Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 923 Okunma 0

Zombi Bilgisayar Nedir?

Günümüzde, web artık her kişinin olmazsa olmaz bir parçası halini aldı. En küçüğünden tutun en yaşlısına kadar hepimiz kendinden bir parça buluyor internette. Bu nedenle ne kadar gözümüze güzel gözükse de interneti iyi mi kullanacağımızı bilmek de bir o denli mühim hale geliyor. Bu duruma bizde bir göz atalım. Acaba izleniyor muyuz yoksa güvende miyiz? Zombi Bilgisayar diye bir şey duydunuz mu?

Zombi Bilgisayar Nedir?

İnternet büyük bir okyanus ve bu okyanustaki her balık sizin benzer biçimde olmayabilir. Bazıları köpekbalığı benzer biçimde siz hiç bir şey yapmasanız da size zarar vermek isterler. Bu mevzuya ikimiz de Zombi bilgisayar adında olan terimi açıklayarak başlamış olalım. Bildiğimiz şeklinde Zombi kelime anlamı olarak, kendi bilinçleri yahut istekleri olmadan, başkası tarafınca denetim edilen yaşayan ölü olarak da anlatım edebilir. Şayet bir başkası bilgisayarınızı ele geçirirse artık o bilgisayar sizin kontrolünüzden menfaat, başkası tarafınca kullanılmaya başlanır ve sizin isteklerinize yanıt vermez. Üstelik size de devamlı zarar verir. Genellikle hepimiz bunun bilincinde bile olmayız.

Nasıl Bulaşır?

Saldırganlar bilgisayarımızı ufak boyutlu virüslü programlar kullanarak nötr hale getirirler. Üstelik bu işi yalnız ustalaşmış olanlar değil hiç bir programlama bilgisi olmayan insanoğlu bile bu programlar yardımıyla yapabiliyor. Saldırganın yapması ihtiyaç duyulan tek şey bilgisayarınıza ulaşmak. Mesela, bir siteye girdiğimizde aslolan site ile beraber oluşturulan istenmeyen reklam pencerelerinde, hiçbir vakit hayır teşekkür ederim yahut kapat şeklinde butonlar bulunmaz var ise da bu tarz şeyleri kullanmayınız. Şu sebeple genellikle sahtedirler ve siz onlara tıkladığınız an da sizi yanlış sitelere yönlendirebilirler. Saldırganlar bu saldırıları tanzim etmek için bir ağa gerekseme duyarlar. Oluşturdukları bu ağı da BOTNET (Bot Network) olarak anlatım etmektedirler.

Botnet Nedir?

Saldırganlar genel anlamda ‘Bot’ kelimesini tercih ederler. Bot, İngilizce robot kelimesinden alınmıştır. Burdan da anlaşılacağı suretiyle, verilen muayyen görevleri yerine getiren alet de diyebiliriz. Bu Bot’ların toplamına da Botnet ismi verilmiştir. Saldırganlar oluşturdukları Zombi bilgisayar topluluğuna da ordu ismini vermektedirler. Bu ağ yardımıyla aynı komutları aynı anda gerçekleştirip atak düzenleyebiliyorlar. Genellikle, lüzumsuz e-postalar kısaca SPAM maili veya DDos hücum olarak düzenlerler. Dos saldırı tek bir bilgisayardan yapılır.

DDossaldırı ise birden fazlaca bilgisayarın saldırı yapması anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra Botnet toplulukları da vardır. Bu toplulukları, birbirlerine bu havuz içerisinde yardım edenler ve bir ötekinin Bot’unu çalmaya çalışanlar olarak da ikiye ayırabiliriz. Bilgisayarımızın, bir kezgizliliği ihlal edildiğinde, saldırgan artık istediği herşeyi yapmakta daha serbest olarak davranır. Saldırganlar genellikle kullanıcıya kendini ayrım ettirmemeye çalışır. Şayet saldırgan varlığını belli ederse, Bot kaybetmeyi göze almış anlamına gelmektedir. Bazı saldırganlar için bunun pek bir önemi yoktur şu sebeple bir sürü Bot’a haizdir.

Ülkemizin Emniyet Seviyesi Nedir?

Dünya geneline baktığımızda bilhassa Türkiye son zamanlarda web ağını fazlaca genişletti. Bunun yanı sıra, ağını genişletirken bir çok da fazla güvenliği kifayetsiz bilgisayarlar ortaya çıkardı. Zira devletimizde anti-virüs şeklinde yazılımların kullanılma alışkanlığı hakkaten oldukca azca bir ölçüde. Mesela, ülkelerin spam mail sayısına bakacak olursak, ülkemizin hatrı sayılır bir yüzde de bulunduğunu görebiliriz.

Nasıl Anlarız?

Emniyet duvarında (Firewall) izin verdiğiniz uygulamaları deneyin.

Komut ekranını açın (CMD) ve -netstat yazıp internetinizi nelerin kullandığına bakın.

Netstat komutu altındaki durumlarda hiç bir yükleme yahut indirme yapmadığınız şekilde SYN_SENT yazıyorsa internetinizde bir kesafet var anlamına gelmektedir.Bu da zombilerden biri olma ihtimalinizi güçlendirmektedir.

Ms-config’den başlarda oluşturulan programlardan size yabancı gelenlere bakın.

Aktüel bir antivirüs ile ihtimaller içinde tehditleri ortaya çıkarın.

Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Son güncellemeleri yapılmış iyi bir antivirüs programı yükleyelim.

Her ay minimum bir kez bilgisayarımızı taratalım.

Bütün programlarımızın aktüel olduğu için güvenilir olalım yoksa onların eski emniyetaçıklarından yararlanıp bilgisayarınıza sızabilirler.

Bilhassa benim önerim;

Bedava Wi-Fi olan her alanda internete bağlanmayalım bu sebeple bu ağ saldırganlar tarafınca yaratılmış düzmece bir ağ olabilir.

Ses Getiren Saldırılar Nelerdir?

Bu zamana kadar meydana getirilen en büyük hücum 26 Temmuz 2004 tarihinde MyDoom isimli bir virüs ile Google, Lycos, Altavista benzer biçimde arama motorlarına atak düzenlenmiştir. Bu motorlar arasından Google 4 saat süresince kapalı kalmıştır öteki 2 motor da saatler süresince fazlaca yavaş hızda çalışmak zorunda kalmıştır.

Aşağıdaki videodan da Zombi bilgisayarlarla alakalı bir haberi seyredebilirsiniz.

Mert Çelik {Mert Çelik}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir