Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haber 270 views 0

Yahoo’nun Adı Değişiyor! Teknoloji Devi Yahoo, Altaba Oluyor!

Yahoo‘nun internetin kullanıma sunulduğu günden beri en çok kullanılan arama motorlarından biri olduğu dönemler çoktan geride kalmışken yepyeni bir haberle teknoloji dünyası sallandı. Yahoo isim değiştiriyor. Yahoo’nun yeni ismi Altaba olacak. Yahoo, Verizon’a satılması durumunda Altaba Inc. olarak hayatına devam edecek.

Teknoloji devi Yahoo, dijital reklam, e-posta ve medya varlıklarını (yaklaşık olarak şirketin %49.5’unu) Verizon’a satacağını 6 önce duyurmuştu. Verizon’la masaya oturan dev şirket 4,8 milyar dolara satış projesi bulunduğunu tüm dünyaya ilan ettikten sonra yeni ismini de açıkladı. Yeni kurulacak olan Altaba isimli holding şirketine Yahoo’nun tüm varlığı aktarılacak ve Yahoo yoluna yeni ismiyle devam edecek.

Yahoo 2016 yılında en çok kriz gören şirket olarak medyanın odağına oturmuştu. 2016 Eylül ayında ve 2014 yıllında yapılan siber saldırılardan sonra 500 milyon Yahoo kullanıcısının hesap bilgileri çalınmıştı. Hack olaylarından sonra eski performansına geri dönemeyen Yahoo çok yakında farklı bir isimle tekrar doğacak.

Verizon tarafından Yahoo satışıyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmış değil.

Marissa Mayer İstifa Ediyor

Marissa Mayer İstifa Ediyor

CNBC’ye göre 2015’te aldığı bonuslar ile birlikte 42.1 milyon dolar kazanan Marissa Mayer sektörün en çok kazanan CEO’larından biri. Başarıda zirveyi gören ender kadınlardan olmayı başaran Mayer Yahoo’nun satılmasıyla birlikte Altaba’da olmayacağını açıkladı.

Verizon’a satışın tamamlanması halinde Yahoo elindeki varlıklardan biri olan Çinli e-ticaret şirketi Alibaba hisselerinin yüzde 15’lik ve Yahoo Japan’daki yüzde 35’lik payları Altaba isimli yeni holding şirketine aktaracak.

Tüm yeniliklere rağmen 2012 yılında Yahoo’ya transfer olan şirketin CEO’su Marissa Mayer’ın Altaba’nın yönetim kurulunda olmayacağı resmi olarak açıklandı.

Marissa Mayer Google‘ın ilk çalışanlarından biriydi ve 2012 yılında Yahoo’nun CEO’luk teklifini kabul eden büyük bir transfer gerçekleştirmişti. Büyük atılımlarla kısa sürede dünyanın en çok kazanan CEO’ları arasında yerini alan Mayer 1,1 milyar dolara Tumblr blog sitesini satın alarak büyük eleştirilere maruz kalmıştı.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir