Reklam Alanı
Reklam Alanı
internet hızı
Haber 2.843 Okunma 4

İnternet Hızı Neden Yavaş

Ülkemizde internetin zaman zaman yavaşladığına hep birlikte şahit oluyoruz. Yaşanan sıcak gündemler sonrası özellikle sosyal medya kanallarına erişim yavaşlatılıyor ve internet hızı ciddi anlamda kullanılamaz hale geliyor.Başta twitter,youtube ve facebook gibi sosyal medya devleri bu erişim hızlarındaki yavaşlıktan hemen nasibini alıyor.

Olası provokasyon ve bilgi kirliliğini engellemek için yapıldığı düşünülen bu yavaşlatma işlemi hakkında çoğu zaman resmi bir açıklama dahi yapılmıyor.

Sosyal medyada internet hızı düşükse

Sosyal Medya İnternet Hızı

Sosyal Medya İnternet Hızı

 

Altını çizmekte yarar var. Bu tip durumlarda sitelere herhangi bir erişim yasağı gelmiyor.Başta da belirttiğimiz gibi sadece sosyal mecralara yani twitter,youtube ve facebook’a erişmeye çalışan kullanıcılar, çok yavaş bir internetle karşılaşıyorlar.

 

Bu tip erişim engellemelerde internet kullanıcıları, VPN kullanmadan sosyal medya platformlarına çok yavaş bağlandıklarını belirtiyorlar.Bu erişim engellerini aşmak ve Facebook, Twitter ve YouTube‘a erişmek VPN kullanmadan girmek epey zor. Hem mobil hem de sabit VPN ile ilgili gerekli bilgilere ulaşmak için aşağıdaki makaleleri mutlaka okumalısınız.

En İyi Ücretsiz VPN Önerileri

En İyi Ücretsiz Mobil VPN Tavsiyeleri

İnternet Yavaşlarsa Yapılabilecekler Nelerdir?

Öncelikle internet hızınızı aşağıdaki adreslerden mutlaka test edin.

www.speedtest.net/

https://hiztesti.turktelekom.com.tr/

https://www.hiztesti.com.tr/superonline-hiz-testi/

Servis sağlayıcıların erişim hızınızı kısmalarının dışında zaman zaman sizden de kaynaklı bir takım hız düşümü yaşanabilir. İnternetinizin yavaşlamasının pek çok nedeni olabilir ancak belli başlı sebepler için aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

İnterneti Hızlandırma

İnterneti Hızlandırma

*Her internet kullanıcısının Adil Kullanım Kotası denilen internet kullanım hakkı vardır. Kısaca AKK ya da AKN denilen bu kota dolduğunda internet hızınız önemli ölçüde düşer. Bu da internetin yavaşlaması demektir. Kotanızı servis sağlayıcınızdan kontrol edebilirsiniz.Eğer dolduysa ay sonundan sıfırlanmasını beklemelisiniz.

*İnternetin yavaşlama sebebi modeminizdeki bir sorundan kaynaklanabilir.Bazen uzun süre açık kalan modemi kapatıp açmak sorunu düzeltebilir.

*İnternetinizin yavaşlamışsa arkaplanda açık kalan veya unuttuğunuz bir indirme yazılımı olabilir. Örneğin torrent istemcisi ya da  indirme yöneticisi varsa (IDM gibi) bir yazılımınız açık kalmış olabilir. Bu durum internetin yavaşlamasına sebep olur.

*Siz farkına varmasanız da arka planda Windows güncellemeleri çalışıyor olabilir. Bu da internetin yavaşlamasına sebep olur.

*Bilgisayarınızdaki geçici bir ağ sorunu nedeniyle internet yavaşlamış olabilir.Bilgisayarınızı kapatıp açmayı deneyin.

*Sürekli kullandığınız tarayıcınızdaki bir sorun internetizi yavaşlatıyor olabilir. Başka bir tarayıcı ile örneğin Google Chome kullanıyorsanız, Firefoz, Yandex veya Internet Explorer ile internete girmeyi deneyebilirsiniz.

*Belkide internetiniz sadece bir sitede yavaşladı. Örneğin sadece Facebook’ta yavaşlama oluyorsa, Facebook serverlarındaki yoğunluk size yavaşlama olarak yansır. Başka sitelere girip internet hızınızı  diğer sitelerde kontrol edin.

internet hızı

internet hızı

*İnternetinizi aynı hattan başkaları da kullanıyor ve bu kişiler internetten dosya indiriyorlarsa internetiniz yavaşlar. Bu yüzden internetinizi kullanan başkalarının bir şey indirip indirmediğini kontrol edebilirsiniz.

*Özellikle internete kablosuz ağ üzerinden bağlıysanız sinyal seviyesinin düşmesi internet yavaşlamasına sebep olabilir. Bu durumda modem ile aranızda engeller varsa (kapı gibi) bu engelleri ortadan kaldırmayı deneyin.

*Servis sağlayıcınızın DNS sunucundaki bir sorun sayfalara erişim hızınızı yavaşlatabilir. Peki En iyi ücretsiz DNS sunucuları hangileridir? Bunun için şuradaki yazımıza bir göz atın. Bilgisayarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

*Yukarıdaki işlemlere rağmen internetiniz hala çok yavaşsa, servis sağlayıcınızda bir sorun olabilir.Bu durumda Türk Telekom, Superonline veya hangi İSS’yi kullanıyorsanız onlardan yardım isteyin.

İnternetsiz kalmamanız dileğiyle.

Mert Çelik {Mert Çelik}

“İnternet Hızı Neden Yavaş” üzerine 4 yorum

 1. Pizza Kent dedi ki:

  Bıktık artık bu interney yavaşlıgında türk teleom pişmanlık söyleyim herkese internet neden yavaş türk telekom yüzünden..

  1. Tolga Kaya dedi ki:

   Uluslararası CDN sağlayıcısı olan Akamai’nin hazırladığı rapora göre Türkiye, fiber internet hızıyla dünyada 147 ülke arasında maalesef 67. sırada yer alıyor.

   Ülkemiz ortalama 7.6 megabitlik internet hızıyla Avrupa ülkelerinin internet hızının neredeyse yarısına erişebiliyor. Bu hızla Türkiye, Kenya (15 megabit) ve Şili (8.6 megabit) gibi ülkelerin bile gerisinde bırakıyor.

   Bu durumun en temel sebebi aslında Fiber altyapının eksikliği. Daha sonra evlerin DSL altyapılarının zamanla aşınması,çeşitli idari ve bürokratik sorunlar vs. olarak sıralanabilir.

   Uzmanlar bu temel eksikliğin giderilmesi için ülkemizin 5 kat daha fiber altyapıya ihtiyacının olduğunu ifade ediyorlar.
   Ülkemizin telekomünikasyon altyapısındaki sorunları başka yazılarımızda daha detaylı olarak ele alacağız.

  2. khadim dedi ki:

   Benzer bir meselem var.

   1. Mert Çelik dedi ki:

    Nasıl bir mesele khadim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir