Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haber 168 views 0

Samsun konutta kazandırıyor!

Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin batı kısmında yer alan 1 milyonu aşkın nüfusa sahip bir şehir olarak dikkat çekiyor.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle adından söz ettiren Samsun, aynı zamanda ekonomi, sanayi, ticaret, ulaşım, eğitim ve sağlık alanında bölgenin en gelişmiş şehirlerinden. Kentsel dönüşüm, ulaşım ve altyapı çalışmalarının ağırlık verildiği şehirde toplam 17 ilçe bulunuyor. O ilçeler ise şöyle; İlkadım, Atakum, Bafra, Çarşamba, Canik, Vezirköprü, Terme, Tekkeköy, Havza, Alaçam, 19 Mayıs, Ayvacık, Kavak, Salıpazarı, Asarcık, Ladik ve Yakakent. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 verilerine göre; Samsun’un nüfusu en kalabalık ilçesi İlkadım, en az nüfusa sahip ilçesi Yakakent oldu. Yeni projelerin artış gösterdiği Samsun’da Çarşamba ve Bafra Ovaları ve bu ovalara hayat veren Yeşilırmak ve Kızılırmak bölgeyi öne çıkarıyor. Karadeniz’in büyük bir liman şehri olan Samsun, gayrimenkul sektöründe de önemli bir yere sahip. Peki, Karadeniz Bölgesi’nin konut pazarında öne çıkan şehri Samsun’da satılık daire fiyatları son bir yılda ne kadar arttı? Samsun satılık daire fiyatları ne kadar? Samsun’un konutta kazandıran ilçesi hangisi? İşte Samsun konut piyasasına dair önemli bilgiler…

Samsun satılık daire fiyatları son bir yılda yüzde 1.73 arttı!

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Samsun satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 1.73 artış gösterdi. Samsun şehrinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.420 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 18 yıl olarak hesaplanıyor. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda, Samsun satılık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için, 106 bin 484 TL ile 177 bin 500 TL arasında değişirken, ortalama konut satış fiyatı 141 bin 979 TL olarak belirtiliyor.

Samsun kiralık daire fiyatları 486 TL’den başlıyor!

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Samsun kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için, en düşük 486 TL, en yüksek 810 TL arasındayken, ortalama kira fiyatı 648 TL olarak gösteriliyor.

Samsun’un konutta kazandıran ilçesi: Atakum

Samsun’un satılık konut fiyatında en yüksek aylık artış oranına sahip ilçesi Atakum oldu. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Atakum satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 1.32 artış gösterdi. Atakum ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.797 TL olurken, amortisman süresi 19 yılı buluyor. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Atakum’da satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 134 bin 742 TL ile 224 bin 600 TL arasında değişiyor.

Mobil Donanım {Mobil Donanım}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir