Reklam Alanı
Reklam Alanı
Nasıl Yapılır 1.162 Okunma 2

WordPress Kategoriler ve Etiketler Nasıl Çalışır?

WordPress kullacısıysanız.Peki hareket halindeyken WordPress Kategoriler oluşturuyor musunuz? Blogunuzda 15’den fazla kategoriniz var mı? Sitenize geri dönmek için etiketler mi kullanıyorsunuz? Bu soruların herhangi birine evet diyorsanız, özellikle SEO’ya fayda sağlamak için kategorileri ve etiketleri etkili bir şekilde nasıl kullanılacağı konusunda şaşkın birçok WordPress kullanıcısı arasında olabilirsiniz. İşte bu yazı tam size göre.Sitenizin kullanılabilirliğini artırmak için kategoriler ve etiketler oldukça önemlidir ve SEO için hayati bileşenlerdir. WordPress Kategoriler ve Etiketlerini kullanmak oldukça kolaydır.

WordPress Kategoriler ve Etiketler WordPress‘te mesaj organize etmek için kullanılan iki ana yöntemdir. Ancak farklı amaçlar da sunmaktadır. Onları doğru şekilde kullanmak, yalnızca SEO’yu iyileştirmenize yardımcı olmaz, sonuçta okuyucularınız için daha iyi bir kullanıcı deneyimi de sunar.

Bu makale, Kategoriler ve Etiketler arasındaki farkı açıklayacak ve sitenizde her birinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize fayda sağlayacaktır.

Peki ya SEO?

Kategoriler ve Etiketler, doğru bir şekilde kullanıldığında SEO’yu üç şekilde geliştirebilir:

 1. Dahili bağlantılar, arama motoru tarayıcılarının tüm sitenizin içeriğini bu bağlantıları izleyerek bulmasına yardımcı olur. Kısacası, Google ve Bing gibi arama motorlarına tüm yayınlarınıza erişmesini ve bunları dizine eklemenizi ve bunların arama sonuçlarına dahil edilmesini sağlar.
 2. Dahili bağlantıların metni olan kategori ve etiket isimleriniz, arama motorlarına sitenizin neyle ilgili olduğu hakkında bir ipucu verecektir. Bu, değerli anahtar kelimeler için içeriğinizi sıralamanıza yardımcı olur.
 3. Gelen bağlantıları üreten popüler yayınlar, sitenizdeki diğer ilgili yayınlara bağlantı vermek için kategorileri ve etiketleri kullanır. Böylece web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını etkili bir şekilde artırıp bu ilave bağlantı elde edersiniz.

WordPress Kategoriler Nedir?

WordPress sürüm 2.3’ten önce Kategoriler, blog yayınlarınızı WordPress’te düzenlemenin tek yoluydu. Bu nedenle muhtemelen bunları kullandınız veya en azından bunları daha önce duymuşsunuzdur. Aslında, bir yayın atamadan bir yayın bile yayınlayamazsınız. Peki amaçları  tam olarak nedir?

WordPress Kategoriler, aslında benzer konuları bir araya getirmek için kullanılır. Örneğin bir kitabın bölüm başlıkları genellikle kitabın ne hakkındaolduğuna dair bir fikir verir. Kitabın yazarı veya editörü, bölümleri yeniden düzenleyecek veya kaldıracak olsaydı, tüm yapıyı ve belki de hikayeyi değiştirecekti. İşte WordPress Kategoriler‘de benzer bir fonksiyonu gerçekleştirirler.

WordPress Kategoriler

Siteniz büyüdükçe fazladan alt kategoriler eklemeniz gerekebilir.

Örneğin bir sağlık bloguna sahipsiniz. Kapsamlı bir blog yayınlıyorsanız kategorilerinizi sağlıktaki ana bileşenlere dayalı olarak seçebilir ve oluşturabilirsiniz. Mesela Egzersiz, Beslenme, Motivasyon gibi. Bunların her birine alt kategoriler ekleyebilirsiniz (örn. Beslenme Reçeteleri). Ancak aklınızda tutmanız gereken birkaç kural daha var.

 • Kategoriler yalnızca yayınladığınız yazılar için kullanılabilir, sayfalar için değil.
 • Her blog yazısı bir kategoriye girilmelidir (bazen bir yazı, iki kategoriye sığar ancak bu genellikle ortaya çıkmamalıdır)
 • Çoğu yazınız için tek bir kategori sınırıyla çalışmak en iyisidir.
 • Kategoriler, tartışılmayacak konulardan seçilmelidir. Yani popüler konu adları olmalıdır.
 • Kategorilerinizi hiyerarşiye uygun yerleştirmeli ve siteniz geliştikçe alttaki kategorileri de eklemelisiniz.

WordPress Kategoriler Nasıl Oluşturulur?

WordPress Kategorisi oluşturmak oldukça kolay bir adımdır. Bunun içi “Yazılar” menüsünün altındaki “Kategoriler” sekmesine tıklayın.

Yeni Kategori Ekleme ekranını karşınıza gelecektir. Şimdi buraya göz atalım.

Wordpress Kategoriler

WordPress Kategori Oluşturma

 • İsim

  Bu bölüme Kategori adınızı tanımlayın. Ziyaretçilerin kolayca algılayacakları kısa adları verin. Kategori adı, alakalı bir anahtar kelimeyi içermelidir.

 • Yazı Kısa İsmi-Slug

  Bu kategori adının URL versiyonudur. Kelimeleri ayırmak için tire kullanın ve bu bölümü anahtar kelimelerle doldurmayın.

 • Ebeveyn kategori

  Bunu bir ebeveynin atayarak bir alt kategori oluşturabilirsiniz. Yani bir ana başlık. Üst düzey bir kategori ise “Yok” un bırakın.

 • Tanım

  Bazı temalar bu bölümü gösterebilir ama tanım bölümü varsayılan olarak ön planda değildir.

İstediğiniz kadar kategori oluşturabilmenize rağmen, beklediğiniz kadar iyi olamazsınız. Çünkü katergoriler her ne kadar öenml iolsa da içerik olmazsa olmazdır. Örenğin odak kelime eksikse zayıf bir yazıdır. Google, çok sayıda blog kategorisinin odak eksikliğini görür. Bu durum içeriğinizin hak ettiği sıralamayı elde etmesini zorlaştıracaktır. Bu nedenle, sitenize eklediğiniz her kategori hakkında çok dikkatli düşünmelisiniz.

Eklediğiniz veya atadığınız her kategoriyi dikkatli bir şekilde düşünmenizin bir başka nedeni de yayınların kategorisinin daha sonra değiştirilmesinin oldukça zor olmasıdır. Özellikle de bir yayının URL’lerinin bir parçası olduğunda. 404 sayfa yönlendirmelerinden kaçınmak ve ileride sorun yaşamamak için kategorilerinizi akıllıca seçin.

WordPress Etiketler Nedir?

Etiketler, yayınlarınız hakkında belirli ayrıntılar sağlamak ve ilgili yayınları blogunuza bağlamak için kullanılır. Bu nedenle, yayınların kendilerine (kategorilere kıyasla) oldukça az sayıda etiketi vardır. Etiketleri bir kitabın dizini olarak düşünün  yani kitabın kapsadığı daha spesifik konuların geniş bir listesi gibi. Dizinde bir konu varsa, kitabın birden fazla bölümünde bahsedilebilir. Ayrıca bir konunun endeksten eklenmesi veya çıkarılması bir kitabın yapısını değiştirmez.

WordPress Etiketler Nedir

WordPress Etiketler Nedir

Bir sağlık blogu örneğine geri dönelim. Olası etiketler fitness, vücut kompozisyonu, besin maddeleri vs. olsun. İsimlerin kısa ve kolayca tanımlanmasını istiyoruz.

Unutmayın, bu etiketler yardımcı olmasının sağlanması tamamen isteğe bağlıdır. Sitenize değer katacaklarından eminseniz bunları eklemelisiniz. Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç kural:

 • Her yayında 5 adetten fazla etiket kullanmamaya çalışın. Zira ziyaretçileriniz aradıklarını kolay ve net bir şekilde bulmak ister.
 • Sadece bir yazıya uygulanabilecek bir etiket oluşturmayın.Yelpazeyi geniş tutun.
 • Etiketleri, farklı kategoriler için çok sık tekrar etmeyin. Çünkü bu durum işleri daha karmaşık hale getirebilir.
 • Etiketlerinizi büyük harfle kullanmayın, çünkü küçük harf kullanmak daha faydalıdır.
 • Alt etiketlerle hiyerarşik bir yapı oluşturamazsınız.

Ancak kategorilerinizi akıllıca seçin ve kararınızı son kullanıcının tercihlerine göre oluşturun.

Umarız artık kategorileri, etiketleri ve bunların nasıl kullanılacağını daha iyi anlamışssınızdır. Kategori ve etiketlerin kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler WordPress.org mevcut gelişmiş kullanım kılavuzu na bir göz atabilirler.

Lütfen konuyla ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

İçeriğinizi nasıl düzenliyorsunuz? Diğer WordPress kullanıcılarınızla paylaşmak istediğiniz ipuçlarınız var mı?

Mert Çelik {Mert Çelik}

“WordPress Kategoriler ve Etiketler Nasıl Çalışır?” üzerine 2 yorum

 1. Kazım dedi ki:

  WordPress etiketleri aslında seo açısından pek önem sarfetmiyor.Kanıtladımda etkiletler siteye zarar veriyor aslında ama nasıl çalıştıgını ögrenmekte önemli

  1. Mert Çelik dedi ki:

   Rica etsek kanıtlarınızı bizimle de paylaşsanız Kazım bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir