Reklam Alanı
Reklam Alanı
Kingston DTUGT-2TB DataTraveler Ultimate GT-manşet
İnceleme 724 Okunma 0

Kingston DataTraveler Ultimate GT İncelemesi

57.1% Ortalama Puan

Özetle

Kingston DataTraveler Ultimate GT, 2 TB'lık alanıyla şu an dünyada tek olması sebebiyle oldukça iddialı ve ilgi çekici bir USB bellek. Performansıyla da Kingston'ın iddiasını karşılayan cihaz, güzel sonuçlar alıyor. Bu arada keşke üzerinde bir USB-C bağlantı noktası da taşısaydı demeden geçmeyelim. Ancak cihazın bizce en büyük eksisi yüksek fiyatı oluyor. Zira bu cihazın fiyatı tam 7604 TL. Elbette flaş belleğin 1 TB'lık seçeneği de var; ancak o da 3774 TL fiyatıyla göze çarpıyor. Bu anlamda kolay kolay alınabilecek bir ürün gibi durmuyor açıkçası. Kimler Almalı Özellikle 2 TB kapasiteye sahip USB 3.1 flaş bellek arayanların şu an için bu üründen başka bir alternatifi yok.

2 TB kapasite
%99
Kompakt yapı
%85
Sağlam tasarım
%80
İdeal performans
%90
Beş yıllık garanti
%100
Çok pahalı
%1
Şifreleme yazılımı yok
%1
USB-C konnektörü yok
%1

Kingston’ın piyasaya sunduğu ve şuana kadar dünyanın en büyük USB flaş sürücüsü olan Kingston’ın 2 TB’lık DataTraveler Ultimate GT flaş belleği  testi yapıldı. İşte test sonuçları!

USB flaş sürücüler, belki de yeni jenerasyonun pek çoğunun bihaber olduğu, fakat bir neslin aklında hala parıl parıl parlayan fontlarla yazılı duran ünlü depolama birimi olan disketleri ortadan kaldırmasıyla, aşağı yukarı 20 sene kadar evvelce resmen devrim yapmışlardı. Artan kapasite gereksinimi ve manyetik alanın acele bozulabilmesi, disket teknolojisini uçurumun kıyısına sürüklerken, birbiri ardına çoğalan kapasitelerle gelmeye başlayan yeni akım USB hafıza teknolojisi, kısa zamanda kabul gördü ve bu kısa zaman içeresinde de herkesin cebinde kendisine yer buldu.

İlerleyen yıllarda kuşkusuz pazar belirli bir doygunluğa ulaştı, değişik depolama çözümleri belirdi ve bu defa ziller USB hafızalar için çalmaya başladı. Kaçınılmaz son bu kez USB hafızalar için mi geliyordu? Pek sanmıyoruz. Zira görünüşe göre USB hafızalar, disketlerden aşağı yukarı 20 sene kadar sonra bir kez daha işleri karıştırmak amacıyla şehre geri dönüyor:

Kingston’ın 2 TB’lık DataTraveler Ultimate GT flaş belleğiyle tanışın.

Kingston DTUGT-2TB DataTraveler Ultimate GT-manşet

Kingston DTUGT-2TB DataTraveler Ultimate GT

Kingston’ın 2 TB’lık DataTraveler Ultimate GT Tasarımı

Kingston DataTraveler Ultimate GT, tam 2 TB kapasiteye sahip. Bu kapasite şu an bir USB hafıza için dünyada tek. Bundan önceki rekor ise, yine Kingston’ın 2013 senesinde pazara sunmuş olduğu 1 TB’lık modele aitti.

Öte yandan 70 saatlik 4K video kaydı muhafaza etmek amacıyla tasarlanan Kingston DataTraveler Ultimate GT,  şu an pazardaki en büyük SDXC kartların kapasitesini de ikiye katlıyor. Böylece kullananlara geniş mi geniş bir depolama alanı sunarken, bunu hem kompakt bir boyutta sağlıyor, hem de evrensel bir bağlantı noktasını vererek erişimi basit kılıyor.

Kingston DataTraveler Ultimate GT, tasarımıyla küçücük bir USB hafızadan hallice. 7.5 cm’lik uzunlukta olan aygıt, 2.5 cm kalınlığıyla, 2 TB alan sunmuş olduğu hesaba katıldığında gerektiğince kompakt yapıda. Evet, her ne kadar kompakt olsa da, tekrar de onu bir dizüstü bilgisayara taktığınızda, yanındaki USB portunu da kaplıyor. Yani aygıt amacıyla laptop’larda 2 slotluk alana gereksinim duyuyor diyebiliriz. Fakat kutu içersinde ek bir USB kablosunun yer aldığını da bu noktada söyleyelim. Böylece uzatma yolu ile bu bozukluğu aşabiliyorsunuz.

Çinko alaşımlı metalik kasaya sahip olan hafıza, tarttığımızda 60 gram kadar geliyor. Kasasıyla gerektiğince dayanıklı duran aygıt, sürgülü bir sistemi gözetiyor; baş bölümünü çektiğinizde USB yuvası dışarıya doğru çıkıyor. Fakat keşke burada, sürgüyü çektiğinizde açılan, portun olduğu alanı muhafaza eden dayanıklı bir kapak da yer alsaydı. Zira bu durumda USB belleği suya düşürürseniz, rastgele bir korumanız olmayacak. Yine de büyük bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyoruz, fakat ürünün yüksek fiyatını göz önünde bulundurunca, bu tip noktaları ister istemez düşünmeye başlıyorsunuz.

Kingston DTUGT-2TB DataTraveler Ultimate GT

Kingston DTUGT-2TB DataTraveler Ultimate GT

Kingston DataTraveler Ultimate GT Performansı

Bu tür geniş kapasite ve kompakt ebatı bir araya getiren aygıtlar arasında SSD’ler de yer alıyor. Bildiğiniz gibi Samsung’un yine 2 TB kapasitesinde depolama aracı olan Portable SSD T3 aygıtı USB Type-C üzerinden USB 3.1 uyumluluğu sağlıyordu. Kingston DataTraveler Ultimate GT ise USB 3.1 ara birimini sunuyor.

Peki, aygıt nasıl bir performans gösteriyor? 

CrystalDiskMark‘ın yaptığı bu teste göre; Kingston tarafından açıklanan verilere göre DataTraveler Ultimate GT, okuma noktasında 300 MB/s, yazma noktasında ise 200 MB/s veri işleyebiliyor. USB 3.0 ya da 3.1 bağlantı noktaları üzerinden bağlandığında erişebilen hafıza, USB 3.0 üzerinden yapılan testte CrystalDiskMark’ın yaptığı bu testte daha yukarı sonuçlar aldı.

Okuma performansında saniyede 353 MB‘ı görülen DataTraveler Ultimate GT, yazma performansında ise saniyede 133.5 MB’lık bir bir hız sunuyor. Gerçek zamanlı dosya aktarımı yapıldığında ise yazma performansının arttığı tespit edilmiş. Burada ise yine okumada 344 MB/s netice veren hafıza, yazma performansında da saniyede 179 MB seviyesinde veri kopyalayabiliyor.

CrystalDiskMark sonucunu, Samsung SSD T3 ile kıyaslarsak T3’ün 406 MB/s okuma, 375 MB/s yazma performansı ile daha önde durduğunu söylememiz gerek. Evet, belki iki ürün değişik kategorilerde bulunuyorlar fakat çözüm noktasında –fiyat da göz önünde bulundurulduğunda- birbirlerinin alternatifi olabilirler.

Son olarak DataTraveler Ultimate GT’ye uygulanan ATTO tanınmış disk testinde, 289 MB/s okuma ve 199 MB/s de yazma performansı gösterdiğini belirtelim. Bu anlamda, hemen hemen Kingston tarafından verilen rakamlara ulaşıldığını söylemek mümkün.

ATTO Tanınmış Disk Testi

ATTO Tanınmış Disk Testi

Son olarak fiyatı ne kadar dediğinizi duyar gibiyiz. Sıkı durun bu cihazın fiyatı tam 7604 TL. Elbette flaş belleğin 1 TB’lık seçeneği de var; ancak o da 3774 TL fiyatıyla göze çarpıyor.

Tercih size kalıyor.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir