Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnceleme 17 views 0

Kingston DataTraveler Ultimate GT İncelemesi

6.6% Ortalama Puan

Özetle

Kingston DataTraveler Ultimate GT, 2 TB'lık alanıyla şu an dünyada tek olması sebebiyle oldukça iddialı ve ilgi çekici bir USB bellek olabiliyor. Performansıyla da Kingston'ın iddiasını karşılayan cihaz, güzel sonuçlar alıyor. Bu arada keşke üzerinde bir USB-C bağlantı noktası da taşısaydı demeden geçmeyelim. Ancak cihazın bizce en büyük eksisi yüksek fiyatı oluyor. Zira bu cihazın fiyatı tam 7604 TL. Elbette flaş belleğin 1 TB'lık seçeneği de var; ancak o da 3774 TL fiyatıyla göze çarpıyor. Bu anlamda kolay kolay alınabilecek bir ürün gibi durmuyor açıkçası. Kimler Almalı Özellikle 2 TB kapasiteye sahip USB 3.1 flaş bellek arayanların şu an için bu üründen başka bir alternatifi yok.

2 TB kapasite
%10
Kompakt yapı
%10
Sağlam tasarım
%10
İdeal performans
%10
Beş yıllık garanti
%10
Çok pahalı
%1
Şifreleme yazılımı yok
%1
USB-C konnektörü yok
%1

Mobildonanım olarak ”Kingston’ın dünyanın en geniş USB flaş sürücüsü elimizde” Test ettik; işte neticeler!

USB flaş sürücüler, belki de yeni jenerasyonun pek çoğunun bihaber olduğu, fakat bir neslin aklında hala parıl parıl parlayan fontlarla yazılı duran ünlü depolama birimi olan disketleri ortadan kaldırmasıyla, aşağı yukarı 20 sene kadar evvelce resmen devrim yapmışlardı. Artan kapasite gereksinimi ve manyetik alanın acele bozulabilmesi, disket teknolojisini uçurumun kıyısına sürüklerken, birbiri ardına çoğalan kapasitelerle gelmeye başlayan yeni akım USB hafıza teknolojisi, kısa vakitde kabul gördü ve kısa vakit içersinde de her bireyin cebinde kendisine yer buldu. İlerleyen seneler içersinde kuşkusuz pazar belirli bir doygunluğa ulaştı, değişik depolama çözümleri belirdi ve bu defa ziller USB hafızaler amacıyla çalmaya başladı. Kaçınılmaz son bu kez USB hafızaler amacıyla mi geliyordu? Pek sanmıyoruz. Zira görünüşe göre USB hafızaler, disketlerden aşağı yukarı 20 sene kadar sonra bir kez daha işleri karıştırmak amacıyla şehre geri dönüyor: Kingston’ın 2 TB’lık DataTraveler Ultimate GT flaş belleğiyle tanışın.

Tasarım

Kingston DataTraveler Ultimate GT, tam 2 TB kapasiteye sahip. Bu kapasite şu an bir USB hafıza amacıyla dünyada tek. Bundan evvelceki rekor ise, tekrar Kingston’ın 2013 senesinde pazara sunmuş olduğu 1 TB’lık modele aitti.

70 saatlik 4K video kaydı muhafaza etmek amacıyla yeterli alanı yayınlayan DataTraveler Ultimate GT, öte yandan şu an pazardaki en büyük SDXC kartların kapasitesini de ikiye katlıyor. Böylece kullananlara geniş mi geniş bir depolama alanı sunarken, bunu hem kompakt bir boyutta sağlıyor, hem de evrensel bir bağlantı noktasını vererek erişimi basit kılıyor.

DataTraveler Ultimate GT, tasarımıyla küçücük bir USB hafızaten hallice. 7.5 cm’lik uzunlukta olan aygıt, 2.5 cm kalınlığıyla, 2 TB alan sunmuş olduğu hesaba katıldığında gerektiğince kompakt yapıda. Evet, her ne kadar kompakt olsa da, tekrar de onu bir dizüstü bilgisayara taktığınızda, yanındaki USB portunu da kaplıyor. Yani aygıt amacıyla laptop’larda 2 slotluk alana gereksinim duyuyor diyebiliriz. Fakat kutu içersinde ek bir USB kablosunun yer aldığını da bu noktada söyleyelim. Böylece uzatma yolu ile bu bozukluğu aşabiliyorsunuz.

Çinko alaşımlı metalik kasaya sahip olan hafıza, tarttığımızda 60 gram kadar geliyor. Kasasıyla gerektiğince dayanıklı duran aygıt, sürgülü bir sistemi gözetiyor; baş bölümünü çektiğinizde USB yuvası dışarıya doğru çıkıyor. Fakat keşke burada, sürgüyü çektiğinizde açılan, portun olduğu alanı muhafaza eden dayanıklı bir kapak da yer alsaydı. Zira bu durumda USB belleği suya düşürürseniz, rastgele bir korumanız olmayacak. Yine de büyük bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyoruz, fakat ürünün yüksek fiyatını göz önünde bulundurunca, bu tip noktaları ister istemez düşünmeye başlıyorsunuz.

Performans

Bu tür geniş kapasite ve kompakt ebatı bir araya getiren aygıtlar arasında SSD’ler de yer alıyor. Bildiğiniz gibi daha evvelce Samsung’un tekrar 2 TB kapasitesinde depolama alanı yayınlayan, Portable SSD T3 aygıtını incelemiştik. O aygıt, USB Type-C üzerinden USB 3.1 uyumluluğu sağlıyordu. Elimizdeki DataTraveler Ultimate GT de bize USB 3.1 arabirimini sunuyor. Peki, aygıt nasıl bir performans gösteriyor? ,

Kingston’ın verilen rakamlara göre DataTraveler Ultimate GT, okuma noktasında 300 MB/s, yazma noktasında ise 200 MB/s veri işleyebiliyor. Bu rakamlara, USB 3.0 ya da 3.1 bağlantı noktaları üzerinden bağlandığında erişebilen hafıza, bizim USB 3.0 üzerinden yaptığımız testte CrystalDiskMark’tan aşağı yukarı neticeler aldı.

Okuma performansında saniyede 353 MB’ı gördüğümüz DataTraveler Ultimate GT, yazma performansıyla ise bize saniyede 133.5 MB’lık bir netice getirdi. Gerçek vakitli dosya aktarımı yaptığımızda ise yazma performansının arttığını gördük. Burada tekrar okumada 344 MB/s netice veren hafıza, yazma performansında da saniyede 179 MB seviyesinde veri kopyalayabildi.

CrystalDiskMark sonucunu, Samsung’un SSD T3’üyle kıyaslarsak T3’ün 406 MB/s okuma, 375 MB/s yazma performansı ile daha evvelce durduğunu söylemek gerek. Evet, belki iki ürün değişik kategorilerde duruyorlar, fakat çözüm noktasında –fiyat da göz önünde bulundurulduğunda- birbirlerinin seçeneği olabilirler.

Son olarak DataTraveler Ultimate GT’ye uyguladığımız ATTO tanınmış disk testinde, 289 MB/s okuma ve 199 MB/s de yazma performansı aldığımızı belirtelim. Bu anlamda, Kingston’ın verilen rakamlara eriştiğimizi söyleyebiliriz.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir