Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 336 views 0

Türkiye, 5G ile ne zaman tanışabilecek?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dünyayla eş vakitli olarak 5G teknolojisine geçiş gerçeklştirmeyi planladıklarını söyleyerek tahmini tarihi açıkladı.

2015 senesinde Türk Telekom’un 175. sene dönümü etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, gündeme 5G’yi getirmesi var. Cumhurbaşkanı, dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç vakit kaybetmeyelim sözleri ile beraber başlayan tartışmalarda ilk soru, direkt olarak 5G’ye mi geçeceğiz? olmuştu.

Ancak, o dönemde 5G Teknolojisinin gelişiminin devam etmesi nedeniyle bu tür bir şey imkansızdı.Bu yüzden 1 Nisan 2016 tarihinde orta yol bulundu ve 4.5G teknolojisi hayatımıza girdi.

GSM operatörleri bir yandan 4.5G’nin kapsama alanını genişletirken, diğer yandan 5G amacıyla çalışmalara başladılar.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, bugün yaptığı açıklamada Türkiye’nin bu konu ile ilgili dünya ile eş vakitli hareket edeceğinin altını çizdi. Türkiye, gerektiğince süratli adımlar atacak!

Bakan Arslan,bu teknolojinin uygulamaya girmesi ile beraber sanayi uygulamalarının çok daha gelişeceğini ifade etti.Ayrıca akıllı ulaşım sistemleri amacıyla çalışmaların hızlanarak ideal bir altyapı kurulacağını altını çizdi. Bakan Arslan,2020’de 5 G teknolojisini Türkiye’ye getirmeleri gerekliliğini belirtti.

Arslan, ülkemizde 4.5G’yi kullanan aşağı yukarı 51 milyon kullanıcı bulunduğunu bildirdi. Arslan, 5 G konusu ile ilgili bundan sonra dünya ülkelerinin peşinden gitmeyi değil, dünya ile eş vakitli olarak programlamayı amaçlamalıdır dedi. Ayrıca Bakan Arslan, gerektiğinde yurt dışına ihraç edecek duruma gelebilmeyi amaçladıklarını belirtti.

Bir televizyon programına misafir olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuşmasında, 2020 senesinde dünya ile eş vakitli olarak 5G’ye geçiş yapacağız sözlerine yer verdi.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir