Reklam Alanı
Reklam Alanı
Nasıl Yapılır 1.493 Okunma 0

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI sorgulama işlemiyle telefonlarınızın sahte mi çalıntı mı olduğunu öğrenebilirsiniz. IMEI dediğimiz şey International Mobile Equipment Identity kısaltmasından oluşur. Türkçe anlamı ile Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olan IMEI tüm cihazlar için farklıdır ve 15 haneden oluşur.

IMEI Numarası Nedir?

IMEI numarası, sorgulandığında mobil cihazların yasal yollarla ithal edilip edilmediğini öğrenmemizi sağlayan, birbirinden benzersiz şekilde her cihaz için özel olarak üretilen 15 haneli numaralardır. Telefonunuz varsa IMEI numarasına da sahipsiniz demektir. Telefonunuzun IMEI numarasını sorgulatarak yasal yollardan ülkemize getirilerek satışının yapılıp yapılmadığını veya çalıntı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

IMEI Numarası Öğrenme

Mobil cihazınızın IMEI numarasını öğrenmek için öncelikle nerede olduğunu bulmalısınız. Apple iPhone kullanıcısıysanız IMEI numaranız telefonunuzun hemen arkasında yer alıyor. Genellikle IMEI numaraları telefon bataryasının alt bölümünde bulunur. iPhone kullanmıyorsanız bakmanız gereken ilk yer telefonunuzun bataryasını çıkararak altında kalan yeri incelemek. Batarya altında telefona yapıştırılmış bir etiket göreceksiniz. O etikette telefonunuzun IMEI numarası yazmaktadır.

IMEI Numarasını Hala Bulmadıysanız

Bazı mobil cihazlarda artık batarya sabit şekilde üretiliyor ve telefondan çıkarılmıyor. Eğer iPhone kullanmıyor ve bataryasını çıkaramadığınız bir telefonunuz varsa IMEI numarasını hala bulamadınız demektir. Bu durumda alternatif IMEI numarası bulma yöntemini deneyebilirsiniz.

IMEI numarasını uğraşmadan kısa yoldan bulmak için telefonunuzun arama ekranına *#06# yazarak arama tuşuna basın. Karşınıza cihazınızın IMEI numarası gelecektir.

IMEI Numarası Sorgulama

IMEI numarasını sorgulamak için turkiye.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Sorgulama alanına direk olarak gitmek istiyorsanız burayı tıklayabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda IMEI numarası ve güvelik kodu kısımlarını doldurduktan sonra sorgulama yapabilirsiniz. Karşınıza telefonunuzun yasal mı çalıntı mı olduğuna dair bilgiler dökülecektir.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir