Reklam Alanı
Reklam Alanı
internetten alışveriş yapmak
İnceleme 982 Okunma 0

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenilir Mi?

İnternetten alışveriş yapmak gerek zaman kazanımı açısından, gerekse de ürün ve fiyat karşılaştırması açısından biz tüketicilere büyük kolaylık sunuyor. “İnternette alışveriş güvenli değil’’ ön yargısı yüzünden birçok kişi hala internetten alışveriş yapmak güvenli değil diye düşünüyor. Oysa giyimden tutun yemeğe kadar her şey akıllı telefonlarınız veya bilgisayarlarınız sayesinde ayağınıza kadar geliyor.Peki gerçekte internetten alışveriş yapmak güvenilir mi?

Gerçekten internetten alışveriş yapmak güvenilir mi?

Özellikle mobil teknoloji alanında yapılan geliştirmeler ve insanların refah seviyelerini yükseltmek için yapılan çalışmalar sonucunda markalar satışlarını daha fazla arttırdı. Bu şirketler normalden çok daha fazla kâr oranıyla her gün satışlarını internetten yapıyorlar fakat bizim ülkemizde yaşayan bir çok insan halen internetten alışveriş yapmak konusunda tereddüt yaşıyor. Haklılar her gün televizyonda bir dolandırıcılık hikayesi görüyoruz ve şüphelenmemiz imkansız gibi bir şey diyebiliriz.

internetten alışveriş yapmak

internetten alışveriş yapmak

İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar mevcut. İnternetten alışveriş yapmak eskiden olsaydı güvenilir değildi fakat günümüzde halen bu konu da bazen sorunlar yaşanıp insanlar dolandırılabiliyorlar.

Bu kurallara uymanız halinde aslında internetten alışveriş yapmak  sandığınızdan daha kolay. Bu kuralları sizler için listeledik. Umarız sizlere yardımcı olabiliriz. İşte internetten alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar:

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

 1. Alışveriş yapacağınız Web Sitesinden emin olun: İlk defa alışveriş yapacağınız bir siteye ait yorumları mutlaka okuyun.Çevrenizde bu isteden alışverriş yapan var mı araştırın.
 2. ÖZellikle ilk kez alışveriş yapacağınız sitenin iletişim bilgilerini kontrol edin: Satış yapan firmaların işletmecileri tüzel kişiyse ticari unvanlarını, gerçek kişilerse ad, soyadları, telefon, adres ve e-posta gibi iletişim bilgilerini tüketicilerle paylaşmak zorundadırlar. Bu bilgileri paylaşmayan e-ticaret firmalarına şüpheyle yaklaşın.
 3. Ürünün garanti belgeleri, fiyat ve diğer ayrıntılı bilgilerine dikkat edin: Garanti belgeleri ve ürünün fiyatı kullanıcıyla paylaşılır. KDV dâhildir gibi bilgilerin olup olmadığına dikkat edin.Şayet ürünü sepete eklediğinizde fiyat farklıysa firmayla irtibata geçip bunu bildirin yoksa da oradan alışveriş yapmayın.
 4. Ürünü Kargodan  teslim alırken kontrol edin: Kargo teslimatı sırasında eksik veya hasarlı gelen ürünler, kargonun geç gelmesi ya da hiç gelmemesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu yüzden ürününüzü teslim alıp kargo teslim tutanağını imzalamadan iyice kontrol edin.
 5. Fatura ve Ödeme Bilgilerinizi saklayın: Bir internet sitesinden alışveriş yaptığınızda, ödeme sonrası karşınıza çıkan ödeme bilgilerinin yer aldığı sayfanın yazılı çıktısını almak ya da o sayfanın ekran görüntüsünü almak sizin o siteden alışveriş yaptığınıza dair elinizde bir kanıt olması anlamına geliyor. Bu yüzden faturalarınızı ve ödeme bilgilerini saklayın ve lazım olursa bu belgelerle yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz. Ayrıca ürünle beraber gelen faturayı da saklamakta da fayda var. Çünkü iade yapmak isterseniz bu faturaya ihtiyacınız olacak.

  internetten alisveris yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  internetten alisveris yaparken dikkat edilmesi gerekenler

 6. Kesinlikle ofis ortamındaki  ortak bilgisayardan alışveriş yapmayın.
 7. Alışveriş yapacağınız sitenin SSL sertifikasının bulunması. SSL sertifikası bulunan siteler sizlere daha güvenilir bir ortam ve şifrelenmiş işlemler sunarlar.
 8. SSL sertifikası her zaman işe yaramayabilir yani alışveriş yaptığınız sitenin tanınırlığı da bu konu da çok etkili. n11,gg, yemeksepeti, defacto vs.gibi bilinen markalardan gönül rahatlığıyla alışverişinizi yapabilirsiniz.
 9. Tereddüt ettiğiniz sitelere asla kredi kartı bilgilerinizi hatta adınızı ve soyadınızı vermeyin.
 10. Ödemelerinizi gerçek kredi kartı bilgileriniz değil sanal kredi kartı numaranızı verin.
 11. Eğer sanal kredi kartı fialan uğraşaşam diyorsanız ürün ücretini Havale veya EFT yapın.
 12. Bu ödeme yöntemlerinden hiçbirisine güvenmiyorsanzı Kapıda Ödeme alan firmaları veya siteleri tercih edin.
 13. Ödeme sayfasında kredi kartı bilgilerinizi girerken sanal klavye kullanın.
 14. Halen bir tereddütünüz varsa internetten alışveriş yapmayın en iyisi siz dışarıya çıkıp güvenle alışverişinizi yapmaya devam edin.

mobildonanim.com

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir