Reklam Alanı
Reklam Alanı
internette gezinirken dikkat edilmesi gerekenler
Editör Seçimi 117 views 0

İnternette Gezinirken Çok Dikkatli Olun

İnternette gezinirken çok dikkatli olun. Neden mi? Belkide çok tehlikeli bir iş yapıyorsunuzdur. Yanlış anlamayın! Siz farkında bile  değilken hackerlar ya da casus programlar tarafından kullandığınız telefonunuz, bilgisayarınız yada internete bağlı herhangi bir cihazınız size tehlikeliişler yaptırıyordur da haberiniz bile yok. Zira internette gezinirken dikkat edilmesi gerekenler listesini saymaya kalksak oldukça uzun bir liste çıkarabiliriz. Ama dikkat edilmesi gerekenleri birazcık belirtmek ve küçük ipuçları biraz sizi rahatlatabilir belki.

internette gezinirken dikkat edilmesi gerekenler

Her ne kadar uzun bir liste çıkarabileceğimiz söylesek de internette gezinirken dikkat edilmesi gerekenler listesini belli başlı kuralları yazarak özetlemek istiyoruz.

Kural 1: Dibini görmediğin kuyuya inme

Orada burada gördüğünüz reklamlar, “Şok! Nihai durumu şaşırttı!” “Vah vah kızcağıza ne yapmışlar…” başlıklı videoymuş benzeri karşınıza çıkan facebook gönderilerine tıklamamakla işe başlayabilirsiniz. Bu stil gönderiler çoğunlukla birey listenizin yarsı etiketlenerek paylaşılır. Garipsemeniz gerekli olan önce puan budur. Bunun yakınında, karşınıza çıkan her linke şüphesiz tıklamamalısınız. İnternet aleminde kesin güvendiğiniz siteler vardır. Bunları kullanabilirsiniz. Bulma motorlarında denetim yapıyorsanız, bana kalırsa 2.sayfadan sonrasına pek göz atmamanız. Zira bilgi oranı düşerken, düzmece içerik oranı birçok artmakta.

Kural 2: Her yere e-posta adresini girme

Ücretsiz dijital oyun keyi alırken, %100 indirime girmiş yazılım lisansları alırken, bir seferlik uğradığınız bir sitede bilgiye erişmek istiyorken sizden kayıt istiyorsa e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir. Üstelik bu stil siteler size “bültene abone ol” benzeri bir kutucuk işaretletiyorlar. Dikkatinizden kaçarsa ve sizde o tiki kaldırmazsanız, iştirak eden kutunuzun çöplük olma yolunda önce adımlarını atmışsınız demektir. Bunun amaçlı, bir kullanımlık e-posta adresi almakta fayda var. Almak dediğime bakmayın yalnızca bir tık yapmanız yeteri kadar. Bir kullanımlık e-posta servislerinden en bilindik olanı: https://tempail.com/tr/

Kural 3: Telefon numaranızı bilmediğiniz sitelere vermeyin

Kimse size, bir tıkla iphone 6 kazanma talihi vermez. Film, müzik indirirken telefon numaranızı sormaz. Bu yüzden bildiğiniz sitelere, bilhassa absürt sapan bir tıkla telefonunu gir şunu şunu kazan diyen sitelere şüphesiz telefon numaranızı girmeyiniz. Sahtekar olmakla beraber telefon numaralarınız ajanslara satılabilir. Buda demek oluyor ki her yerden çok reklam SMS’i alacaksınız.

Kural 4: Düzmece indirme butonlarına dikkat

Düzmece indirme butonları da  internette gezinirken dikkat edilmesi gerekenler listesinde 4. sırayı alıyor. Dosya indirme ve yükleme servislerinin sıkça yaptığı oyunlardan biri. İndirme butonuna aynı yabancı bir reklam detaylı buton konuyor. Bu butona bastığınız zaman yabancı bir siteye yönleniyorsunuz. Haydaaa deyip siteye geriye döndüğünüzde ve temkinli incelediğiniz asal indirme butonun ek olarak aşağıda meydana geldiğini görüyorsunuz. Çoğunlukla zararı bulunmasa da sizi keriz mahaline koyup üzerinizden para elde etmek talep eden adamlara göz yummamalısınız.

Kural 5: Sponsorlu indirme programları

Mesela ine dosya indirme sitesi üzerinden dosya indirmeniz gerekmektedir olabilmektedir. İndir butonuna basınca sitenin adı.exe uzantılı bir dosya inmiş olarak görebilirsiniz. Başka Bir Deyişle bu site öncesinde onun indirme programını kurmanızı istiyor, ardından onun üzerinden dilediğiniz dosyayı indirmenizi istiyor olabilmektedir. Biz bunun için sponsorlu indirme yazılımları diyoruz. Kurulum evrelerinde uyarı etmezseniz bize çok yazılım kurdurtup, varsayılan tarayıcınızı, anasayfanızı değiştirmesine müsaade verebilirsiniz. Üstelik reklam dolu toolbarlar yüklemesine müsaade vermiş olabilirsiniz. Meçhul indirme siteleri sizden öncesinde indirme programını kurmanızı istiyorsa anında o dosyayı bırakın ve uzaklaşın. Riske gerek yok.

Kural 6: Sosyal medya hesaplarınıza dikkate edin

Bir yere kayıt olurken/giriş yaparken size bunun amaçlı illede toplumsal medya hesabınızla yapmanız gerektiğini söylüyorsa şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bununla Beraber bilmediğiniz facebook/twitter uygulamalarına katılırsanız, adınıza gönderi paylaşılabilir. Bu gönderiler çoğunlukla güzel olmayan gönderiler olmakla beraber facebook ya da twitter’a girmiş olduğunuz her bilginin sızdırılmasını da ne sebeple olabilmektedir. Bu yüzden toplumsal medya hesaplarınızda ayrıntılı bilgileriniz bulunursa, meçhul facebook uygulamalarını kullanmamaya ve meçhul sitelerde facebook üzerinden giriş yapmamaya itina göstermenizi öneririm.

Kural 7: E-posta adresiniz mümkün olduğunca özel olmalı

Bana kalırsa şu sürede en mühim kurallardan bir tanesi. Bilinen bilindik firmalar üzerinden, düzmece e-postalar yollanılarak bilgisayarınıza virüs bulaştırmaya çalışıyorlar. Çoğalış kendinize özel e-posta adresi alma zamanınız geldi. Bu e-posta adresinizi arkadaşlarınızdan, çalıştığınız insanlardan yabancı kimse bilmemeli. Toplumsal medya, forum/site üyeliklerinin vs bulunduğu e-mailiniz ise bir rafta öylece kalmalı. Bu sayede özel olarak kullanmakta olduğunuz e-posta adresiniz web ortamanına düşmeyeceği amaçlı bu stil virüslere ve spam maillerine rastlamanız oldukça düşük olacaktır. Elektronik Posta hesabı açmanın ücretsiz meydana geldiğini düşünürsek bence zaman kaybetmeden yeni bir tane e-posta almanızı öneririm.

Bu maddeleri gündelik kullanıma indirerek size aktarmak istedik. Şuanda aklıma gelenler bunlar. Eğer sizde bu yazıya bir birşeyler katmak isterseniz lütfen yazının altında bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşlerinizi iletmekten çekinmeyiniz. İnternette güvende olmanın en iyi yolu, kullanıcı bilincinden geçer.

https://www.mobildonanim.com/ 

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir