Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternette Gezinirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Editör Seçimi 323 0

İnternette Gezinirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternette Gezinirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Uzuuun bir aradan ardından yabancı bir yazımla sizlerle birlikteyim. Büyük Ihtimalle yazacağım şeylere en iyi başlık olarak bunu bulabildim. Uyarı edilmesi gerekenlerden ek olarak ziyade bilgileriniz muhafaza etmek, spam maillerden uzak durmak, internette dolaşırken sorun yaşamamanız amaçlı nelere uyarı etmelisiniz birazcık belirtmek ve küçük ipuçları sunmak talep ediyorum.

Kural 1: Dibini görmediğin kuyuya inme

Orada burada gördüğünüz reklamlar, “Şok! Nihai durumu şaşırttı!””Vah vah kızcağıza ne yapmışlar…” başlıklı videoymuş benzeri karşınıza çıkan facebook gönderilerine tıklamamakla işe başlayabilirsiniz. Bu stil gönderiler çoğunlukla birey listenizin yarsı etiketlenerek paylaşılır. Garipsemeniz gerekli olan önce puan budur. Bunun yakınında, karşınıza çıkan her linke şüphesiz tıklamamalısınız. İnternet aleminde kesin güvendiğiniz siteler vardır. Bunları kullanabilirsiniz. Bulma motorlarında denetim yapıyorsanız, bana kalırsa 2.sayfadan sonrasına pek göz atmamanız. Zira bilgi oranı düşerken, düzmece içerik oranı birçok artmakta.

Kural 2: Her yere e-posta adresini girme

Ücretsiz dijital oyun keyi alırken, %100 indirime girmiş yazılım lisansları alırken, bir seferlik uğradığınız bir sitede bilgiye erişmek istiyorken sizden kayıt istiyorsa e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir. Üstelik bu stil siteler size “bültene abone ol” benzeri bir kutucuk işaretletiyorlar. Dikkatinizden kaçarsa ve sizde o tiki kaldırmazsanız, iştirak eden kutunuzun çöplük olma yolunda önce adımlarını atmışsınız demektir. Bunun amaçlı, bir kullanımlık e-posta adresi almakta fayda var. Almak dediğime bakmayın yalnızca bir tık yapmanız yeteri kadar. Bir kullanımlık e-posta servislerinden en bilindik olanı: http://www.fakemailgenerator.com/

Kural 3: Telefon numaranızı bilmediğiniz sitelere vermeyin

Kimse size, bir tıkla iphone 6 kazanma talihi vermez. Film, müzik indirirken telefon numaranızı sormaz. Bu yüzden bildiğiniz sitelere, bilhassa absürt sapan bir tıkla telefonunu gir şunu şunu kazan diyen sitelere şüphesiz telefon numaranızı girmeyiniz. Sahtekar olmakla beraber telefon numaralarınız ajanslara satılabilir. Buda demek oluyor ki her yerden çok reklam SMS’i alacaksınız.

Kural 4: Düzmece indirme butonlarına dikkat

Dosya indirme ve yükleme servislerinin sıkça yaptığı oyunlardan biri. İndirme butonuna aynı yabancı bir reklam detaylı buton konuyor. Bu butona bastığınız zaman yabancı bir siteye yönleniyorsunuz. Haydaaa deyip siteye geriye döndüğünüzde ve temkinli incelediğiniz asal indirme butonun ek olarak aşağıda meydana geldiğini görüyorsunuz. Çoğunlukla zararı bulunmasa da sizi keriz mahaline koyup üzerinizden para elde etmek talep eden adamlara göz yummamalısınız.

Kural 5: Sponsorlu indirme programları

Mesela ine dosya indirme sitesi üzerinden dosya indirmeniz gerekmektedir olabilmektedir. İndir butonuna basınca sitenin adı.exe uzantılı bir dosya inmiş olarak görebilirsiniz. Başka Bir Deyişle bu site öncesinde onun indirme programını kurmanızı istiyor, ardından onun üzerinden dilediğiniz dosyayı indirmenizi istiyor olabilmektedir. Biz bunun için sponsorlu indirme yazılımları diyoruz. Kurulum evrelerinde uyarı etmezseniz bize çok yazılım kurdurtup, varsayılan tarayıcınızı, anasayfanızı değiştirmesine müsaade verebilirsiniz. Üstelik reklam dolu toolbarlar yüklemesine müsaade vermiş olabilirsiniz. Meçhul indirme siteleri sizden öncesinde indirme programını kurmanızı istiyorsa anında o dosyayı bırakın ve uzaklaşın. Riske gerek yok.

Kural 6: Toplumsal medya hesaplarınıza uyarı edin

Bir yere kayıt olurken/giriş yaparken size bunun amaçlı illede toplumsal medya hesabınızla yapmanız gerektiğini söylüyorsa şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bununla Beraber bilmediğiniz facebook/twitter uygulamalarına katılırsanız, adınıza gönderi paylaşılabilir. Bu gönderiler çoğunlukla güzel olmayan gönderiler olmakla beraber facebook ya da twitter’a girmiş olduğunuz her bilginin sızdırılmasını da ne sebeple olabilmektedir. Bu yüzden toplumsal medya hesaplarınızda ayrıntılı bilgileriniz bulunursa, meçhul facebook uygulamalarını kullanmamaya ve meçhul sitelerde facebook üzerinden giriş yapmamaya itina göstermenizi öneririm.

Kural 7: E-posta adresiniz mümkün olduğunca özel olmalı

Bana kalırsa şu sürede en mühim kurallardan bir tanesi. Bilinen bilindik firmalar üzerinden, düzmece e-postalar yollanılarak bilgisayarınıza virüs bulaştırmaya çalışıyorlar. Çoğalış kendinize özel e-posta adresi alma zamanınız geldi. Bu e-posta adresinizi arkadaşlarınızdan, çalıştığınız insanlardan yabancı kimse bilmemeli. Toplumsal medya, forum/site üyeliklerinin vs bulunduğu e-mailiniz ise bir rafta öylece kalmalı. Bu sayede özel olarak kullanmakta olduğunuz e-posta adresiniz web ortamanına düşmeyeceği amaçlı bu stil virüslere ve spam maillerine rastlamanız oldukça düşük olacaktır. Elektronik Posta hesabı açmanın ücretsiz meydana geldiğini düşünürsek bence zaman kaybetmeden yeni bir tane e-posta almanızı öneririm.

Bu maddeleri gündelik kullanıma indirerek size aktarmak istedim. Şuanda aklıma gelenler bunlar. Eğer sizde bu yazıya bir birşeyler katmak isterseniz lütfen yazının altında bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşlerinizi iletmekten çekinmeyiniz. İnternette güvende olmanın en iyi yolu, kullanıcı bilincinden geçer.

{Mobil}

Teknoloji haberleri, inceleme, video, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, LG G4, Samsung, Galaxy S6, Note 5, HTC One M9, Note 4, Sony Xperia z5,mobil,donanım,pc,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir