Reklam Alanı
Reklam Alanı
Turknet AKK'sız
İnternet 625 views 2

TurkNet AKK’yı Kaldırdı

TurkNet, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile kendi altyapısını kullanan müşteriler için Adil Kullanım Kotasını (AKK=AKN) kaldırdığını açıklamıştı. Peki TurkNet’in AKN’siz paket şartları neler? Bu soruların cevabını TurkNet Bireysel İş Birimi’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinan Kurmuş verdi. İşte Turknet AKK’sız paketler hakkında detaylar.

TurkNet AKK’sız paket şartları neler?

TurkNet Bireysel İş Birimi’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinan Kurmuş yaptığı açıklamada; “Mevcut durumda kendi aktif altyapımızdan hizmet alan müşterilerimizin AKK’sını tamamen kaldırdık. Buda şirketimizin müşterilerinin yaklaşık %20’sine tekabül ediyor. İlerde bu oranı %40’a çıkarmayı düşünüyoruz. Yeni müşteriler içinde benzer uygulamayı Nisan ayı içerisinde yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Turknet AKK'sız

Turknet AKK’sız Paketler

Bilindiği üzere BTK,

 • En geç 1 Mayıs 2017 tarihine kadar aşağıdaki tablodaki gibi kullanılan paket hızına göre değişen AKK sonrası indirme hızları belirlenmesine,

  BTK AKK Tablosu

  BTK AKK Tablosu

 • Yine en geç 1 Mayıs 2017 tarihine kadar AKK’lı paketlerde 02:00-08:00 saatleri arasındaki internet kullanımlarının AKK’ya dâhil edilmemesi ve yine bu saatler arasındaki internet kullanım hızının AKK paket lansmanında duyurulan hızda olmasına,
 • 31.12.2018 tarihi itibari ile AKK uygulamasına tamamen son verilmesine

karar vermişti.

BTK Kararı Güzel Ama Yeterli Değil!!!

Ancak bu yünüyle bu düzenleme biraz eksik kalmıştı. Zira halihazırda ortalama kullanımının 70 GB seviyelerine yaklaştığı günümüz Türkiye’sinde BTK’nın tüketicilerin yoğunlukla kullandığı 50 GB ve 75 GB gibi paketler için 2019’a kadar herhangi bir düzenleme yapmayacağını beyan etmesi talihsizlikti.

Turknet AKK’sız paketler

Turknet tarafına tekrar dönecek olur isek; halihazırda sundukları Taahhüt olmayan, 150 GB AKK ve 1000 DK  telefondan konuşma sunan paketlerinden bahseden Kurmuş; kullanıcılara yeni abone olmaları halinde bu hizmetinde çok büyük imkanlar tanıdığını söyledi. Turknet’in AKK’sız bu paketinde her hangi bir fiyat farkı uygulanmazken, kullanıcılara altyapının durumuna göre 100 Mbit’e kadar hız sunuluyor. Bu yönüyle de hayli güzel bir kampanya olarak duruyor.

Bu arada önümüzdeki günlerde kullanıcıların mevcut lokasyonlarında TurkNet altyapısının olup olmadığını şirketin web sitesinden kontrol etmek mümkün olacak. Şirket, AKK’siz kullanımda altyapılarının yeterli olduğunu ve herhangi bir hız kaybının da olmayacağını vadediyor.

Son olarak AKK ile ilgili BTK kararlarına mecburen uyulacağını açıklayan şirket, ilk önce kendi altyapısında olmayan müşterileri için gece AKK  uygulamasını kaldıracak daha sonra da 2019 başı itibarıyla Adil Kullanım Kotası’na tamamen son verecek.

:: Turknet AKK’sız paketler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

İşte o açıklamalar…

Mert Çelik {Mert Çelik}

“TurkNet AKK’yı Kaldırdı” üzerine 2 yorum

 1. aziz dedi ki:

  umarım diğerleride kaldırır bu kota olayı canımı sıkmaya başladı çok felan resmen kansızlık yapıyorlar

  1. Mert Çelik dedi ki:

   Aziz bey;
   Belki biliyorsunuzdur. 2017 Mayıs ayında BTK, AKK’ya ilişkin bir düzenleme yaptı.Bu düzenleme AKK’yı tamamen kaldırmıyor,kısmi bir iyileştirme sunuyor ancak tamamen kaldırma işini 2019 yılına öteliyor.Şahsi fikrim tamamen kaldırmalarının 2019’a yetişmeyeceği yönünde.Çünkü altyapıya ilişkin bürokratik engeller söz konusu. Bununla ilgili kapsamlı bir yazıyı yakında sitemizde bulabilirsiniz.
   Umarım yanılırım:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir