Reklam Alanı
Reklam Alanı
iphonex vs note 8
Editör Seçimi 3.224 Okunma 4

iPhone X vs Galaxy Note 8 kamera kalitesi karşılaştırması

Uzun süredir Apple’ın iPhone’ları ile Samsung’un Amiral Gemisi telefonları arasında kamera kalitesi konusunda şu ana kadar oldukça fazla karşılaştırma(iPhone X vs Galaxy Note 8) yapıldı.

İşte şimdide iPhone X ile Galaxy Note 8 arasındaki video ve fotoğraf kalitesi yayınlandı.

iPhone X’mi Galaxy Note 8’mi ?

1- 4K Video Çekimi

4K Video Çekimi

iPhone X vs Galaxy Note 8 4K Video Çekimi Kıyaslaması

Hem iPhone X hem de Galaxy Note 8, 4K video kaydedebiliyor. Ancak Apple’ın iOS 11 ile birlikte sunduğu HEVC video formatı sayesinde iPhone X, saniyede 60 kare ile Galaxy Note 8’e göre iki kat daha hızlı 4K video kaydedebiliyor.

iPhone X, saniyede 240 kare hızla şaşırtıcı bir şekilde 1080p yavaş video çekimi (slow motion video) yapabiliyor. Oysa Note 8 yalnızca 1080p’yi en fazla 60 kare içinde kaydedebiliyor. Ayrıca Note 8’de 240 fps yavaş çekim yapabilmeniz için 720p’ye basmanız gerekli.

2- Ön Kamera

Ön Kamera Çekimi

iPhone X vs Galaxy Note 8 Ön Kamera Kıyaslaması

Note 8’in 8 megapiksellik Ön Kamerası, iPhone X’in 7 megapiksel kamerasına kıyasla bir adım önde görünüyor. Bu durum, Note 8’de 1440p video kaydına imkân tanırken iPhone X’de 1080p video kaydına imkânı tanıyor.

Ön Kamerada iPhone X, daha düşük çözünürlüğe sahip olmasına rağmen daha fazla detay sunuyor. Note 8’de ise gözlerin altındaki gölgeler daha aydınlık ve iyi görünürken, renkler ve vurgulama daha doğal gözüküyor.

3- Arka Kamera

iPhone X vs Galaxy Note 8 4K Ön Kamera Kıyaslaması

iPhone X vs Galaxy Note 8 Arka Kamera Kıyaslaması

Arka Kamerada 4K’ya geçildiğinde ise, iPhone nesneleri daha düzgün şekilde açığa çıkarıyor ve sokak levhaları ve yüzdeki kılların görüntüsünü daha detaylı gösteriyor. Aynı mekanda Note 8 fotoğrafı daha karanlık çıkarsa da daha hoş bir görüntü sağladığını söylemek mümkün.

Bu noktada iPhone X biraz daha kontrast kullansa daha iyi olabilirdi. Ancak çekilen fotoğrafın doğallığa daha yakın olduğunu söylemek yanlış olmaz. iPhone X, daha parlak bir fotoğraf pozuna sahip olsa da, yine de daha fazla parlaklık sunduğu için bulutlardaki ayrıntıyı yakalamak bir hayli güç.

4- Odaklanma

Odaklanma Kıyaslaması

Odaklanma Kıyaslaması

Yürümek için Note 8’in optik görüntü dengesi daha iyi bir iş çıkarıyor ancak bu seferde görüntü aşırı ışıklı hale geliyor.Dengeleme daha pürüzsüz olmasına rağmen, Note 8 sürekli olarak geriye veya hedeflenen nesnenin arkasındaki nesneler üzerine odaklanıyor.

Otomatik tekrarlama testlerinden sonra, iPhone, özellikle yakın çekimlerde otomatik odak izleme becerisi ile çok daha iyi bir görüntü ortaya çıkarıyor. iPhone neredeyse anında odaklamaya devam ederken Note 8’in, hem daha uzun odaklanma süresi hem de odaklanmadan zarar görmesi kaliteyi düşürüyor.

5- Düşük Işıkta Kullanım

Düşük Işıkta Çekim Kıyaslaması

Düşük Işıkta Çekim Kıyaslaması

Düşük ışığa baktığınızda Note 8 daha agresif bir şekilde imge gürültüsüne sahipken daha hoş gibi duruyor ama daha az detaylı bir görüntü sağlıyor. Telefoto lens kullandığınızda, Note 8 daha az imge gürültüsü, daha fazla ayrıntı ve daha iyi renkler sunarak iPhone X’i her türlü geçiyor.

iPhone X vs Galaxy Note 8 Genel Durum

iPhone’un 4K çekimde 60 karelik kaydı, özellikle yavaşlamanız durumunda daha pürüzsüz bir video deneyimi sağlıyor. Ancak Note 8’in 4K özelliği, dalgalanma nedeniyle yavaş hareket için kullanılamıyor.
Note 8’de daha yumuşak bir yavaş çekim yapmak istiyorsanız, saniyede 60 karelik çekim yapabiliyorsunuz ama bu özellik 1080p ile sınırlandırılmış. Bu durum Note 8’in genel kalitesinde ciddi bir darbe anlamına geliyor.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi iPhone X, 1080p’de saniyede 240 kare süper yavaş çekim (super-slow motion) yapabilirken, Note 8 yalnızca 720p’de bunu gerçekleştirebiliyor. Genel olarak, Note 8’in görüntüsünün daha az detaya, daha fazla yapaylığa ve sürekli düşük ışığa sahip olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone X vs Galaxy Note 8

iPhone X vs Galaxy Note 8

Note 8, düşük ışık ve dengeleme gibi birkaç kategoride üstün görünse de genel olarak iPhone X’in, daha hızlı ve daha hassas otomatik odaklama, daha canlı renkler ve kontrast ve genel olarak daha ayrıntılı video ile kesinlikle önde olduğunu gördük.

Ayrıca iPhone X’in çekimlerinin, çok daha iyi bir süper yavaş çekim (super slow motion) ve saniyede 60 karede 4K’yı desteklemesi ile piyasadaki tek telefon olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç

Sonuç olarak iPhone X’in Mobil video grafikçiler için doğru bir tercih olduğunu düşünüyoruz.

Tabi son olarak bir de fiyatlarını kıyaslamanız gerekli. Halihazırda Türkiye’de iPhone X, en düşük 6666 TL’ye satılırken Galaxy Note 8 ise en düşük 4000 TL’ye satılıyor.

Bu noktada tercih size kalıyor.

Detayları aşağıdaki videodan izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Kaynak: appleinsider.com

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Burak Yıldırım {Burak Yıldırım}

“iPhone X vs Galaxy Note 8 kamera kalitesi karşılaştırması” üzerine 4 yorum

 1. yigit dedi ki:

  Ben hayatımda bu kadar güzel bir haber ve test görmedim.Emeğinize sağlık mobildonanim.com

  1. Burak Yıldırım dedi ki:

   Bu güzel yorumlarınız için teşekkürler Yiğit bey.

 2. Volkan Yılmaz dedi ki:

  Test güzel elinize sağlık mobildonanim.com ekibi

  1. Burak Yıldırım dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz Volkan bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir