yıldır akıllı telefon pazarında rekabet etmekte zorlandığı bir sır değil. Bilindiği üzere HTC, Pixel ve Pixel XL’i tasarlamak için Google ile birlikte çalışmış ve yakın zamanda Google HTC’yi satın almıştı. Ayrıca HTC’nin sunduğu ürünler Pixel marka ürünlere kıyasla sönük kalıyordu. Ama yinede şirket vazgeçmedi ve bu yıl çıkaracağı HTC U11 için elinden geleni ortaya koydu.

HTC U11 Genel Bakış

U11 ile birlikte gelen en büyük yeni özellik, ekrana dokunmadan uygulamaları başlatabilme özelliği. Tabi telefon başka yeni donanımları da içeriyor.

İşlemci olarak Snapdragon 835 SoC, 5.5-inç 1440×2560 (QHD) Pixel ekran ve piyasada en iyisi olarak değerlendirilen 12 megapiksel f / 1.7 kamera. 64 GB Hafızaya, 8 çekirdeğe ve 4GB RAM’e sahip.  Yazılım ise HTC için de her zaman güçlü bir odak noktası olmuştur. Telefon zaten Android 7.1 (Nougat) ile geliyor ama Planlanan Yükseltilebilir Versiyon olarak Android 8.0 (Oreo) alacağı ifade ediliyor.

Edge Sense

HTC’nin “Edge Sense” olarak adlandırdığı  U11, güzel bir tasarıma sahip. Kenarları fiziksel olarak sıkıştırılabilir ama metali diğer amiral gemisi telefonlar kadar sağlam diyebiliriz. Bununla birlikte HTC, yan taraflara güç sensörleri entegre etmiş. U11, Apple’ın Force Touch dokunmatik yüzey izi ve dokunmatik ekran teknolojisine benzer bir ‘sıkıştırma’ algılamasına imkân tanımış.

HTC U11

HTC U11

Edge Sense, farklı basınç seviyelerini algılama yeteneğine sahip bir cihaz. Bu nedenle kurulum sırasında HTC, Edge Sense’in işlevlerinin tetikleme düzeyini ayarlamak için sistemi istediğiniz kuvvet seviyesinde sıkıştırabiliyor. Der etmeyin çünkü kurulum işlemi kolay. HTC cihazınızı ilk kez kurduğunuzda bunu yapmanıza izin veriyor. Bu yönüyle Edge Sense diğer markalar arasında kaybolmuyor.

Edge Sense’in temel özelliği telefonunuzun kenarında programlanabilir bir düğme ile çalışması.Yani U11’yi sıktığınızda, ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Edge Sense, varsayılan olarak kamerayı başlatıp bir fotoğraf çekecek şekilde kurulmuş ancak bu özelliğini bir uygulamayı başlatmak, ekran görüntüsü almak, sesli yardımcıyı çalıştırmak ya da başka bir özellik için ayarlayabilirsiniz.

HTC U11 İncelemesi

HTC U11 İncelemesi

Faydalı mı?

Bu özellik biraz sıkıcı gibi gelebilir ama Edge Sense’in gerçekten yararlı olan bazı yönleri var. Edge Sense, ekran kapalıyken çalışabiliyor. Edge Sense’in yanlışlıkla cebinizde etkinleştirilmesi olanaksız. Böylece siz istemediğiniz sürece fotoğraf çekmez veya uygulamaları başlatmaz.

Edge Sense’in doğal olarak telefonu tutarken etkinleştirilmesi son derece kolay. Fiziksel bir düğmeye erişmek için parmaklarınızı kullanmanıza gerek yok sadece ahizeyi sıkmanız yeterli.

Edge Sense’te gelişmiş bir mod var. HTC, farklı kuvvet seviyelerinde farklı eylemler gerçekleştirmek için basınç sensörünü kullanmış. Sıkıştırma ve tutma işlemlerinin her ikisine de izin veriyor. Yine de HTC, gerçekleştirilebilecek eylem sayısını ikiden fazlaya yükseltirse harika olur.

HTC U11 İncelemesi

HTC U11 İncelemesi

HTC U11 Diğer Özellikler

HTC, U11′in genel tasarımında  kaliteli  malzemeleri kullanmaktan kaçınmamış. Bu yüzden U11’in arkasında çok renkli cam, ön tarafta standart cam ve iki tarafın etrafında metal bırakmış.

‘Güneş kırmızısı’ modelini satın alırsanız, arka paneli cihazınızı tuttuğunuz açıya bağlı olarak kırmızı ve turuncu renkleri parlatıyor ve güzel serin bir efekt olarak gösteriyor. Ancak bizim incelediğimiz siyah modeli ise tasarım açısından sıkıcı geldi.

U11, cam panelin metal kenarlara doğru kıvrılması nedeniyle tutmak açısından gerçekten rahat bir cihaz. Ayrıca, diğer cam arkalı akıllı telefonlara kıyasla U11 neredeyse hiç parmak izi bırakmıyor. Güçlü oleofobik kaplaması sayesinde parmak izlerinin temizlenmesi son derece kolay. Diğer taraftan cam akıllı telefonlar oldukça kaygan olma eğiliminde olduğu için U11’de bu kategoriye giriyor.

HTC U11 İncelemesi

HTC U11 İncelemesi

HTC akıllı telefonları genel olarak büyük çapraz çerçevelere sahip oluyor. U11’de de bu eğilim sürmüş. Ekranın altındaki ve üstündeki büyük çerçeveler telefonu bir başka büyük ön çerçeveli telefon haline getiriyor. Kenar ön çerçeveleri de büyük, bu yüzden HTC’nin tasarım ekibinin düşüncesini değiştirmek ilerisi için şirkete fayda sağlayabilir. Çünkü bu durum HTC telefonların ekran boyutlarını aşırı büyük ve hantal yapıyor.

HTC U11’in kulaklık girişi yok!

Her ne kadar kötü bir hamle olsa da en azından HTC kutusundan USB-C ile 3.5mm sesli dongle bulunuyor. Ancak telefonun üçüncü parti dongle’ları desteklemediğini hatırlatmak isteriz.

HTC U11 İncelemesi

HTC U11 İncelemesi

HTC U11‘in diğer özellikleri ise; Kapasitif navigasyon düğmeleri, bildirim LED’i ve microSD kart yuvası ile çevrili bir parmak izi okuyucu olan USB-C‘ye sahip olması. U11, IP67 sertifikasına sahip yani suya dayanıklı. 30 dakika boyunca 1m suya kadar su altında kalabiliyor. Ancak HTC kullanım klavuzunda suya batmış haldeyken telefonu kullanmamanız için özellikle uyarıyor.

Son olarak şuan Türkiye’de 3500 TL civarında satışa sunulduğunu belirtelim.

Peki siz bu ürün için ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorum yapmayı unutmayınız!!!

https://www.mobildonanim.com/

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir