Reklam Alanı
Reklam Alanı
Medya 753 Okunma 0

Resmen Batarya canavarı: Facebook

Facebook resmen bir batarya düşmanı. Telefonunuzu bataryasını resmen sömürüyor diyebiliriz.bu Bakımdan batarya canavarı facebook desek yeridir.

Dünyanın en büyük ve en yaygın sosyal ağlarından biri olan Facebook, bataryanızı ciddi derecede sömürüyor.

Dünyanın en çok bilinen ve kullanılan sosyal medya ortamı Facebook, mobil cihazların pilini adeta öldürüyor. Daha önce bir çok platformda dile getirilen bu durum, Facebook tarafından pekte dikkate alınmıyor. Nasıl olsa herkes bana muhtaç havasında. Ancak uygulamayı kullananlar henüz bu durumun farkında bile değil gibi görünüyor.

Sadece bataryayı sömürmekle kalmayan Facebook’un mobil uygulaması aynı zamanda cihazlarda fazlasıyla alan kaplıyor. Şuan için kapladığı alan ise verileri ile birlikte 300 MB‘ın üzerine kadar çıkabiliyor.

Batarya durumuna dönecek olursak, bunlardan birincisi şarjınızı çok kısa sürede sömürüyor ve kullanım süresini fazlasıyla azaltıyor. İkincisi ise telefonunuzun hızı çok fazla dibe vuruyor. Şöyle diyecek olursak Russell Holly isimli bir blogger yazarının yaptığı teste bakıldığında, Facebook’un kaldırıldığı bir telefonun batarya ömrü yaklaşık olarak %20 artarken uygulamaların açılış süresi de %15 hızlanmış oluyor. Bunların hepsine dikkat etmezseniz şarjınız ve telefonunuzun hızını ciddi miktarda düşürecektir.

Facebook her ne kadar buna çözüm olarak Facebook Lite uygulamasını yayınlamış olsa da bu bir çözüm olarak görünmemekte. Çünkü Facebook Lite da güncellemeler sonrasında ciddi bir batarya kullanım artışı göstermekte. Bu durum gerek Android gerekse de iOS cihazların neredeyse tümünde etkili olmakta.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir