Reklam Alanı
Reklam Alanı
iPhone 5 İnceleme
İnceleme 623 Okunma 0

iPhone 5 İnceleme

iPhone 5: Daha ince, Daha hafif, Daha hızlı

Akıllı cep telefonu segmentinin en önemli ve başarılı isimlerinden bir tanesi olan Apple, her sunduğu yeni modelle piyasayı alt üst etmeyi başarıyor. Akıllı telefon serisi iPhone, tüm dünyada yoğun ilgi gören akıllı telefonların başında geliyor.

Apple 12 Eylül’de yeni akıllı telefonunun resmi tanıtımını düzenlediği etkinlikte gerçekleştirdi. Apple tablet segmentinde ki temsilcisi iPad serisinde iPad, iPad 2 kullanırken, geçtiğimiz Mart ayında yeni sunduğu tabletinde iPad 3 ismini kullanması beklenirken Yeni iPad ismini kullanarak herkesi şaşırtmayı başarmıştı.

Apple’ın akıllı telefon serisinde iPhone iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPhone 4S isimlerini kullandıktan sonra iPad’de olduğu gibi Yeni iPhone ismi beklenirken, Apple iPhone 5′i kullanmanın daha iyi olacağına karar vermişti.

Apple’ın yeni nesil akıllı telefonu iPhone 5 olarak tanıtıldı ve tanıtımdan iki gün sonra da ön siparişe sunuldu. Hemen arkasından Apple 21 Eylül tarihinde yeni akıllı telefonu iPhone 5′i Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Avustralya, Hong Kong, Japonya ve Singapur’da satışa sundu.

Apple daha sonra 28 Eylül tarihinde Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İrlanda, İtalya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre  olarak 22 ülke de daha resmi olarak satışa sunuldu.

iPhone 5 Teknik Özellikler:

 • 4″ büyüklüğünde 1136×640 piksel çözünürlüğünde dokunmatik Retina ekran
 • ARMv7 mimarisini kullanan 1Ghz saat hızında çift çekirdekli özel tasarım A6 yonga seti
 • 1GB sistem belleği
 • 16GB/32GB/64GB dahili veri kapasitesi seçeneği
 • 8MP (1080p video kayıt) arka kamera
 • 1.2MP (720p video kayıt) ön kamera
 • Wi-Fi 802.11a/b/g/n
 • LTE
 • GPS – GLONASS
 • Bluetooth
 • nanoSIM
 • iOS 6 işletim sistemi

iPhone 5 Tasarım

Apple’ın yeni akıllı telefonlarında ki tasarıma baktığımızda iPhone, iPhone 3G ve iPhone 3GS’de benzer bir tasarım yer alırken, iPhone 4 ile birlikte bambaşka bir model tasarımı yapıldığını görüyoruz. Apple kullanıcıları tarafından da oldukça sevilen bu tasarım daha sonra iPhone 4S’de de kullanılmıştı.

Teknoloji meraklıları her ne kadar daha farklı bir tasarım için beklentilerini yükseltmiş olsalar da, Apple zaten oldukça başarılı bir tasarımı bir kenara koyarak, yeniden bir tasarım yapmaktansa, iPhone 4 ve iPhone 4S’de  ki tasarım üzerinde bir takım geliştirmeler ile sunmayı daha uygun buldu.

Apple tasarımı ekran boyutuna göre tekrar şekillendirdi ve 3.5″ lik ekrana göre daha büyük olan 4″ ekrana göre yeni bir kasa yapısı ortaya çıktı. iPhone 5, 123.8mm x 58.6mm x 7.6 mm ölçülere sahip. iPhone 4S ile kıyaslayacak olursak eğer, iPhone 4S’de 115.2 olan uzunluğuna göre 8.6mm dolayında bir artış göze çarpıyor.

Genişliğin ise iPhone 4S ile aynı olduğunu görüyoruz. Apple’ın iPhone 5′in genişliğini arttırmama sebebi olarak tek ile ekranın en üst ve en alt kısmı arasında baş parmağın en iyi şekilde hareket edebilmesi olarak açıkladığını söyleyebiliriz.

Diğer taraftan kalınlığa baktığımızda iPhone 4S’de 9.3mm olan kalınlık iPhone 5′de 7.6mm olarak belirlenmiş. Bu da oldukça göze çarpan bir özellik olarak dikkat çekiyor.

Ağırlığına baktığımda iPhone 5′in 112gr olduğunu ve iPhone 4S’in 140gr ağırlığı karşısında %20 oranında daha az bir değer ile oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Apple yeni akıllı telefonunda alüminyum ve cam malzeme kullanmış.

Ekran

Apple iPhone 5 donanımında ilk olarak ekrandan başlayacak olursak eğer ekran 4″ büyüklüğünde ve 1136×640 piksel çözünürlüğünde, yeni ekranın piksel yoğunluğu 326ppi iPhone 4S ile aynı. 800:1 kontrast oranı ve 500cd/m2 parlaklık oranına sahip.

Apple’ın bir önceki nesil olan 3.5″ e göre büyüyen ekranı 16:9 görüntü oranını da birlikte getiriyor. Bu oran ile özellikle 16:9 filmlerin oldukça iyi bir şekilde iPhone 5 ekranından izlenebileceğini söyleyebiliriz.

Son dönemde akıllı telefonlara baktığımızda özellikle multimedya kullanımı için büyük ekran tercihi üst seviyelerde. Ancek Apple iPhone 5 ekranını Galaxy S III gibi 4.8″ seviyesine çekmek yerine 4″ civarında kalmayı tercih ediyor.

İşlemci

Apple’ın işlemcisine bakacak olursak eğer, Apple 12 Eylül resmi tanıtımında A6 olarak adlandırdığı yonga seti hakında pek fazla bilgi vermemişti. Apple yeni A6 yonga seti hakkında sadece 2 kat hızlı CPU ve GPU demekle yetinmişti. Daha sonra A6 yonga setinin üretiminin Samsung tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştı.

Apple’ın yeni A6 yonga seti, ARMv7 mimarisinde fakat, tamamen Apple tarafından tasarlanmış bir ürün. 1Ghz saat hızında çalışan çift çekirdekli işlemciyi barındıran A6 yonga seti ayrıca üç çekirdekli grafik işlemcisine sahip.

Apple’ın yeni çift çekirdekli işlemci içeren A6 yonga setinin test değerleri de bir hayli etkileyici gözüküyor.

Grafik İşlemci

Apple’ın A6 yonga seti 3 çekirdekli grafik işlemcisine sahip. Imagination Technologies tarafından üretilen 3 çekirdekli yapıya sahip, yeni tasarım PowerVR SGX543 grafik işlemciye sahip. Bir önceki nesil iPhone 4S’de 200Mhz çift çekirdekli tasarım kullanılırken, 3. nesil iPad’de 200Mhz dört çekirdekli tasarım yer almıştı.

Apple iPhone 5′in grafik işlemcisi ile ilgili testlere baktığımızda grafik işlemci performansının, 3. nesil iPad’de kullanılan A5X yonga setinde ki grafik işlemci performansı ile benzer olduğunu görüyoruz. A6 standart A5 gibi 64-bit bellek arayüz genişliğini kullanırken, A5X 128-bit bellek arayüz genişliğini kullanıyor.

Kamera

Apple iPhone 5, bir önceki nesil olan iPhone 4S’de olduğu gibi 8MP çözünürlükte iSight kamera kullanıyor. Her ne kadar iPhone 4S ile aynı kameraya sahip olsalar da iPhone 5′in kamerası daha ince bir tasarıma sahip. Saniyede 30 kare olmak üzere 1080p video kayıt gerçekleştirebiliyor.

Apple iPhone 5 ayrıca ön tarafında FaceTime HD, 1.2MP çözünürlükte yine saniyede 30 kare olmak üzere 720p video kayıt yapabilen ikinci bir kamera yer alıyor.

Apple iPhone 5 kamerası ile etkileyici çekimler yapılabiliyor. Apple özellikle düşük ışıkta ki çekim performansını arttırmak için geliştirmeler yapmış. Kamera ile ilgili etkileyici özelliklerden bir tanesi de video çekimi gerçekleştirken, aynı zamanda fotoğraf çekimi de gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için de video çekim ekranında, köşede bulunan fotoğraf ikonuna dokunmak yeterli oluyor.

Apple’ın yeni kamerası, bir önceki nesil iPhone 4S ile benzer özellikler taşıyor. Fotoğraf ve video çekiminde her iki akıllı telefon ile yapılmış görüntülerde pek bir fark görünmüyor.

Apple iPhone 5′de ayrıca büyük ekran avantajı ile Panorama çekimi de gerçekleştirebiliyorsunuz. 28MP çözünürlükte panoramik görüntüler elde etmeniz mümkün.

iPhone 5 arka kamerası 30 saniye kare 1080p video çekimi yapabiliyor. iPhone 5 ile çekilen bir videoyu üstte inceleyebilirsiniz. iPhone 4S ile kıyasladığımızda kalite açısından bir fark görülmeyen iPhone 5 video çekimin özellikle titreme yönünden daha iyi bir yapı sergilediğini belirtebiliriz.

Diğer taraftan video çekimi sırasında iPhone 5′in mikrofon kalitesinin de daha iyi olduğu dikkat çekiyor.

Diğer Donanım Özellikleri

Apple iPhone 5 sistem belleği olarak 1GB RAM kullanılmış. Apple geçmiş nesiller iPhone 4 ve iPhone 4S’de 512MB sistem belleği kullanmıştı. Apple iPhone 5′in aşağıda listede de görüldüğü üzere Samsung’un 8 Gigabit mobile DRAM modüllerini kullandığını görüyoruz.

1066Mhz saat hızında çalışan dual 32-bit LPDDR2 yer alıyor. Apple iPhone 5 8528MB/sn ile iPhone 4S’e göre %33 oranında daha hızlı. Diğer taraftan 12800MB/sn bellek veriyolu hızına sahip Yeni iPad’e göre ise yavaş kalıyor.

Apple iPhone 5, önceki iPhone modelleri gibi 16GB, 32GB ve 64GB dahili veri kapasitesi ile geliyor. Kapasite arttırımı diğer modellerde olduğu gibi iPhone 5′de de mümkün değil.

Apple’ın yeni akıllı telefonu LTE desteğine sahip. Henüz ülkemizde LTE teknolojisi olmadığından yüksek hızlı data alışverişi yapılmasına olanak sağlayan bu teknolojinin bize bir yararının olduğunu söyleyemeyiz. Ancak eğer LTE teknolojisine sahip bir ülkede iseniz 100Mbit hıza kadar veri transfer hızına ulaşılabilir.

Apple iPhone 5 günümüzün bir diğer önemli teknolojisi NFC yani yakın alan iletişimine desteği de bulunmuyor. Bu açığı rakipleri karşısında bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni akıllı teelfon Bluetooth 4.0 ve Wi-Fi 802.11 a/b/g/n kablosuz bağlantı teknolojisini destekliyor. GPS desteğine de sahip.

Apple iPhone 5 yeni nano-SIM standartını destekliyor. Bu da daha küçük boyutlarda bir sim kart yapısı olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone 5 Yazılım

Apple iPhone 5, Apple tarafından geliştirilen en son mobil işletim sürümü olan iOS 6 ile birlikte geliyor. Apple yeni işletim sistemi sürümünü iPhone 3GS ve iPad 2 ve üstü akıllı cihazları için sundu. iPgone  ve iPhone 3G ile iPad yeni iOS 6 işletim sistemi sürümünü alamadılar.

Diğer taraftan iPhone 4 ve iPhone 3GS için de iOS 6′nın bazı özellikleri kullanılamıyor. Apple bu kısıtlamayı, bu akıllı telefonlarda ki donanım yetersizliğini sebep olarak gösterdi.

Apple’ın yeni akıllı telefonu diğer modellere göre daha farklı olan 4″ 1136×640 piksel çözünürlük ile birlikte geliyor. Şu anda App Store’da bulunan uygulamalar uyumsuz olduğundan, geliştiriciler tarafından uygun hale getirilmesi gerekiyor.

Uyumsuz uygulama iPhone 5′de çalıştırıldığında, ekrana görü daha küçük kaldığından, iPhone 5 ekranında alt ve üst siyah şerit ortaya çıkmakta.

Apple’ın iOS 6 ile yeni gelen bir özelliği de Google Maps’in kaldırılarak yerine Apple’ın harita uygulamasının yer alması. Ancak Google Maps’e göre oldukça az detaylı ve oldukça fazla hatalar içeren Apple Maps’in daha gelişmeye ihtiyacı var.

Apple iPhone 5′de diğer önemli yazılım özellikleri, tabi ki sesli asistan Siri (Yine Türkçe dil desteği yer almıyor), Passbook, FaceTime, iCloud sayılabilir.

Batarya Performansı

Apple iPhone 4S  1432mAh, 3.7V, 5.3Wh değerlerine sahip batarya kullanırken, iPhone 5, 1440mAh  3.8V 5.45Wh değerlerine sahip bataryaya sahip. iPhone 5′in bataryası Galaxy S III gibi akıllı telefonlara göre daha düşük olarak gözükse de Galaxy S III’ün batarya canavarı 4.8″ büyüklüğünde ki ekranına karşılık  iPhone 5 4″ gibi daha küçük bir batarya kullanıyor.

Konuşma süresi olarak oldukça etkileyici sonuçlara imza atan iPhone 5, 8 saat 42 dakika civarında konuşma süresi sunuyor. Flash desteğine sahip olmayan web tarayıcı performansı 9 saat 56 dakika olarak karşımıza çıkıyor. Video performansına baktığımızda ise 10 saat 12 dakika gibi yine etkileyici sonucu görüyoruz.

Fiyatı

Apple iPhone 5 henüz Türkiye’de satışa sunulmadı. Amerika Birleşik Devletleri’nde ki fiyatlarına baktığımızda

2 Senelik kontratlı olarak

 • Apple iPhone 5 16GB: 199$
 • Apple iPhone 5 32GB: 299$
 • Apple iPhone 5 64GB: 399$

Kontratsız olarak

 • Apple iPhone 5 16GB: 649$
 • Apple iPhone 5 32GB: 749$
 • Apple iPhone 5 64GB: 849$

Türkiye’de henüz resmi olarak satışa girmeyen iPhone 5, bazı büyük sitelerde 2.999-3.299TL aralığında satışa sunulmuş durumda. ABD fiyatına göre oldukça pahalı olan bu rakamlar, iPhone 5′e hemen sahip olmak isteyen sabırsız kullanıcılar için geçerli.

Sonuç

Apple iPhone 5, şimdiye kadar ki en ince, en hafif ve en hızlı iPhone olarak karşımıza çıkıyor. Ele alındığında malzeme kalitesi kendini hissettiriyor. 4″ büyüklüğünde ki ekranı ile özellikle multimedya deneyimini eski nesillere göre daha iyi sunan iPhone 5 ile Apple gerçekten iyi bir iş çıkarmış.

iOS işletim sisteminin stabilitesini arkasına alan iPhone 5, ilk kez akıllı telefon alacak ya da değiştirecekler için en iyi seçeneklerden bir tanesi olarak dursa da iphone 4S’den terfi için yeterli sebep var mı diye düşünmekte fayda var.

Üst seviye akıllı telefon arayanlar için ilk seçeneklerden bir tanesi olan Apple iPhone 5, satış rakamları ile de rekor kırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir