Reklam Alanı
Reklam Alanı
Powerbank
Teknoloji 2.259 Okunma 0

Powerbank’lerdeki Ölümcül Tehlike

Halk içinde ‘Powerbank’ olarak bilinen “taşınabilir bataryalar” sandığınızdan çok daha tehlikeli olabiliyorlar. Bataryaların patlaması durumunda ciddi derecede yaralanma ve yanıklara hatta ölüme davetiye çıkarmış olabilirsiniz. Powerbank alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında işte detaylar…

Powerbank alırken dikkat edilmesi gerekenler

Cep telefonlarının kullanımının yaygınlaşmasından sonra şarj sorunu büyük bir sorun haline geldi. İnternet kullanımıyla ve ağır uygulamaların yüksek performans özellikleriyle hızlı bir şekilde azalttığı şarjlar, cep telefonu kullanıcılarının alternatif batarya kaynakları ihtiyacını doğurdu. Hayatımızın büyük bir bölümünde aktif olarak rol alan cep telefonlarımız günlük hayatımızda birçok işimizi halletmemize yarıyor. Banka hesaplarımızı dahi telefonlarımızdan kontrol ettiğimiz günümüzde taşınabilir bataryaların kullanımı da en az telefonlar kadar yaygınlaşmaya başladı.

Cep telefonlarının şarj probleminden sonra kullanımı artan ve ünlü firmaların yapımını üstlendiği taşınabilir harici bataryalar (Powerbank) her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Bknz: 2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

Ülkemizde de yoğun ilgi gören Powerbank’leri ise cep telefonu teknik servis ekipleri önermiyor.

Powerbank

Powerbank

Yan Sanayi Powerbank Ürünlerine Dikkat

Cep telefonu teknik servisleri acil durumlarda kısa süreli kullanılan Powerbank’lerin faydalı olacağını fakat daimi olarak kullanılan cihazlarda yüksek oranda arıza verme ihtimali olduğunu söylüyor. Arıza vermesi durumunda Powerbank’lerin patlamalara yol açtığı biliniyor ve bu patlamalar kalıcı hasarlara, ciddi yanıklara, uzuv kayıplarına ve ölüme kadar sonuçlar doğurabiliyor.

Yoğun bir şekilde cep telefonu kullanan insanların genel ortak şikayeti şarjın çabuk bitmesi. Telefonda sürekli oyun oynamak, internet kullanan uygulamalarda uzun süre vakit geçirmek telefon bataryalarının çabuk bitmesine neden oluyor. Yüksek enerji tüketimi gerektiren işlemlerle gün içerisinde şarjı yetmeyen kullanıcılar Powerbank ile çözüm bulduklarını düşünebilirler. Ancak orijinallerinden çok yan sanayi ürünler tercih ediliyor. Bu da ciddi oranda bir tehlikenin söz konusu olduğunu gösteriyor.

Telefoncu ve teknik servisler bu tip korsan Powebank’leri asla tavsiye etmiyor. Şarjınızın bittiğinde priz veya şarj aleti aramak yerine Powerbank kullanımını arttırmak ve sürekli olarak Powerbank kullanmak 10 amperlik enerjiyle sizi daimi olarak yüz yüze getirir. Yüksek amperle etkileşimde bulunmak geri dönüşü olmayan tehlikelere davetiye çıkarmaktadır.

Powerbank

Powerbankler

10 Amperin Gücü Bir İnsanı Öldürebilir

Teknik olarak 10 bin mili amper, 10 ampere denk gelmektedir. 1 amperlik bir güce maruz kaldığınızda dahi vücudunuzda hasarlar meydana gelebilirken bunun 10 katı güçte akıma maruz kalmak, geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurarak ölüme neden olabiliyor. Telefonda veya Powerbank’te meydana gelebilecek en ufak bir arızada patlama tehlikesi bulunan yan sanayi ürünler vatandaşı ciddi oranda tehdit etmektedir.

Powerbank almak isteyenler genellikle en yüksek amper değerine sahip olan ürünleri tercih ediyorlar. Fakat karşı karşıya oldukları tehlikenin farkında değiller. Powerbank’ler genellikle cepte veya çantada telefona bağlı olarak taşınıyor. Bu durumda patlama esnasında vücuda yakın yerlerde ciddi hasarlar oluşuyor. Orijinal Powerbank kullanımı sırasında meydana gelebilecek hasarlarda insanların zarar görmemesi için üreticiler ürünleri özel olarak üretmektedirler. Cihazın iç aksanın kalitesi, kaplama malzemesi, ısıya dayanıklı iç demir aksanlar kullanılarak olası tehlikelerin tedbiri alınmaya çalışılmaktadır. Ancak bunlar dahi yeterli değildir. Buna rağmen yan sanayi ürünlerde orijinalleri kadar insan sağlığı düşünülerek üretim yapılmadığından direkt olarak ölümle burun buruna olduğunuzu belirtmek gerekiyor.

Telefon Bataryasından Çok Daha Etkili

Yan sanayi Powerbank’leri inceleyen teknik servisler içinde hiçbir korumanın bulunmadığını belirtiyorlar. Günümüzde telefonların kendi bataryaları dahi patlayabilmektedir. Son zamanlarda ünlü üretici markalardan olan Samsung cihazlarının dahi patlamayla ne kadar etkili bir hasara yol açtığı defalarca gözler önüne serilmişken telefon bataryasından çok daha etkili olan Powerbank’lerin ne kadar büyük çaplı bir patlamaya sebep olacağını tahmin etmek çok da zor değil.

Bataryadan Daha İyi

Bataryadan Daha İyi

Powerbank Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İhtiyacınızın dışında daha yüksek kapasiteli ürünlere yönelmeyin. Telefonunuzun kapasitesine göre ürün tercih etmelisiniz. Kullandığınız telefonun bataryası 2500-3500 mAh aralığındaysa en az 6000 – 7000 mAh seviyesinde taşınabilir şarj cihazı tercih etmeniz gerekiyor.
  • Yan sanayi Çin mallarından koran ürünlerden kesinlikle uzak durun.
  • Taşınabilir batarya çıkışının amper değerlerine dikkat edin. 1 amperlik bir şarj cihazı, 2500 mAh’lik bir bataryayı 2 saat civarında şarj edebiliyor. Ancak 2 amper çıkışlı bir Powerbank aldığınızda bu süreyi 45 ile 60 dakika arasında düşürebilirsiniz.
  • Powerbank’te birden fazla telefon şarj edecekseniz orijinal olarak birden fazla çıkışı olan ve her çıkıştan aynı amper değerinde güç veren Powerbank’ler satın alın.
  • Cihazın şarj miktarını tespit edebilmek adına LED ışık göstergesi olan Powerbank’ler tercih edin.
  • Telefonunuzu şarj ederken kendisi de şarj olabilen Powerbank ürünlerini tercih edin. Böylece Powerbank’i prize takarak hem telefonunuzu hem de taşınabilir bataryanızı şarj edebilirsiniz.
  • Acil durumlar hariç Powerbank kullanımı hayatın merkezine oturtulmamalı, sadece ihtiyaç duyulduğunda veya acil durumlarda geçici olarak tercih edilmelidir.

 

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir