Reklam Alanı
Reklam Alanı
Klima Tavsiyeleri
Haber 11.293 Okunma 9

Klima Tavsiyeleri

Klima tavsiyeleri yazımıza başlamadan önce klima ile ilgili yeteri kadar bilgi sahibi misiniz diye sormak istiyoruz.Yani bilindik tanıdık bir marka olsun yeter diye mi düşünüyorsunuz? Hiçbir hesaplaması yok mu bu işin diye düşünüyor musunuz? Sıcak ya da soğuk havaların vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan klimayı satın alırken nelere dikkat etmek gereklidir? Klima montajında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Klima ve klima enerjisi nasıl olmalıdır? Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri, Klima Önerileri nelerdir?İşte bu yazımızda klimalara ilişkin tüm detaylara yer vermeye çalışacağız.

Ancak şunu hemen belirtelim. Bu yazımızı oluştururken çok faydalandığımız ve Türkiye’de klimalara dair bu kadar güzel anlatım ve tavsiyelerin olmadığını düşündüğümüz teknoveri.com ‘un hazırladığı Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri 2017-2018  yazısını mutlaka okumalısınız. Gerçekten klimalara ilişkin mükemmel bir kaynak. Elinize sağlık teknoveri.com ve Erdem Tezcan.

Klima Nedir?

Klima,bulunduğunuz ortamdaki hava ve nem seviyesini istenilen sıcaklık ya da soğukluğa göre ayarlayabilen elektrikli bir cihazdır. Klima nem ayarı ile hava değişimi gerçekleştiren ısıyı hissedilecek miktarlarda değiştiren yaz-kış kullanılabilen olmazsa olmaz ürünlerdendir.

Klima nedir?

Klima nedir?

Klima Tavsiyeleri Nelerdir?

En İyi Klima Tavsiyeleri ve Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri 2017-2018  yazılarında da bahsedildiği üzere klima tercihi yaparken bir çok faktöre dikkat etmeniz gereklidir. Aşağıda belli başlı olan özellikleri sıraladık:

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1-Fiyat

Klima almadan önce ilk yapmanız gereken şey; klima bütçenizi belirlemek olmalıdır. Tercih edeceğiniz klimanın hem fiyatı hemde performansı uygun seçilmelidir. Ayrıca klimanın uzun yıllar arıza çıkarmadan verdiğiniz paraya değmesi çok önemlidir.

2-Mevsim

Klimayı ne zaman için alacağınız çok önemli. Yani yazlık mı, kışlık mı olarak kullanacaksınız? Çünküher iki özelliği iyi olan klimalar olsa da  bazı klimalar ısıtmada, bazı klimalar ise soğutmada iyidirler. Ancak biz sizler için her iki özelliği iyi olan klima tavsiye ediyoruz.

3-Enerji

Klimanın enerji kategorisinin seçimi çok önemlidir. Çünkü hiç kimse  alacağı klimanın fazla elektrik harcamasını istemez. A+++ sınıfı klimaları tercih etmeniz önemlidir. Çünkü bu hem yüksek performans hem de az fatura demektir.

Klimalardaki COP ve EER Değerleri Nedir?

COP, Performans Katsayısı anlamına gelir.Klimanın bir birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade eder. A enerji sınıfından olan klimaların COP değeri 3.60 ve üzerindedir. COP değeri, 3.60’ın ne kadar üstüne çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak yüksek verimle ısıtır.

EER ise, Enerji Tasarruf Oranı anlamına gelir. EER değerinin yüksekliği klimanın daha az enerji harcayarak o kadar çok soğutma yapmasını sağlar. 3,20 ve üzerindeki değere sahip EER klimalar, A enerji sınıfına sahiptir.

Klimalar, Enerji Sınıflarına göre AC Motor ve DC motor olmak üzere genel olarak 2’ye ayrılırlar.

AC olanlar yani bilinen adı ile B Tipi Klimalar eski tip elektrik sistemi ile çalışırlar. Elektrik tüketimleri yüksektir ve bu nedenle AB ülkelerinde yasaklanmıştır.

DC Motor yani bilinen adı ile inverter klimalar ise elektrik akımından çektikleri az elektrik ile maksimum verim sağlarlar.

Klima modelleri ise; ikiye ayrılmaktadır. Süper Invertech ve Süper Inverter klimalar.

Süper Inverter klimalar; -15 dereceye kadar soğutma yapabilirler ve %50’ye varan enerji tasarrufu sağlarlar.  2007 yılında pazara sürülen bu ürünler oldukça yaygındır. Inverter klimaları neredeyse tüm markalar üretmektedir.

Süper Inverter Klima-mobildonanım

Süper Inverter Klima

 

Süper Inverter klimalar; -15 dereceye kadar soğutma yapılabilen enerji tasarruflu ve oldukça yaygın ürünlerdir.

 

 

 

Süper Invertech Klima

Süper Invertech Klima

 

Süper Invertech klimalar ise bir nevi akıllı klimalardır ve oldukça performanslıdırlar.

4-Şehir, Kullanım Alanı ve Amacı 

Alınacak klimanın hangi şehir, mekan, hangi kat, alanın ölçüleri, izolasyonu ve ne kadar süre kullanılacağı önemlidir. Bütün bunlar sizin BTU  yani ısı ya da soğutma ihtiyacınızı belirlemektedir.

BTU Nedir? Klima BTU Hesabı Nasıl Yapılır?

BTU Nedir

 

 1 British Thermal Unit =1 055.05585 joules

BTU, kısaca  İngiliz ısı birimi olup klimanın ısıtma ya da soğutma değerini belirten değerdir. Klimalar genelde  9000, 12.000, 18.000, 24.000, 36.000 BTU değerinde sınıflandırılır ve bu değerler 9’luk, 12’lik, 18’lik, 24’lük, 36’lık olarak kısaltılırlar.

BTU hesabına göre kullanım alanına en uygun ve en verimli klima tercih edilmelidir. BTUarttıkça klima fiyatları da arttığı için kullanım alanını doğru hesaplamalısınız.

BTU belirlenirken basit bir matematiksel hesaplama yapılmalıdır. Klima BTU Hesaplama Formülü ise oldukça kolaydır.

Soğutma gereksinimi (Btu,h) = Bölge Katsayısı x Soğutma alanı(m2)

Bölge Katsayısı ise bölgeden bölgeye değişiklik gösterir.

Bölge Katsayıları:

Akdeniz -445
Doğu Anadolu -308
Ege -423
Güney Doğu Anadolu – 462
İç Anadolu -346
Karadeniz -385
Marmara -395

Yukarıdaki bilgilere göre hangi bölgede iseniz soğutulacak ya da ısıtılacak alan ile Bölge Katsayısı’nı çarpıp BTU değerini bulmanız gerekmektedir.

Örneğin 25 metre karelik bir alanda ve Akdeniz Bölgesinde yaşıyorsanız:

445 X 25 = 11.125 BTU değerinden az olmayacak örneğin 12 BTU’luk bir klima tercihinde bulunmalısınız.

5-Montaj: Belki de en önemli husus klima montajıdır. Zira mükemmel bir klima alsanız bile eğer montajı iyi yapılmamışsa yeterli performans alamayabilirsiniz.

Montajda dikkate edilecek en önemli hususlar ve daha fazlası Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri 2017-2018  yazısında mükemmel anlatılmış. O yazıya muhakkak bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Klima Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Montaj servis elemanları eğitim sertifikalı olmak zorunda değil. Bu yüzden servis elemanlarının çalışmaları sırasında yanlarında olun.
 • Öncelikle iç ve dış ünite için yer seçimine dikkat edin.
 • İç ve dış ünitelerin sağlam,dayanaklı ve su terazisinde düzgün şekilde asılmasına dikkat edin.
 • Tesisat borusunun alüminyum değil bakır olmasına dikkat edin. Ayrıca 20 mt den fazla boru kullanımını teknik olarak önermiyoruz.
 • Montajda kullanılacak bakır boru kırık veya ezik olmamalıdır.
 • Montajı yapılacak bakır boru tesisatı estetiğe uygun kamufle edilmelidir.
 • Drenaj hattına doğru eğim verilmeli ve Drenaj çıkışı doğru yere ulaştırılmalıdır (atık su, pis kokuya vs. gelmemelidir.)
 • Rekor bağlantıları düzgün, kaideye uygun olarak sıkılmalıdır.
 • Enerji hattının uygun bağlandığından emin olun..
 • Vakum soğutma sistemleri için en önemli işlem olup en iyi klimayı alsanız da Vakum yapılmazsa boruların içindeki nem, cihazınızı içten içe çürütüp zarar verecektir.
 • Eğer servis ekibi vakum yapmazsa montaj tutanağını bunu yazıp imzalayın.
 • Servise ilk çalıştırma testi yaptırın ve umanda kullanım bilgisi alın.
 • Klimanın çalışırken çok sesli olup olmadığına dikkat edin.

Paranızın boş yere gitmemesi için yukarıdaki hususlara mutlaka riayet edin.

Klima Tavsiyeleri

Klima Tavsiyeleri

En İyi Klima Markaları

Tıpkı otomobil markalarında olduğu gibi klima modelleri de malzeme kalitesi, performansı, enerji tüketimi ve fiyatlarına göre klima performansları değişmektedir.

Klimalar genel olarak Giriş, Orta,Üst ve Extreme Segment olarak 4’e ayrılabilir.

Yaptığımız araştırmalarda Mitsubishi Electric, Daikin, Toshiba ve Panasonic gibi Japon şirketlerinin klimalarını diğerler markalardan üstün bulduk. Ayrıca Çin firması olan Midea‘nın da çok olumlu yorumlarına rastladık.

Son olarak; Mitsubishi firmasının Mitsubishi Electric ve Mitsubishi Heavy Industries olmak üzere 2 ayrı klima firması var. Bunları birbiriyle karıştırmayın. Ancak hangisi daha iyi derseniz; Mitsubishi Heavy Industries‘de iyi bir marka ama Mitsubishi Electric bir kaç adım önde diyebiliriz.

Ayrıca Mitsubishi Electric‘in internet satışı bulunmuyor. Bayiler arası fiyat farkları olabilir. Sıkı pazarlıkla aşağıda verdiğimiz kampanya fiyatlarının bile altında özellikle nakitte çok indirimli bir şekilde Mitsubishi Electric klima alabilirsiniz.

Mitsubishi Electric > Daikin > Toshiba > Panasonic >  Midea  

Bu markaların güncel en iyi klima modelleri ve fiyatları hakkında bilgi almak için Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri 2017-2018  ve Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri  mutlaka göz atmalısınız.

Diğer taraftan Samsung, Bosch,York,Sigma,Fluo,Vestel, Arcelık, Beko, Gree, Haier, Haier üretimi ECA, Aux, Baymak, Demirdöküm, Altus, Regal ve SEG gibi markalara ilişkin olarak pek fazla olumlu kullanıcı yorumu bulamadık. Her ne kadar bu markaların modelleri ucuz gibi görünse de bu markaları pek tavsiye etmiyoruz.

Eksik ya da doğru bulduğunuz bölümlerle ilgili lütfen yorum yapmayı unutmayın !!!

Mert Çelik {Mert Çelik}

“Klima Tavsiyeleri” üzerine 9 yorum

 1. Ferhat COŞKUN dedi ki:

  ÖZellikle BTU hesaplamanız dikkatimi çekti.Neredeyse nokta atışı tutuyor.Bu bilgiyi her klimacıda bulmak güç.Nerden aldınız bu bilgiyi acaba?

  1. Mert Çelik dedi ki:

   Meslek sırrı desek çok mu klasik olur Ferhat bey:) Güzel yorumunuz için teşekkürler.Biz ekip olarak çok araştıran bir grubuz.

 2. Yasin dedi ki:

  18 m.kare müstakil tavsiye niz ne olur

  1. Mert ÇELİK dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey;
   Yaklaşık hesaplama için Klimayı kullanacağınız bölgeyi de yazmanız gerekli.

 3. ali kaplan dedi ki:

  mert bey şanlıurfa ceylanpinarda yasıyorum yazları 40 50 derece sıcaklık var müstakil evde 2 nci katta kalıyım üstü güneş görüyor 20 2mt kare odam için kaç btu ve hangi klima tavsiyeniz olur teşekkür ederim .

  1. Mert ÇELİK dedi ki:

   Merhaba Ali Bey;
   Açıkçası bütçe belirtmemişssiniz ama yinede şunları söylemek mümkün. Yazımızdaki BTU hesaplamasına baktıysanız eğer bulunduğunuz bölge için
   Soğutma gereksinimi (Btu,h) = Bölge Katsayısı x Soğutma alanı(m2)—-> BTU=3462*20=9.240
   Dolayısıyla tahminen en az 9 BTU’luk bir klima işinizi görecektir ancak en doğru hesaplama, anlaştığınız klima firmasının teknik servisinin keşif sonucu ile belirlenecektir.
   Yazımızda sunduğumuz 9 BTU Klima için sırasıyla aşağıdaki ürünlere bakabilirsiniz:
   Mitsubishi Electric MSZ-SF25VE2W veya 2B veya 2S
   Midea Mission MSMBBU-09
   Midea Blanc MSMAAU-09HRDN1
   Midea Fairwind MS12FU-09

 4. Kadir AKKOCA dedi ki:

  Merhabalar,
  Bu faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim, benimde bir sorum olacak.
  E.C.A Spylos 9 (86 puan) 2150 TL 3 yıl garanti
  Copa Soft Line 9 (77 puan) 1738 TL 2017 üretimi (2018 üretimi 1850 TL 5 Yıl garanti
  Midea Blanc MSMAAU-09HRDN1 (73 puan) 2100 TL 2 Yıl garanti

  Bu üç klima arasında karar veremedim,
  Epey.com puanlamasında e.c.a açık ara ile önde, ama e.c.a yı pek tavsiye etmemişsiniz.

  Cope fiyat olarak uygun, karşılaştırma olarak ta midea dan önde gözüküyor, özellikleri fena gözükmüyor ve 5 yıl garantili olması kulağa hoş geliyor.
  Ama sizden cope tavsiyesi duymadım.

  Aynısından 2 adet alıcam, Antalya merkezde yaz ve kış olarak arakatta, birini yatak odasında ve birini homofis olarak kullandığım odamda kullanacağım, yani uzun süre açık kalacak, ve sessizlik istiyorum.

  Sizce hangisi?
  Teşekkürler

 5. Murat dedi ki:

  Selamlar
  Klimada ses konusunda hassasım. Iç ünite çok etkile.iyor. En düşük fanda kullanabilirim. Ama dış ünitede kendi rahatsızlığından çok çevreye verdiğim rahatsızlıktan rahatsizim. Dış ünite ses duzeyi rahatsız edici olmayan dba ne kadar. 60-65dba arasi dış üni ye sesi çok mu ?
  Saygılar

 6. Kerem dedi ki:

  Bu değerli bilgiler ve samimiyetiniz için Çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir