Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnceleme 460 Okunma 0

Samsung Gear 360 İncelemesi

70.3% Ortalama Puan

Mobil Donanım Notu

Samsung Gear 360'ın eskisine göre en büyük esprisinin tasarım farklılığı ve canlı yayın özelliği getirmesi diyebiliriz. Aktarım ve video dönüştürme işlemleri de eskisine göre daha kolaylaştırılmış. Ayrıca fiyatıyla da daha mantıklı. Eski model ve yeni model şu an aynı fiyat olan 849 TL'den satışta. Bu noktada tabii ki gidip yeni modeli almak daha mantıklı olacak, ancak görüntü kalitesi anlamında selef modele kıyasla büyük fark yaratmadığının da yeniden altını çizmek lazım. Elbette Gear 360 kategorisindeki tek cihaz değil, ancak 1000 TL altı için en uygun çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Kimler Almalı 360 derece video kaydı yapmak ve özellikle Facebook ve Youtube üzerinden canlı yayınlamak isteyenler Gear 360 (2017)'i tercih edebilirler.

Renk doygunluğu
%100
Eğlenceli
%100
Tasarım
%100
Kolay kullanım
%100
iOS ile çalışıyor
%100
Canlı yayın özelliği
%100
Uygun pil ömrü
%100
Dahili hafıza yok
%1
Sınırlı Android uyumluluğu
%1
Ses kalitesi
%1

Samsung’un 360 derecelik kamerasının yenilenmiş hali olan Samsung gear 360  modelini inceledik.

Samsung’un 360 derecelik kamerası Gear 360, geçen sene ayaklı dizaynı ve beysbol topunu andıran kamerasıyla gerektiğince ilgi çekici bir model olmuştu. O devre LG’nin 360 derecelik kamerası ve tekrar Ricoh Theta S ile beraber değerlendirdiğimiz Gear 360, bu sene yenilendi ve yeni özelliklerle beraber kullananlara sunuldu. Hem dizayn hem altyapı olarak yeni özellikler gelirken, ilaveten program noktasında da mühim noktalar var. Peki, nedir bunlar? Hemen dizaynla söze başlayalım.

Samsung Gear 360 Tasarımı

Gear 360, özellikte dizayn manasında selefine kıyasla farklı duruyor. Geçtiğimiz yılın ayaklı dizaynı geride bırakılarak sabit bir kulp ile beraber gelen kamera, ilaveten ebat olarak da daha kompakt yapıda karşımıza çıkıyor. Üst tarafta gördüğümüz kayıt butonu ve ekran da aygıtın tutacak kısmına taşınmış.

Ön ve arka kameraların üstünde tekrar hangisinin çalıştığını gösteren LED’ler mevcut. microSD kart yuvası ve USB Type-C portu da tutacak çevresinde yer alırken, aygıtın kameralarının arasına menü / Bluetooth ve güç / geri tuşları yerleştirilmiş.

Cihazın yönetimini telefon üstünden yapabileceğiniz gibi, tıpkı önceki modelde de olduğu gibi sadece aygıt üstündeki ekran ve menü tuşları sayesinde da yapabiliyorsunuz. Fotoğraf, video, time lapse, video looping ve HDR menülerinin yanı sıra ayarlar bölümlerinde dolaşabiliyorsunuz. Ancak aygıtla rastgele bir kayıt yapmadan önce bir SD karta ihtiyacınızın olduğunu söyleyelim. Zira aygıtın yine dahili depolama kısmı bulunmuyor.

Suya karşı IP53 standardı

Gear 360 (2017)‘nin bir su koruması bulunmuyor, onu da dizayn aşamasında söyleyelim. Yani aygıtı kullanırken suya düşürmemeye özen gösterin. Ancak yağmurlu havalarda kullanmanızda bir sakınca yok. Çünkü Samsung aygıtı su sıçramalarına karşı IP53 standardıyla koruma altına almış.

Son olarak Gear 360’ı tripoda sabitleyebileceğinizi de belirtelim.  Hemen altında bunun için bir yuva bulunuyor. Öte yandan  aygıtıa bilek askısı için bir delik de açılmış. Kameranın kutusunda bir taşıma kılıfı sunuluyor.

Gear 360‘ın yenilenmiş modelini konfor olarak değerlendirecek olursak, gayet beğendiğimizi söyleyebiliriz. Elinizle rahat rahat kavrayabileceğiniz aygıt, 130 gram ağırlığıyla da gayet hafif.

Samsung Gear 360 Altyapı ve pil ömrü

Gear 360, ön ve arka kameralarıyla 8.4 MP CMOS lense sahip. f/2.2 diyafram açıklığında olan bu lensler, 4096×2048 piksel çözünürlükte ve 24 kare hızında video kaydı olanağı tanıyabiliyor. Eğer tek lensi kullanarak çekim yaparsanız, bu defa 1920×1080 piksel çözünürlükte 60 kare hızında kayıt yapabiliyorsunuz.

Tizen işletim düzeneğinin kullanıldığı aygıtın altyapısında ise yine 1 GB RAM yer alıyor. 1160 mAh kapasitesinde bir bataryanın kullanıldığını da söyleyelim. Evet, aygıtın bataryası küçülen ebatlarına bağlı olarak selefine kıyasla daha küçük. Ayrıca eski modelde bataryayı değiştirebiliyordunuz bu modelde ise batarya gövdenin içersinde sabit.

Peki,Samsung Gear 360 pil ömrü nasıl?

Yaptığımız denemelerde, toplamda 4K nitelikte 136 dakikalık 360 derecelik video kaydı yaparken, 2.5 saatte pil ömrünün tamamıyla tükendiğini gördük. Bu da gerçekte düşen kapasiteye göre fena değil. Yeni model, önceki modele oranla yüzde 16 oranında daha küçük bir kapasite kullansa da, önceki modelin yarım saat içerisinde bataryanın yüzde 30 / 40’ını tükettiğini hatırlatmakta yarar var.

Eğer Gear 360 ile daha uzun vakitler çekim yapacaksanız, bunu bir taşınabilir şarj aygıtıyla çözebilirsiniz. Bu halde daha uzun vakitler kayıt yapma olanağınız var. Elbette bu noktada da takacağınız microSD kart kapasitesine bağlısınız. Cihaza 256 GB’a kadar microSD kart takabiliyorsunuz. Bu da uzun vakitler kayıt yapabileceksiniz anlamına geliyor.

Ancak bu noktada şunu da söylemek gerekiyor. Her ne kadar aygıt uzun sürelerde kayıt alabiliyor olsa da, burada ısı şartları ehemmiyet arz ediyor. Genellikle bulunduğunuz alanda ısı yüksekse, Gear 360 bir süre sonra kendini kapatabiliyor. Bu süre de yarım saati bulabiliyor. Ancak plajda problem olmayacaktır, çevrenin hafif rüzgarlı olması aygıtın sıcaklığını dağıtabilmesi amacıyla yeterli oluyor çünkü.

Samsung Gear 360 Performans

Gelelim Gear 360’ın performans notlarına. Cihazın görüntü niteliği selef modele kıyasla büyük bir fark oluşturmuyor. Ancak renk doğruluğu ve doygunluğu olarak yeni modeli daha başarılı bulduk. Her iki kamerayı da kullandığımız çekimlerde, yeni kameranın yeşilleri daha yeşil, mavileri daha mavi kaydettiğini gördük.

Evet, renk doygunluğu güzel, fakat önceki modele kıyasla çok büyük fark var mı? Açıkçası yok. Bu anlamda yeni modelden beklentimiz daha yüksekti. Ancak kamerayı kategorisindeki benzer ürünlerle kıyaslayacak olursak, daha ideal fiyatı ve görüntü niteliğiyle ayrıldığını söyleyebiliriz.

Ses konusu ile alakalı ise, yeni Gear 360 selefine göre geriye gitmiş. Yine her iki kamerayla aynı anda yaptığımız çekimlerde, sesin eski modelde daha iyi kayıt edildiğini gördük. Bu arada denemelerimizi, hem açık hem kapalı alanda yaptığımızı da belirtelim. Her iki ortamda da selef model daha başarılıydı.

Gear 360’ın çift kamerasını kullandığınızda yapabileceğiniz kayıt çözünürlükleri, 2880×1440 pikselde 30 kare, 2560×1280 pikselde 60 kare, 1440×720 pikselde ise 120 kare oluyor. Yine daha öncede söylediğimiz gibi, tek lens kayıtta 1920×1080 pikselde 60 kare görüntü alabiliyorsunuz.

Samsung Gear 360 Uyumluluk ve Kullanımı

Gear 360, geniş bir uyumluluk tablosuna sahip. Ancak burada sadece Samsung telefonlar ve iOS tabanlı aygıtlar yer alıyor. Kamerayı S8 ve S8+ başta olmak üzere, S7, S7 edge, Note 5, S6 edge+, 2017 model A5 ve A7 çalıştırabiliyor. iOS doğrultusunda ise iPhone 7, 7+, 6S, 6S+ ve SE modelleri çalıştırabiliyor.

Evet, Gear 360 (2017)’de iOS desteği verilmiş olması güzel, fakat yinede birtakım problemler gözümüze çarpmadı değil. Cihazın programında hala birtakım önemli sıkıntılar yer alıyor. Şöyle ki:

Yeni Gear 360‘ın en büyük esprisi, bundan sonra bu kamerayla Facebook ve YouTube sosyal kanallarınız üstünden 360 derecelik canlı yayın yapabilmeniz. Ancak S8+’ta bu canlı yayın özelliği arayüzde yer alırken, 2017 model A7 telefonda bu özellik bulunmuyor. Keza tekrar aynı şey iOS içinde geçerli. Yani yeni Gear 360’ın canlı yayın özelliğinden faydalanabilmek amacıyla S8 ve S8+ sahibi olmanız gerekiyor. Umarız Samsung bunu bir program güncellemesi ile çözer ve bu özelliği kameranın uyumlu olduğu her model için serbest bırakır.

Action Director

Bu arada kuşkusuz Gear 360’ı tek başına alıp kullanmanız da mümkün. Herhangi bir akıllı telefona gereksiniminiz yok, çünkü aygıtın üstündeki tuş ve ekranla onu bir dijital kamera olarak kullanabiliyorsunuz. Ancak bu halde, videoları dönüştürmek için Cyberlink’in Action Director programına ihitiyaç duyuyorsunuz.

Bu noktada bu konuyla alakalı yaşadıklarımızı da anlatalım: Biz yaptığımız denemelerde programın dönüştürme prosedürünü başaramadığını görmüştük, hem de bununla alakalı Cyberlink ile de detaylı yazışmalarımız oldu. Firma da bunu test etti ve resmi internet sitelerinde programın eski sürümünün bulunduğunu fark ettiklerini açıkladılar. Ardından da programı güncellediler. Yani diyeceğimiz o ki, programı yüklerken 2.0 sürümünü kullanmaya özen gösterin, böylelikle transfer ve dönüştürme prosedürünü rahatlıkla halledebiliyorsunuz.

Samsung Gear 360 (2017) Teknik Özellikleri

Ürün Modeli Samsung Gear 360 (2017)
Ürün Türü Video Kameralar
Mobil Donanım Notu 81
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38

Teknik Detaylar

Kamera Dual CMOS 8.4 MP / f/2.2
Çözünürlük 4096 x 2048 24 fps (dual lens), 1920 x 1080 60 fps (tek lens)
Bağlantılar Wi-Fi 802.11ac, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.1, USB 2.0 (Type-C)
İşletim Sistemi Tizen
RAM 1GB
Batarya 1160 mAh
Dahili Hafıza Yok
Arttırılabilir Hafıza microSD kart (256 GB’a kadar)
Ekran Var
Sensör Gyro, akselerometre
Kodek MP4 (H.265), JPEG
Boyutlar 100 x 46 x 45 mm
Ağırlık 130 gr.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir