Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknolojik elma
Teknoloji 453 views 0

Teknolojik Elma Üretildi

Elma severler bilirler ki kesilen elma kısa sürede kararır. Evde kestiğiniz elmayı birkaç gün saklayıp tüketemezsiniz, birkaç dakika içerisinde kararan elmayı tekrar yemek istemezsiniz. Ancak bu elma başka… Kesildiğinde kararmayan elmalar teknolojik olarak üretilen genetiği değiştirilen elmalardır.Teknolojik elma ile tanışın.

Meyveler arasında en sevilenlerden biri olan ve ülkemizde bolca tüketilen elmanın teknolojik olanı üretildi. Teknolojik elma, kesildiğinde kararmıyor. Bu elma kesildiğinde kararmıyor, zararlı içerik içermiyor, teknolojik olarak üretiliyor. Kesildiğinde kararmayan yeni teknolojik elmalar bu ay içerisinde ABD’de satışa sunulacak.

ABD‘de kısa süre içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen genetiği değiştirilmiş elmalar kesildiği zaman kararmamasıyla oldukça ilgi gördü. Okanagan Speciality Fruits firmasının ürettiği elmalar Arctic Apples markası olarak satılacak. Genetiği değiştirilmiş olan bu elmalar 2015 yılında FDA onayı almışlardı.

Arctic Apples, PRO enzimlere yapılan müdahaleyle kararmıyor

Teknolojik elma olarak adlandırılan Arctic Apples, elmaların kesildikleri zaman kararmasına yol açan PRO enziminin değiştirilmesiyle üretildiler. Piyasaya sürülen ilk genetiği değiştirilmiş elma olma özelliğine sahip bu elmalar kesildiklerinde kararmıyorlar. Elmayı kestiğinizde havayla temas eden PRO enzimi elmanın yüzeyinin kararmasına neden olmaktadır. Ancak Arctic Apples’da bu enzim müdahaleye maruz kaldığından dolayı etkisini gösteremiyor. Havayla etkileşimde bulunmasına rağmen 3 hafta boyunca kararmadan elmanın saklanabilmesi artık mümkün.

3 hafta kararmadan saklanabilen Arctic Apples’ın, dilimlenmiş olarak kapalı paketlerde satılması planlanıyor.

85 Bin Teknolojik Elma Ağacı Dikildi Bile

Normal elmalara göre bozulma süresi daha uzun olan ve kararmayan özelliklerinden dolayı Arctic Apples’ın üretilme maliyeti de oldukça düşük. Şuanda dilimlenmiş elmaların %35’i antioksidanlardan oluşuyor. Teknolojik elmalar, elmanın ömrünü uzatmak için antioksidan kullanılması gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Genetiği değiştirilmiş olduklarından dolayı antioksidan kullanılmasına gerek kalmıyor.

Teknolojik elmaların üretici firması Okanagan Speciality Fruits, Amerika’nın Washington eyaletinde 85 bin elma ağacı dikerek üretime başladı. Bu yıl içerisinde dikili teknolojik elma ağacı sayısını 300 binin üzerinde olması bekleniyor. Gelecek ay satışları başlayacak olan elmalar için alıcılar bekleyişini sürdürüyor.

Arctic Apples – Genetiği Değiştirilmiş Teknolojik Elma

Teknoloji bakalım önümüzdeki yıllarda daha başka hangi meyveleri ve yenilikleri bizlerle tanıştıracak.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir