Reklam Alanı
Reklam Alanı
Wordpress 116 1

WordPress Kategoriler ve Etiketler Nasıl Çalışır?

Makale yayınlarken hareket halindeyken kategoriler oluşturuyor musunuz? Blogunuzda 15’den fazla kategoriniz var mı? Sitenize geri dönmek için etiketler mi kullanıyorsunuz? Bu soruların herhangi birine evet yanıyorsanız, özellikle SEO’ya fayda sağlamak için kategorileri ve etiketleri etkili bir şekilde nasıl kullanılacağı konusunda şaşkın birçok WordPress kullanıcısı arasında olabilirsiniz.

Kategoriler ve etiketler WordPress‘te mesaj organize etmek için kullanılan iki ana yöntemdir, ancak farklı amaçlar da sunmaktadır. Onları doğru şekilde kullanmak, yalnızca SEO’yu iyileştirmenize yardımcı olmaz, sonuçta okuyucularınız için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar.

Bu makale, ikisi arasındaki farkı açıklayacak ve sitenize bazı sipariş verme umuduyla her birinden en iyi şekilde nasıl yararlandıklarını gösterecektir.

Peki ya SEO?

Kategoriler ve etiketler, doğru bir şekilde kullanıldığında SEO’yu üç şekilde geliştirebilir:

 1. Dahili bağlantılar, arama motoru tarayıcılarının tüm sitenizin içeriğini bu bağlantıları izleyerek bulmasına yardımcı olur. Kısacası, Google ve Bing gibi arama motorlarına tüm yayınlarınıza erişmenizi ve bunları dizine eklemenizi ve bunları arama sonuçlarına dahil etmesini sağlar.
 2. Dahili bağlantıların metni olan kategori ve etiket isimleriniz, arama motorlarına sitenizin neyle ilgili olduğu hakkında bir ipucu verecektir. Bu, değerli anahtar kelimeler için içeriğinizi sıralamanıza yardımcı olur.
 3. Gelen bağlantıları üreten popüler yayınlar, sitenizdeki diğer ilgili yayınlara bağlantı vermek için kategorileri ve etiketleri kullanır, böylece web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını etkili bir şekilde artırıp bu ilave bağlantı suyu elde edersiniz.

Kategoriler Nedir?

WordPress sürüm 2.3’ten önce kategoriler, blog yayınlarınızı WordPress’te düzenlemenin tek yoluydu; bu nedenle muhtemelen bunları kullandınız veya en azından bunları daha önce duymuşsunuzdur. Aslında, bir yayın atamadan bir yayın bile yayınlayamazsınız. Peki amaçları yine tam olarak nedir?

Kategoriler, benzer konuları bir araya getirmek için kullanılır – tür kitap bölümleri. Bir kitabın bölüm başlıkları genellikle kitabın ne hakkında ve nasıl yapılandığına dair oldukça sağlam bir kavrayış sağlar. Kitabın yazarı veya editörü, bölümleri yeniden düzenleyecek veya kaldıracak olsaydı, tüm yapıyı ve belki de hikayeyi değiştirecektir.

Siteniz büyüdükçe zamanında fazladan alt kategoriler eklemeniz gerekebilir.

Bir sağlık bloguna bir örnek verelim. Kapsamlı bir blog yayınlıyorsanız kategorilerinizi sağlıktaki ana bileşenlere dayalı olarak seçebilir ve oluşturabilirsiniz: Egzersiz, Beslenme, Motivasyon vb. Bunların her birine alt kategoriler ekleyebilirsiniz (örn. Beslenme Reçeteleri ). Ancak aklınızda tutmanız gereken birkaç kural vardır:

 • Kategoriler yalnızca yayınlar için kullanılabilir, sayfalar için değil
 • Her blog yazısı bir kategoriye girmelidir (bazen bir yazı, iki kategoriye sığar, ancak bu genellikle ortaya çıkmamalıdır)
 • Çoğu postanız için tek bir kategori sınırıyla çalışmak en iyisidir
 • Kategoriler, yakın gelecekte daha fazla tartışmayacak konular için oluşturulmamalıdır
 • Kategorilerinizi hiyerarşiye yerleştirmeli ve siteniz geliştikçe alttaki kategorileri de eklemelisiniz.

Kategori arayüzünden kategoriler oluşturabilirsiniz (Mesajlar> Kategoriler). Yeni Kategori Ekleme ekranına göz atalım:

 • İsim
  kendisi için konuşur. Kategorilerinize kolayca tanımlanıp, ziyaretçilerin anında algılayacakları kısa adları verin. Kategori adı, alakalı bir anahtar kelimeyi içermelidir.
 • Slug
  Bu kategori adının URL. Özel kalıcı bağlantıları kullanıyorsanız kategori arşivlerinde ve yayın URL’lerinizde bulunur. Kelimeleri ayırmak için tire kullanın ve anahtar kelimelerle doldurmayın.
 • Veli
  Bunu bir ebeveynin atayarak bir alt kategori oluşturabilirsiniz. Üst düzey bir kategori ise “Yok” un bırakın.
 • Açıklama
  kategori açıklaması gider budur. Varsayılan olarak gösterilmez, ancak bazı WordPress temaları görüntüleyebilir.

İstediğiniz kadar kategori oluşturabilmenize rağmen, o kadar iyi olamazsınız. Genellikle, bir düzineden fazla blog kategoriniz varsa, içeriğiniz düşünebilirsiniz gibi odaklanmış olmayabilir.

Google, çok sayıda blog kategorisini odak eksikliğine çevirir. Bu, içeriğinizin hak ettiği sıralama elde etmeyi zorlaştıracaktır. Bu nedenle, sitenize eklediğiniz her kategori hakkında çok dikkatli düşünmeniz önemlidir.

Eklediğiniz veya atadığınız her kategoriyi dikkatli bir şekilde düşünmenizin bir başka nedeni, daha sonra yayınların kategorisinin daha sonra değiştirilmesi oldukça zor olabilir, özellikle de bir yayının URL’lerinin bir parçası olduğunda. 404 sayfayı yönlendirmeden kaçınmak için, ileride kendinize biraz sıkıntı çekebilmek için kategorileri akıllıca seçin.

Etiketler Nedir?

Etiketler, yayınlarınız hakkında belirli ayrıntılar sağlamak ve ayrıca ilgili yayınları blogunuza bağlamak için kullanılır. Bu nedenle, yayınların kendilerine (kategorilere kıyasla) oldukça az sayıda etiketi vardır. Etiketleri bir kitabın dizini gibi düşünün – kitabın kapsadığı daha spesifik konuların geniş bir listesi. Dizinde bir konu varsa, kitabın birden fazla bölümünde bahsedilir; Ve bir konunun endeksten eklenmesi veya çıkarılması bir kitabın yapısını değiştirmez.

Bu yüzden bir sağlık blogu örneğine geri dönelim. Olası etiketler fitness, vücut kompozisyonu, besin maddeleri, vs. İsimleri kısa ve kolayca tanımlanmasını istiyor.

Unutmayın, bu etiketler yardımcı olurken, tamamen isteğe bağlıdır. Sitenize değer katacaklarından eminseniz bunları eklemelisiniz. Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç kural:

 • Her yayında beşten fazla etiket kullanmamaya çalışın. Unutmayın: Ziyaretçilerinizin aradıklarını bulmaları kolay ve net bir şekilde yapılmak istiyor.
 • Sadece bir postaya uygulanabilen bir etiket oluşturmayın
 • Etiketleri, farklı kategoriler için çok sık tekrar etmemelisiniz, çünkü bu durum işleri daha karmaşık hale getirebilir
 • Etiketlerinizi büyük harfle kullanmayın, çünkü küçük harf kullanmak daha iyidir
 • Etiketler düz, yani alt etiketlerle hiyerarşik bir yapı oluşturamazsınız

Kategoriler ve etiketler, onlarla bireysel değer arasındaki farkı anladığınızda kullanmak oldukça kolaydır. Sitenizin kullanılabilirliğini artırmak için oradalar (kategorilere etiketlerden daha fazla) ve dolayısıyla SEO’nun hayati bir bileşenidir. Bu nedenle kategorilerinizi akıllıca seçin ve kararınızı son kullanıcıya bağlayın.

Umarım artık kategorileri, etiketleri ve bunların nasıl kullanılacağını daha iyi anlayabilirsiniz. Kategori ve etiketleri kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için: bir var WordPress.org mevcut gelişmiş kullanım kılavuzu .

Lütfen konuyla ilgili düşüncelerinizi paylaşın. İçeriğinizi nasıl düzenliyorsunuz? Diğer WordPress kullanıcılarınızla paylaşmak istediğiniz ipuçlarınız var mı?

{Mobil}

Teknoloji haberleri, inceleme, video, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, LG G4, Samsung, Galaxy S6, Note 5, HTC One M9, Note 4, Sony Xperia z5,mobil,donanım,pc,

“WordPress Kategoriler ve Etiketler Nasıl Çalışır?” üzerine 1 yorum

 1. Kazım dedi ki:

  WordPress etiketleri aslında seo açısından pek önem sarfetmiyor.Kanıtladımda etkiletler siteye zarar veriyor aslında ama nasıl çalıştıgını ögrenmekte önemli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir