Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haber 850 Okunma 0

Türkiye’de Tor Ağı engellendi

Deep Web yani derin web’in olmazsa olmazı Tor ağına yasak geldi. Artık Türkiye’deki kullanıcılar, yasal olarak Tor ağını kullanamayacaklar. Peki bu yasak neler değiştirecek? Tor ağı yasağı nasıl aşılır?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), OHAL ve yaşanan terör olayları nedeniyle son dönemlerde internet üzerindeki kontrollerini artırmıştı. Kontrollerin artmasından sonra yeni haberler de gelmeye devam ediyor.

Turkey Blocks‘un duyurduğu bu son engel ise , kısa bir süre sonra Engadget’da bile haber olarak kendisine yer buldu. Kaynağa da buradan ulaşabilirsiniz.

VPN ile girilebiliyor

Yasaklı sitelere, VPN üzerinden girildiği gibi, Tor ağını da Tor Ağında Vpn Engeli Nasıl Aşılır yazımızdaki talimatları uygulayarak aşabilirsiniz. Ayrıca En İyi Ücretsiz VPN Önerileri yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

VPN ile ilgili daha fazla bilgiyi aşağıdaki makalemizden alabilirsiniz.

Tor ağı nedir? Tor ağı yasağı nasıl aşılır?

Daha önce Deep Web ile ilgili yazdığımız makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Deep Web ile ilgili tüm detayları makalelerimizden okuyabilirsiniz.

Aslında Tor Ağı, temel olarak bir VPN servisi ile benzerlik gösteriyor. Tor Browser ile erişilen Tor Ağı, kullanıcıyı Dünya üzerindeki birçok noktadaki farklı bilgisayarlar üzerinden geçiren bir bağlantı sağlıyor. Yani VPN servisinde olduğu gibi Dünya’nın belli bir noktasındaki sunucudan değil de, birçok farklı bölgedeki birçok farklı bilgisayarlar üzerinden erişim sağlıyor.

Halihazırda ülkemizde Tor ağı da engelli. Bu yüzden yukarıda da belirttiğimiz gibi  Tor Ağında Vpn Engeli Nasıl Aşılır yazımızdaki talimatları uygulayarak Tor engelini de rahatlıkla aşabilirsiniz.

Durumun böyle olması da, özellikle tecrübesiz kitleler tarafından tamamı ile gizli dolaşım imkanı sunduğu şeklinde, yanlış bir yorumlamaya tabii tutuluyor. Elbette ki diğer VPN servislerine nazaran çok daha karmaşık bir bağlantı süreci oluşturduğu için, takip edilmesi ciddi anlamda zorluk gösteriyor. Ama bu demek değildir ki Tor Ağı ile dolaşım sağlayan kimseler, kesinlikle bulunamaz!

Bu yüzden dikkatli olsanız iyi edersiniz.

İyi sörflemeler.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir