Reklam Alanı
Reklam Alanı
Graphene Ball
Haber 785 Okunma 0

Samsung,12 Dakikada Dolan Pili Duyurdu

Samsung araştırmacıları, “Graphene Ball” yani “Graphene Topu” olarak adlandırdıkları yeni bir pil malzemesi çeşidi geliştirdiler. Bu yeni teknoloji sayesinde pil kapasitesinde yüzde 45’lik bir artış ve en önemlisi beş kat daha hızlı şarj hızını sağlayabileceği ifade ediliyor.

Samsung, bu buluşun oldukça umut vaat eden bir teknoloji olduğunu ifade ediyor. Söz konusu teknoloji Graphene adlı bir madde sayesinde olacak. Harikulade bir malzeme olan Graphene, bir karbon allotropu. Graphene Ball sayesinde yıllarca işlemcilerden pillere kadar her şeyde silisyum ve diğer karbon formlarına alternatif olarak sunulan bir madde.

Üstelik Samsung yaptığı basın açıklamasında; Graphene Ball pil materyalinin, hem yeni nesil pil pazarında hem de elektrikli araç pazarında kullanılabileceğini duyurdu. Bunun mobil cihazlar ve elektrikli araçlar ile bazı gelişmeler için harika bir buluş olduğu ifade ediliyor.

Graphen topu

Graphen Ball

Söz konusu teknoloji teorik olarak, Graphene topu tabanlı pillerin yalnızca 12 dakikada tam şarj olmasını sağlıyor. Bu da hem mobil cihazlar hem de elektrikli araçlar için devrim demek. Graphene topu tabanlı piller, konvansiyonel lityum iyon pillere kıyasla, daha serin ve 60 santigrat derecede sıcaklıkları sabit kalabiliyor. “Kararlı pil sıcaklığının özellikle elektrikli araçlar için anahtar bir buluş” olduğuna dikkat çekiliyor.

Graphene Ball Nasıl Bulundu?

Malzeme, Samsung SDI ve Seul Ulusal Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Okulu’nun işbirliğiyle Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsünde (SAIT) araştırmacıları tarafından geliştirildi.

Şirket, basın açıklamasında; “SAIT, pillere yüksek mukavemetli ve iletkenliğe sahip Graphene’i uygulamak için bir araştırma yaptı. Böylece Graphene’i uygun makaralı silikon kullanan patlamış mısır benzeri (SiO2) 3 boyutlu bir formda kütle sentezlemesi yaparak keşfetti. Bu Graphene topu aynı zamanda lityum iyon pillerde anod koruyucu katman ve katot malzemeleri için de kullanıldı. Böylece şarj kapasitesinin artmasına, şarj süresinin azalmasına ve stabil sıcaklıklara ulaşıldı.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Samsung Graphen Ball'u Duyurdu

Samsung Graphen Ball Teknolojisi Kullanacak

SAIT adına projeye öncülük eden Dr. Son In-hyuk, “Araştırmamız, çok fonksiyonlu kompozit bir malzeme olan Graphene Ball‘un uygun fiyata kitlesel üretimini mümkün kıldı. Bu ürünün hem lityum- iyon pillere sahip mobil cihazlarda hem de elektrikli araç pazarlarının hızla büyümesine katkı sunması için piyasaya sunacağız. Bu teknolojiyi sürekli olarak geliştirmeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi vadediyoruz. ” diye konuştu.

SAIT, hızlı şarj ve hacimsel enerji yoğunluklarına sahip lityum şarj edilebilir piller için Graphene toplar başlıklı bir makalesinde Nature Communications dergisinde bu araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

SAIT ayrıca, ABD ve Kore’deki Graphene topu patenti için iki başvuru yaptığını açıkladı.

En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için yorumlarınızı bekleriz.

Kaynak: https://gadgets.ndtv.com

 

Ahu Ceylan {Ahu Ceylan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir